Veľkolepá Veľká noc. Slovenské ženy prezradili svoj najväčší veľkonočný zážitok. Okrem vajíčok aj hasičské auto!

Veľkolepá Veľká noc. Slovenské ženy prezradili svoj najväčší veľkonočný zážitok. Okrem vajíčok aj hasičské auto!

Pre Veľkú noc je typické šibanie korbáčom, voňavkovanie a oblievanie studenou vodou. Aké zážitky majú ženy v rámci viacerých regiónov?

#Región Stredné Považie

Študentka vysokej školy Susanne pochádzajúca z Omšenia o svojom zážitku z Veľkej noci tvrdí: „Na Veľkonočný pondelok ma môj otec chcel prebudiť s vedrom vody, ale nerátal s tým, že zamknem izbu. Vtedy, keď bol rozbehnutý, že na mňa vyleje vodu, narazil do dverí a jediný, koho oblial, bol on sám. Inak Veľká noc u nás prebieha klasicky, chodia k nám susedia pooblievať nás. Tiež si prinesú voňavky a potom ich vždy pohostíme.”  Zároveň dodáva, že návšteve napríklad podarujú nejaké to symbolické euro a starších kupačov pohostia štamprlíkom alkoholu.

#Región Dudváh

Janka, ktorá pochádza zo Šúroviec, je tiež študentkou vysokej školy a Veľkú noc oslavuje takto: „Už skoro ráno som v tento deň prebudená pohárom vody od môjho otca. Asi mu to robí radosť, lebo potom všetky ženy z našej rodiny naháňa s malým korbáčom a hovorí nám, aby sme boli zdravé a neodvrávali. Väčšinou si moji rodičia za posledné roky idú niekam oddýchnuť a ja si oddýchnem tak, že si zorganizujem napríklad párty.”  Janka tvrdí, že s pribúdajúcim vekom sa už tieto tradície strácajú, ale dobré jedlo ako kapustnica a koláče stále zostávajú.

Veľká noc
Zdroj: unsplash.com

#Región horná Nitra

Martina z Radobice už pracuje a tvrdí, že s Veľkou nocou má aj negatívny zážitok. „Ako každú Veľkú noc vždy chodím na kone, pretože nechcem byť premoknutá a chorá. Pamätám si, že približne o 10:00 až 11:00 hod. som si zmyslela, že idem na kone, ale bohužiaľ sa stala skutočne neočakávaná vec. Zrazu v strede dediny som uvidela hasičské auto, ktoré sa blížilo ku mne. Hasiči ma odchytili a z tej hadice na mňa začali liať vodu. Samozrejme, keďže som bola celá premrznutá, išla som naspäť domov rovno do postele. Odvtedy nemám v láske takéto zvyky  a radšej odídem niekam preč.”

#Región Záhorie

Študentka Michaela, ktorá býva v meste s názvom Šaštín-Stráže, prežíva Veľkú noc skutočne tradične. Každý rok maľujeme vajíčka buď potravinárskou farbou alebo akvarelovými ceruzkami. Raz sme vyskúšali namaľovať ich aj voskom, ale skutočne to nebolo pekné. Následne sme vajíčka uložili do vysadenej Žeruchy.”

Veľká noc
Zdroj: unsplash.com

Zdroj titulnej foto: pixabay.com

Avatar

I keď študujem Marketingovú komunikáciu, už od začiatku ma to vďaka predmetu onlinovej žurnalistiky, lákalo písať články. Zameriavam sa na oblasť lifestylových článkov. V minulosti som pracovala v marketingovej agentúre ako social media pracovník a copywriter.