Zistite, ktoré potraviny nie sú až tak zdravé, ako si myslíte

Zistite, ktoré potraviny nie sú až tak zdravé, ako si myslíte

Chcete zhodiť nejaké to kilečko, ale športovanie nie je vašou silnou stránkou a radšej zvolíte nejakú diétu? Áno, aj to sa dá, ale pozor na potraviny, o ktorých si myslíte, že sú zdravé či zdravšie! Bohužiaľ, nie všetky nimi naozaj sú. Čítajte a zistite viac.

1. Celozrnný chlieb

Tento chlieb je vyrobený z prepracovaných zrniečok, čím zrnko stráca svoje výživné látky. Niektorí predajcovia dokonca pridávajú umelé zrnká na povrch, ktoré vytvárajú dojem, že je chlieb celozrnný. Vnútri je však chlieb rovnaký ako klasický chlieb. Celozrnné pečivo nie je tiež veľmi dôveryhodné. Výnimkou je pečivo z bio potravín. Nie každý obilninový produkt je celozrnný.

c0ae116f-67fc-4def-b1f7-604c17f7b838_tablet

2. Kupovaný šalát a dressing

Jedenie šalátu neznamená vždy len to, že je to zdravé. Veľa hotových šalátov obsahuje veľa nezdravých prísad, napr. ako krutóny, sladké dressingy alebo oriešky a mäso s vysokým obsahom tuku. V takom prípade je lepšie si urobiť šalát sám. Taktiež dressingy, ktoré sa k šalátu pridávajú, sú veľmi nezdravé. Buď sú veľmi mastné alebo krémové. Kupované dressingy obsahujú veľké množstvo cukru, tuku, zahusťovadiel a prísad, ktoré dodajú dressingu lepšiu chuť. Tak ako pri šaláte je lepšie urobiť si vlastný dressing, pri ktorom si budete istí, čo dressing obsahuje.

f41f003c-21bb-4ede-ac73-e50d04006690_tablet

3. Müsli tyčinky

Vyzerajú veľmi zdravo, ale realita je iná. Veľmi ľudí si myslí, že pomocou müsli tyčinky dokáže schudnúť. Tieto tyčinky obsahujú veľa semiačok, ktoré sa zlepia vysoko kalorickým kukuričným sirupom. Taktiež nedokážu potlačiť túžbu po jedle. Prevažnú väčšinu tyčinky tvorí škrobový sirup, ktorý pri častej konzumácii môže poškodiť pečeň, zvyšuje hladinu cholesterolu v krvi a tiež spôsobuje obezitu.

8768dc07-6869-471d-9b9c-fbe52242a9c1_tablet

4. Smoothies

Existuje veľké množstvo týchto kokteilov, ktoré sú pre zdravie skutočne veľmi prospešné. Avšak nájdu sa aj také, ktoré nie sú až také zdravé. Najmä, ak si smoothie kupujete v nejakej reštaurácii. Väčšina reštaurácii môže tieto kokteily nazývať „smoothie“, ale v skutočnosti ide o obyčajný mliečny kokteil. Pridávajú do neho cukor, plnotučné mlieko alebo zmrzlinu. V prípade, že si vyrobíte domáce smoothie, nemáte čo stratiť. Stačí len zvoliť správny výber prísad. Smoothie vám poskytne energiu a zvýši imunitu. Navyše môže obsahovať veľa dôležitých vitamínov. Zdravou alternatívou sú čerstvé bobule, grécky jogurt, banán, špenát alebo kel.

12dbc12f-61f9-4666-992b-6c22ce1cfa1c_tablet

5. Bezlepkové potraviny

Väčšina ľudí nemôže jesť lepok. V mnohých prípadoch ani bezlepkové potraviny nie sú zárukou, že je jedlo zdravé. Na výrobu bezlepkových potravín sa používa múka, tuk a sacharidy. Skúste tieto bezlepkové potraviny nahradiť napr. ovocím, zeleninou alebo strukovinami, ktoré neobsahujú žiaden lepok.

ac732698-bc2e-4415-80de-c4d2f32ef75f_tablet

Pokračovanie článku nájdete na druhej strane.

Avatar

Autor:

Magazín, ktorý tvoríme spolu