Americké štáty Alabama aj Missouri úplne zakázali potraty vrátane tých po znásilnení či inceste

Americké štáty Alabama aj Missouri úplne zakázali potraty vrátane tých po znásilnení či inceste

Minulý týždeň (utorok 14. 5.) Alabama schválila najprísnejší zákon týkajúci sa umelého prerušenia tehotenstva, teraz sa protestuje po celej Amerike.

Zákonodarcovia a následne aj alabamská guvernérka Kay Iveyová podpísali zákaz potratov takmer vo všetkých prípadoch. Výnimku neudeľujú ani ženám, ktoré otehotneli po znásilnení alebo inceste.

Jediný prípad, kedy je interrupcia povolená, je vážne ohrozenie života matky. Vravia, že právo dieťaťa na život je nadriadené všetkým ostatným právam.

Zákon nadobudne platnosť o šesť mesiacov. V prípade jeho porušenia hrozí tomu, kto potrat vykonal, 10 až 99 rokov za mrežami. (Pre porovnanie: 99 rokov je až 5-krát vyšší trest, ako hrozí páchateľovi znásilnenia v tom istom štáte, dozvedáme sa z DVTV.) Žene, ktorá ho podstúpila, trest nehrozí.

Dva dni po schválení v Alabame obdobný zákon schválili aj v štáte Missouri.

Podobné zákony už prešli aj parlamentmi štátov Kentucky, Mississippi, Ohio a Georgia, ktoré zakázali potraty od okamihu, kedy je znateľný tlkot srdca plodu. Podľa lekárov je to zhruba v šiestom mesiaci tehotenstva. Zákony boli napadnuté mnohými žalobami, takže sa očakáva, že konečný verdikt vysloví Najvyšší súd USA – väčšina sudcov sa hlási ku konzervatívnym postojom (z deviatich členov až päť).

Potraty sú povolené od 1973

Ide o precedenčné rozhodnutie z kauzy Roeová verzus Wade z roku 1973. To interrupcie v USA de facto legalizovalo; Najvyšší súd USA rozhodol o poskytnutí „práva na súkromie”, ktoré chráni slobodu tehotnej ženy a umožňuje jej rozhodnúť sa, či pôjde, alebo nepôjde na potrat.

Jane Roe je pseudonym ženy, ktorá sa usilovala o potrat. Argumentovala, že otehotnela po znásilnení. Texaský súd povoľoval potraty len v prípade ohrozenia života ženy, no keď sa žiadosť dostala na Najvyšší súd, ten rozhodol v prospech tehotnej. Súd rozhodol o tom, že do konca prvého trimestra je interrupcia plne v kompetencii tehotnej ženy.

Pozrite sa, ako to vyzerá na jedinej klinike s licenciou na vykonávanie potratov v štáte Kentucky. Dotyčná žena si musí prejsť takýmto „chodníkom hanby”.

Ľudia protestujú proti zákazu potratov

S prísnym zákonom mnohí nesúhlasia. Vo viacerých amerických mestách, napríklad vo Washingtone, New Yorku, Memphise, Salt Like City či St. Louis, vyšli ľudia do ulíc a dávajú najavo svoju nespokojnosť. Na transparentoch stojí napríklad Moje telo; Som žena, a nie maternica; Moje telo, môj život, moja voľba; Sloboda je možnosť atď.

Podporovateľom zákazu potratov je aj americký prezident Donald Trump. Na jednom z transparentov sa objavil aj nápis nahnevanej ženy v znení: „Trumpova matka nemala na výber.”

Vedia starí muži, čo je pre ženy najlepšie?

Ženy poukazujú na skutočnosť, že zákony presadili vo veľkej väčšine muži. Oponujú aj expresívnymi vyjadreniami: keby išlo o mužov, čo sa týka potratov, vykonávali by ich aj na každej benzínke.

A tu je odpoveď:

Aká je situácia na Slovensku?

Zo štatistík možno vidieť, že miera potratovosti sa znížuje každý rok. V porovnaní s rokom 1997 klesol počet umelých prerušené tehotenstva 3,5-násobne: z 20 855 v roku 1997 na 7 350 v roku 2018.

V roku 2018 evidovalo Národné centrum zdravotníckych informácií 13 924 potratov u žien s trvalým bydliskom v SR (o 597 menej ako v predchádzajúcom roku), z nich umelo prerušené predstavovali 43,3 %.

Čo sa týka násilných sexuálnych trestných činov v Európskej únii, podľa oficiálnych záznamov Eurostatu sa na území EÚ stane ročne 215-tisíc takýchto činov (vyplýva to z údajov za rok 2015), z toho tretina sú znásilnenia.

Na Slovensku to bolo 87 znásilnení, v Česku 598, v Rakúsku 1130 a v Poľsku 1233. Najvyšší počet polícia zaznamenala v Anglicku a Walese, nasledovalo Francúzsko a Nemecko.

Ženy tvoria viac ako 9 z 10 evidovaných obetí znásilnenia. Až v 99-tich percentách prípadov sú za násilné sexuálne trestné činy uväznení muži.

 

Avatar

Autor:

Obdivovateľka umenia vo všetkých jeho formách, hľadajúca a nachádzajúca ho všade okolo seba. Fotografiami si zaznamenávam svet, najradšej cez dokumentárnu fotografiu, ľudí a ich príbehy. Redaktorka, editorka, korektorka. Milujem hrabanie sa v textoch a hľadanie chybičiek.