Ako zariadiť modernú obývačku: Tipy odborníkov

Ako zariadiť modernú obývačku: Tipy odborníkov

Pri zariaďovaní modernej obývačky treba dbať na viacero dôležitých pravidiel. Už dávno nejde iba o to, aby ste vybrali správne drevo a zladili farby. Ak chcete, aby bola vaša obývačka skutočným miestom oddychu, miestnosťou, ktorá bude vítať návštevy a bude pôsobiť útulne a esteticky, musíte dodržiavať niekoľko pravidiel. Dajte si poradiť odborníkmi!

Na úvod a pre lepšiu predstavu vám prinášame niekoľko 3D návrhov obývačiek podľa súčasných dizajnových trendov. Každý z nich je iný, jedinečný, a predsa majú niekoľko rovnakých prvkov. Čo poviete, páčia sa vám?

1

2

3

4

Pravidlá pri zariaďovaní obývacej izby:

1. Tvar a rozmer miestnosti

V prvom rade je potrebné uvedomiť si možnosti, ktoré nám ponúka vybraná miestnosť a tiež obmedzenia, ktoré nás ovplyvnia pri jej zariaďovaní. Odborníci odporúčajú postaviť sa do stredu miestnosti a detailne sa s ňou zoznámiť. S jej tvarom, rozmermi, s umiestnením okien a dverí, s výškou stropu a materiálom podlahy. Zatvorte oči a predstavte si rozmiestnenie nábytku, nájdite miesto pre sedaciu súpravu a pre televízor.

Je veľa ďalších faktorov, na ktoré treba prihliadať pri výbere vhodného nábytku. Plánujete samostatnú obývaciu izbu alebo bude vaša obývačka súčasťou väčšieho priestoru a prepojená s jedálňou a kuchyňou? Inak treba postupovať pri zariaďovaní štvorcovej miestnosti a inak pri zariaďovaní obdĺžnikovej. Viac úsilia vynaložíte v miestnosti atypického tvaru priečkami rozdelenej na niekoľko menších blokov.

2. Určite si centrum obývacej izby

Čo je pre vás dôležité? Budete využívať obývačku na oddych, na usporadúvanie večierkov či skôr ako domáce kino? Určte si centrum miestnosti a niekoľko základných bodov, na ktorých trváte. Ak má byť vaša obývačka miestnosťou na oddych, maximálnu pozornosť venujte výberu sedacej súpravy.

Ste vášnivý čitateľ? Čo by ste povedali na kútik s pohodlným ušiakom a stojanovou lampou? Počas chladných nocí zas oceníte krb. Večer sa u vás zíde skupina priateľov? Zadovážte si väčší konferenčný stolík, prípadne už na začiatku vyhraďte priestor pre jedálenský stôl, na ktorom budete podávať jedlá či nápoje alebo hrať spoločenské hry.

5

Sektorový nábytok LYNATET, TEMPO KONDELA

3. Duch obývačky

Vieme kde, vieme čo. Je čas rozhodnúť sa pre ten správny materiál obývacích stien a konferenčný stolík, vybrať si medzi sedacou súpravou v ekokoži či trojsedom v látke. Nechoďte proti sebe. Ak sa cítite na romantický francúzsky provence štýl, smelo do toho. Ak vás to viac ťahá k starej dobrej klasike a poškuľujete po nábytku z masívu, nie je dôvod, prečo by ste mali svoju obývaciu izbu ladiť do iného štýlu.

Máte po krk nudnej fádnosti? Zmodernizujte svoju obývačku, prípadne požiadajte o pomoc odborníka. Obývacie steny by mali byť v súlade aj s ostatným nábytkom.

4. Čo hovoria farby?

Výbornou voľbou sú odtiene béžovej a hnedej, jemné pastelové odtiene či obľúbená smotanová a vanilková. Číslo jeden je momentálne klasická biela, a to nielen ako farba stien, ale aj nábytku a doplnkov. Biela farba vyjadruje čistotu, opticky zväčší priestor, presvetlí miestnosť a izba vďaka nej pôsobí vzdušne. Pekná moderná obývačka je zväčša v jemných odtieňoch neutrálnych farieb, zvýraznených veľmi výraznými doplnkami – nikdy nie naopak! Ak zatúžite po zmene, doplnky sa ľahšie vymenia ako farby stien a veľký nábytok.

6

Sektorový nábytok LIONA, TEMPO KONDELA

5. Pohrajte sa so svetlom

Veľkú moc má správne umiestnené osvetlenie. Stojanová lampa pri vašom obľúbenom kresle či zopár nástenných svietidiel dotvoria intímnejšiu atmosféru. Do módy prichádza tzv. akcentové osvetlenie, ktoré sa používa nie na rozžiarenie priestoru, ale na podsvietenie zaujímavých prvkov a dominánt miestnosti. Upriamte pozornosť na to, čo chcete, aby bolo vidieť. Zvýraznite bodovkami obraz, nástennú dekoráciu alebo sklenenú vitrínu. 

6. Vneste do izby prírodu

Netreba zabúdať na to, že rastliny by mali interiér vkusne doplniť, nie zahltiť. Výber rastlín vždy prispôsobte podmienkam danej miestnosti – svetlo, vlhkosť, priestorové možnosti. V interiéri vo vidieckom štýle vyniknú skôr drobnolisté a trsovito rastúce rastliny, v starších mestských bytoch môžete siahnuť po osvedčenej klasike, akou sú palmy, monstery a figovníky. Do modernej obývacej izby možno umiestniť rôzne netradičné rastové formy a menej známe kvitnúce aj nekvitnúce druhy.

Viac na: www.temponabytok.sk
Zdroj: www.lenita.sk

Avatar

Autor:

Magazín, ktorý tvoríme spolu