Vyznáš sa v týchto módnych slangoch? Tento slovník ti pomôže zorientovať sa v móde!

Vyznáš sa v týchto módnych slangoch? Tento slovník ti pomôže zorientovať sa v móde!

Okrem bežných slov poznáme množstvo slangov, ktoré sa používajú či už v školskom prostredí, v domácnosti alebo na úrade. Ani svet módy v podobných slangoch či slovných spojeniach nezaostáva. Používame ich asi všetci, no vieme, čo znamenajú?

Tento módny slovník ti pomôže zorientovať sa vo svete módy ešte viac, ako kedykoľvek predtým.

“Urobiť na mieru”

Keď pôjdeš za krajčírkou a dáš si urobiť veci na mieru, určite vieš, čo to znamená. Je to služba, ktorá začína úplne od nuly. Všetko, od výberu materiálu, jeho farby, až po všetky jednotlivé nuansy a rozmery tvojho tela vytvoria jedno dielo, šité na mieru. Tu platí pravidlo, ty si ty a nie nikto iný. Šaty na mieru a teda podľa tvojich predstáv sa hodia na rôzne spoločenské akcie, kde chceš zažiariť. Ich cena býva určite drahšia, ako šaty, ktoré si vyberieš niekde v obchode.

Couture, Haute couture alebo ak chceš vysoké krajčírstvo

Couture či Haute couture je francuzsky módny termín z oblasti módy, ktoré taktiež označuje oblečenie šité na mieru, no vyrobené v Paríži, a imitované v tých najväčších mestách módy, ako napríklad New York, Miláno či Londýn. Takéto oblečenie je šité rukou, s vysokým dôrazom na detail. Použite sú tie najdrahšie a vysokokvalitné látky. Ušitie jedných šiat môže kľudne trvať od 100 do 400 hodín a cena takýchto šiat často presiahne sumu 30 000,- €. Vo francúzsku je haute couture chráneným názvom.

Prêt-à-porter

Aj tu ti je zrejme jasné, že ide o francúzsky názov, opäť z oblasti módy. Prêt-à-porter sa vyslovuje ako pretaporté a ide o oblečenie, ktoré sa distribuuje k zákazníkovi ako konečný produkt v štandartných konfekčných veľkostiach. Módni návrhári vyrábajú buď celé kolekcie prêt-à-porter, ktoré sa hromadne vyrábajú, alebo kolekcie, ktoré sú k dispozícii v obmedzenom množstve, iba v obmedzený čas, ktorým môže v pohode byť aj jedno ročné obdobie.

Dámske šaty SKIRT

Plná, široká sukňa s pevným pásom.

Fashionista

Fashionista je človek, ktorý má rád módu. Často sa používa aj výraz štylista.

Color-blocking

Je zaujímavá farebná kombinácia šiat, vytvorená technikou zošívania jednotlivých kusov látok odlišných farieb.

Streetstyle

Ako je už zrejmé z názvu, streetstyle sa týka módy, ktorej pravidlá určuje ulica. Je to väčšinou úplný opak toho, čo vidíme na exkluzívnych módnych prehliadkach.

Baby doll

Krátka dámska voľná košielka, niečo ako šatová sukňa, ktorá pripomína oblečenie pre malé dievčatká.

Femme fatale

Ak ti niekto povie Femme fatale, si jedinečnou a šarmantnou ženou, ktorá sa do módy rozumie.

Avatar

Autor:

Magazín, ktorý tvoríme spolu