
Americké štáty Alabama aj Missouri úplne zakázali potraty vrátane tých po znásilnení či inceste
Minulý týždeň (utorok 14. 5.) Alabama schválila najprísnejší zákon týkajúci sa umelého prerušenia tehotenstva, teraz sa protestuje po celej Amerike.
Zákonodarcovia a následne aj alabamská guvernérka Kay Iveyová podpísali zákaz potratov takmer vo všetkých prípadoch. Výnimku neudeľujú ani ženám, ktoré otehotneli po znásilnení alebo inceste.
Jediný prípad, kedy je interrupcia povolená, je vážne ohrozenie života matky. Vravia, že právo dieťaťa na život je nadriadené všetkým ostatným právam.
A pregnant 11-year-old rape victim in Ohio would no longer be allowed to have an abortion under new state law https://t.co/LeaBbXDI8r pic.twitter.com/UzqpQlCNx2
— CBS News (@CBSNews) May 14, 2019
Zákon nadobudne platnosť o šesť mesiacov. V prípade jeho porušenia hrozí tomu, kto potrat vykonal, 10 až 99 rokov za mrežami. (Pre porovnanie: 99 rokov je až 5-krát vyšší trest, ako hrozí páchateľovi znásilnenia v tom istom štáte, dozvedáme sa z DVTV.) Žene, ktorá ho podstúpila, trest nehrozí.
Dva dni po schválení v Alabame obdobný zákon schválili aj v štáte Missouri.
Podobné zákony už prešli aj parlamentmi štátov Kentucky, Mississippi, Ohio a Georgia, ktoré zakázali potraty od okamihu, kedy je znateľný tlkot srdca plodu. Podľa lekárov je to zhruba v šiestom mesiaci tehotenstva. Zákony boli napadnuté mnohými žalobami, takže sa očakáva, že konečný verdikt vysloví Najvyšší súd USA – väčšina sudcov sa hlási ku konzervatívnym postojom (z deviatich členov až päť).
Potraty sú povolené od 1973
Ide o precedenčné rozhodnutie z kauzy Roeová verzus Wade z roku 1973. To interrupcie v USA de facto legalizovalo; Najvyšší súd USA rozhodol o poskytnutí „práva na súkromie”, ktoré chráni slobodu tehotnej ženy a umožňuje jej rozhodnúť sa, či pôjde, alebo nepôjde na potrat.
Jane Roe je pseudonym ženy, ktorá sa usilovala o potrat. Argumentovala, že otehotnela po znásilnení. Texaský súd povoľoval potraty len v prípade ohrozenia života ženy, no keď sa žiadosť dostala na Najvyšší súd, ten rozhodol v prospech tehotnej. Súd rozhodol o tom, že do konca prvého trimestra je interrupcia plne v kompetencii tehotnej ženy.
Today In History 1973: Roe V. Wade. The notorious Supreme Court “Decision” for a woman’s “legal” right to an abortion. . Here’s what they don’t teach you in school: It was all unconstitutional! A court does NOT make laws, it enforces laws. This was a law MADE by the Supreme Court pic.twitter.com/PLSULIL1Rf
— Stonewall Jackson (@1776Stonewall) January 22, 2018
Pozrite sa, ako to vyzerá na jedinej klinike s licenciou na vykonávanie potratov v štáte Kentucky. Dotyčná žena si musí prejsť takýmto „chodníkom hanby”.
Ľudia protestujú proti zákazu potratov
S prísnym zákonom mnohí nesúhlasia. Vo viacerých amerických mestách, napríklad vo Washingtone, New Yorku, Memphise, Salt Like City či St. Louis, vyšli ľudia do ulíc a dávajú najavo svoju nespokojnosť. Na transparentoch stojí napríklad Moje telo; Som žena, a nie maternica; Moje telo, môj život, moja voľba; Sloboda je možnosť atď.
Podporovateľom zákazu potratov je aj americký prezident Donald Trump. Na jednom z transparentov sa objavil aj nápis nahnevanej ženy v znení: „Trumpova matka nemala na výber.”
Alabama’s horrifying anti-abortion law is unacceptable. Period. Join our fight to defend women’s basic rights & reproductive freedom worldwide.
Do you believe #WomensRightsAreHumanRights? Then stand with @HRW today. https://t.co/GGL4gXuhgc #AlabamaAbortionBan pic.twitter.com/u2gkdnmAH1
— Human Rights Watch (@hrw) May 17, 2019
🗣WHEN ABORTION RIGHTS ARE UNDER ATTACK, WHAT DO WE DO?
🗣SHOW UP, FIGHT BACK!#StopTheBans pic.twitter.com/15GbbECRPL
— Latino Victory (@latinovictoryus) May 21, 2019
Here's the proof abortion rights depend on your zip code https://t.co/vaYZcDu24X pic.twitter.com/pHPy4VNdON
— ThinkProgress (@thinkprogress) May 15, 2019
Vedia starí muži, čo je pre ženy najlepšie?
Ženy poukazujú na skutočnosť, že zákony presadili vo veľkej väčšine muži. Oponujú aj expresívnymi vyjadreniami: keby išlo o mužov, čo sa týka potratov, vykonávali by ich aj na každej benzínke.
This picture is the personification of our abortion law – old men thinking they know best for women. #repealthe8th pic.twitter.com/AE9iYrzVKR
— Colette Browne (@colettebrowne) May 10, 2018
A tu je odpoveď:
All I’m gonna say about the abortion bans being passed right now pic.twitter.com/YPUDCx88tT
— bitch (@figureitouttt) May 15, 2019
Aká je situácia na Slovensku?
Zo štatistík možno vidieť, že miera potratovosti sa znížuje každý rok. V porovnaní s rokom 1997 klesol počet umelých prerušené tehotenstva 3,5-násobne: z 20 855 v roku 1997 na 7 350 v roku 2018.
V roku 2018 evidovalo Národné centrum zdravotníckych informácií 13 924 potratov u žien s trvalým bydliskom v SR (o 597 menej ako v predchádzajúcom roku), z nich umelo prerušené predstavovali 43,3 %.
Čo sa týka násilných sexuálnych trestných činov v Európskej únii, podľa oficiálnych záznamov Eurostatu sa na území EÚ stane ročne 215-tisíc takýchto činov (vyplýva to z údajov za rok 2015), z toho tretina sú znásilnenia.
Na Slovensku to bolo 87 znásilnení, v Česku 598, v Rakúsku 1130 a v Poľsku 1233. Najvyšší počet polícia zaznamenala v Anglicku a Walese, nasledovalo Francúzsko a Nemecko.
Ženy tvoria viac ako 9 z 10 evidovaných obetí znásilnenia. Až v 99-tich percentách prípadov sú za násilné sexuálne trestné činy uväznení muži.