
Žena, muž či intersexuál? Nemecko prijalo tretiu rodovú identitu
Nový rok sa ešte len začal a už sa nesie v znamení zaujímavých noviniek. Intersexuálni ľudia v Nemecku sa teraz môžu legálne označiť za tretie pohlavie podľa nového zákona prijatého v decembri.
Ľudia, ktorí nezodpovedajú biologickej definícii mužov alebo žien, si teraz môžu v úradných dokumentoch a papieroch vybrať novú kategóriu. Tí, ktorí sa rozhodnú pre túto možnosť, potrebujú na registráciu lekársky certifikát.
Intersexuálni ľudia sa narodili s pohlavnými znakmi zodpovedajúcimi obom pohlaviam. Môžu sa objaviť pri narodení alebo až neskôr v živote. Nemecko však nie je prvou krajinou, ktorá schválila tretiu rodovú identitu.

Rozhodnutie podobné s Nemeckom vydal v júni Ústavný súd Rakúska, zatiaľ čo krajiny ako Austrália, Nový Zéland, Malta, India a Kanada prijali opatrenia zamerané na riešenie problémov, ktorým čelia intersexuálni občania. Ich počet pritom nie je zďaleka taký ojedinelý, ako sa domnievame.
OSN tvrdí, že až 1,7 % svetovej populácie sa narodilo s intersexuálnymi znakmi – to je približne rovnako ako počet ľudí narodených s ryšavými vlasmi. Mnohí z nich čelia diskriminácii a nútenému chirurgickému zákroku.
Nemecko si existenciu tretieho rodu uvedomovalo už v roku 2013, kedy dalo občanom možnosť výberu pohlavia ako muža či ženy. V roku 2017 však vrcholný súd v krajine rozhodol, že je to diskriminácia, ktorá popiera ľuďom ich pohlavie. Nariadil, aby takto zaregistrované osoby vykonali chromozómový test, potvrdzujúci, že nie sú ani, ani.
Nemecký parlament schválil zmenu zákona minulý mesiac a tento zákon nadobudol účinnosť 1. januára. Reakcie verejnosti sú rozpačité – niektorí tvrdia, že to už pokročilo príliš ďaleko, iní si myslia, že Nemecko sa pridalo k moderným národom a ostatné budú postupne nasledovať príklad.
Známi intersexuáli
Zo slávnych ľudí môžeme spomenúť napríklad belgickú modelku Hanne Gaby Odiele, ktorá sa veľmi angažuje a bojuje za práva intersexuálov. Intersexuálkou – inak sa im hovorí aj ľudské hermafrodity – je aj dnes 64-ročná Caroline Cossey, ktorá si v roku 1981 zahrala aj v bondovke Len pre tvoje oči; používala profesionálne meno Tula. O desať rokov neskôr sa stala prvou transgenerovou modelkou pre Playboy. Medzi intersexuálov patria aj atlétky Caster Semenya z Juhoafrickej republiky či Pinki Pramanik z Indie.
Zdroj: bbc.com