Začína sa jedinečný MFF Bratislava, zameria sa na postavenie ženy v spoločnosti

Začína sa jedinečný MFF Bratislava, zameria sa na postavenie ženy v spoločnosti

20. ročník štvordňovej filmovej akcie sa začne už tento štvrtok. Snímky prídu do kín aj v mestách ako je Trenčín, Modra a Malacky.

Medzinárodný filmový festival Bratislava opäť prináša množstvo zaujímavých filmov, ktoré vyšli spod rúk uznávaných tvorcov. Festivaloví návštevníci si budú môcť pozrieť snímky od filmárov ako Steve McQueen, Julian Schnabel, Vitaly Mansky či Claire Denis v hlavných úlohách s oceňovanými hercami ako Willem Dafoe, Robert Redford, Mads Mikkelsen alebo Martin Huba.

Súčasťou programu je aj projekcia vybraných filmov z aktuálnej tvorby študentov z Vysokej školy múzických umení.

Ženský pohľad

Populárny festival vznikol v roku 1999 a každý rok vytvára priestor ako pre širokú verejnosť, tak aj pre filmových profesionálov zo Slovenska i zahraničia. Aktuálny 20. ročník festivalu sa zameriava na tému postavenia ženy v spoločnosti a v kinematografii.

Tá sa najviac odzrkadlí na tohtoročnej sekcii Lexikón: Ženský pohľad. Je zakomponovaná vo vizuálnej stránke tohtoročného festivalu a aj v znelke, ktorú si môžete pozrieť a vypočuť nižšie.

Súčasťou akcie je aj charitatívna projekcia, v rámci ktorej sa premietne rozprávka slovenských animátoriek Kataríny Kerekesovej a Ivany Šebestovej s názvom Mimi a Líza: Záhada vianočného svetla.

Medzinárodný filmový festival Bratislava
Mimi a Líza. Zdroj: Medzinárodný filmový festival Bratislava

Kreslené postavičky sú známe už od roku 2013, kedy začala RTVS vysielať ich animovaný seriál. Ten následne zaznamenal úspech po celom svete, a tak autorky seriálu vytvorili film s vianočnou tematikou.

Vstupným návštevníci podporia verejnú zbierku Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska s názvom Biela pastelka. Projekcia sa uskutoční 2. decembra 2018 o 13:30 v bratislavskom kine Mladosť. Celý program MFF Bratislava nájdete po kliknutí na tento odkaz.

Tešiť sa môžete aj na rôzne diskusie. Jedna z nich s názvom „Išla som len po mandarínky…ale v Bohéme bola párty s diskusiou“ bude v Bohéma Bare. Diskutovať sa bude o problematike ženského pohľadu v spoločnosti, v živote, ale aj v kinematografii. Povedie ju šéfredaktorka Kinečka Eva Krížiková spolu so svojimi hostkami z filmárskeho priemyslu.

Avatar

Autorka je študentkou masmediálnej komunikácie, ktorá sa rada realizuje v oblasti online žurnalistiky. Fascinuje ju umenie v podobe kinematografie, literatúry, muziky a popkultúry. Čitateľom približuje rôzne témy a rada pracuje aj na rozhovoroch so zaujímavými ľuďmi.