
Ženy mali v minulosti iné postavenie, než si si doposiaľ myslela! Tu sú dôkazy!
Minulosť nie je taká, ako si si myslel.
O minulosti máme často mylné predstavy, ktorým ale mnoho z nás verí. S najväčšou pravdepodobnosťou si si myslel, že nežné pohlavie v časoch dávno minulých nemali výraznejšie postavenie, no pravda je iná. Ženy v minulosti boli mnohokrát bojovníčkami či umelkyňami. Veď pokračuj v čítaní a dozvieš sa podstatne viac.
Rímske ženy boli gladiátorky
Vďaka filmu Gladiátor sa ti pri slove gladiátor alebo gladiátorstvo pravdepodobne vybavia muži – otroci a zločinci, ktorí boli nútení bojovať o holý život v Kolosee. Tento ich boj slúžil na pobavenie obyvateľstva a gladiátori sa často potýkali i so zápasením s exotickými zvieratami. No aby sme nezabudli, vo filme sa objavila i jedna žena – gladiátorka, ktorá jazdila záprahom a strieľala šípmi do ostatných bojovníkov.
Realita však bola iná. V starovekom Ríme sa gladiátorských zápasov zúčastňovali dobrovoľníci, ktorými boli napríklad vojaci, politici a ukázalo sa, že v mnohých prípadoch i ženy. Gladiátorky však neboli výsledkom progresívneho cisára, ktorý by v tomto krvavom športe povolil rodovú rovnosť, ženy sa kedysi týchto zápasov na život a na smrť zúčastňovali štandardne, výnimkou však boli ženy, ktoré boli priame príbuzné senátora. No po čase ženské gladiátorské bojovníčky zakázal Septimius Severus po tom, ako gladiátorka odsekla časť zadku jeho bratrancovi.
Možno sa čuduješ, prečo si o týchto gladiátorkach nepočul skôr. Je to kvôli tomu, že hoc archeológovia vykopali sochu, na ktorej žena – gladiátorka drží vražedný nástroj, no opísali to, ako čistenie nástroja, nakoľko starostlivosť o čistotu je pripisovaná najmä ženám. Neskôr, v roku 2000, však našli hrob bojovníkov a boli v šoku po tom, ako zistili, že sa v hrobe nachádzajú ženské ostatky, to si však mylne vysvetľovali, že tam žena padla omylom. Čo sa však ukázalo ako nepravda.
Japonskí samuraji boli častokrát ženy
Japonskí samuraji sú v našich predstavách drsní chlapi, ktorí tvrdohlavo a cieľavedome bojujú a dá sa povedať, že pochodujú k smrti. Naopak Japonky si mnohí predstavujú ako zmaľované gejše, ktorých jedinou (po)vojnovou úlohou je oplakávať bojovníkov. Nie je to ale pravda…
Ženy vo feudálnom Japonsku nemali na ružiach ustlané a mnohokrát boli postavené do krutých bojov. Jedna z analýz DNA dokázala, že pri konkrétnej bitke pri Senbon Matsubara, ktorá sa odohrala v roku 1580, bolo zo 105 nasadených samurajov až 35 ženských bojovníčok.
Vyššie postavené Japonky sa dokonca učili bojovým umeniam rovnako ako muži, mali i výcvik so špeciálnou kopijou so zakrivenou čepeľou, ktorá sa nazývala nagin. Od manželiek samurajov sa očakávalo, že vedia aspoň časť zo samurajského umenia ich mužov. Dokonca existoval zákon, ktorý povolával manželky vojenských veliteľov do vojny, ak ich manžel mal iné príležitostí.
Umelkyne z doby kamennej
Doba kamenná bola veľmi krutá. Lov, nepriazeň počasia a okolia, … No i napriek ťažkej dobe sa z týchto čias zachovali jedinečné jaskynné maľby či sochy. Tieto zachované pamiatky mnohokrát zobrazujú nahé ženy či ukážky z bojov, takže sa predpokladalo, že umelcami doby kamennej boli muži, pravda je však iná.
Prednedávnom sa však množstvo archeológov zhodlo, že prevažná časť týchto umeleckých diel bola vytvorená ženami. Zhodli sa na tom po analýze malieb, pretože ženy majú kratšie prstenníky než ukazováky, zatiaľ, čo u mužov to je naopak. Podľa tohto zistenia vzniklo až takmer 3/4 historických jaskynných malieb rukami pravekých žien.
Archeológovia začali študovať i praveké sochy – Venuše a všimli si, že sú modelované z dobré známeho uhla pohľadu tvorcu a to zhora dole – čiže na vlastné telo. Nápadne sa však podobajú najmä na tehotné ženy.
Zdroj: cracked.com