Udalosti, ktoré pohli Slovenskom v roku 2018

Udalosti, ktoré pohli Slovenskom v roku 2018

Vždy na konci roka bilancujeme. 365 dní je predsa len dlhý čas, počas ktorého sa toho stihne udiať požehnane. Rok 2018 bol obzvlášť bohatý, žiaľ, nie v pozitívnom svetle.

Prinášame prehľad udalostí, ktoré sa nás dotkli v najväčšej miere.

  • Vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej

Obaja boli brutálne zavraždení 21. februára v ich dome vo Veľkej Mači. Archeologička Martina jednou strelou do hlavy, Ján dvoma strelami do hrude. Ich telá našli v pondelok 25. februára po tom, čo Zlatica Kušnírová, matka zavraždenej, kontaktovala políciu, lebo sa s dcérou nevedela spojiť. Ján Kuciak bol investigatívny novinár upozorňujúci na najväčšie kauzy. Jeho posledný článok bol o pôsobení talianskej mafie na Slovensku – nestihol ho dokončiť. 28. februára o polnoci ho naraz zverejnili Aktuality.sk, SME, Denník N, Trend, Nový Čas aj ďalšie portály.

Kniha, ktorá nikdy nemala vzniknúť. Zdroj: Eva Jonisová

Marek Vagovič, šéf investigatívneho tímu Aktuality.sk, spolu s kolektívom napísal knihu Umlčaní. Knihu, ktorá nikdy nemala vzniknúť. Knihu maľujúcu dva mladé životy, ktoré nedobrovoľne ukončili výstrely z doposiaľ nenájdenej zbrane 9 mm kalibru. Tento skoro-krimi-román zo slovenského prostredia mrazí, pretože nie je vyfabulovaný, ale skutočný. Knihu Umlčaní pokrstili Kuciakovci a Kušnírovci 3. decembra.

  • Séria protestov Za slušné Slovensko

Prvý smútočný pochod v Bratislave sa konal 2. marca, prišlo naň okolo 10-tisíc ľudí. O týždeň neskôr, 9. marca, sa uskutočnili najväčšie protesty od roku ´89. V hlavnom meste sa zhromaždilo až 40-tisíc ľudí, paralelne prebiehali protesty aj v iných slovenských mestách, ako aj inde vo svete.

Protestujúci požadovali vyšetrenie dvojnásobnej vraždy, ale aj odstúpenie ministra vnútra Kaliňáka, premiéra Fica a policajného prezidenta Tibora Gašpara či predčasné parlamentné voľby.

  • Odchody a príchody. Zmeny vo vláde

12. marca Robert Kaliňák odstúpil z postu ministra vnútra, o tri dni neskôr skončil aj premiér Robert Fico. Prezident vymenoval novú vládu na čele s Petrom Pellegrinim, ministrom vnútra sa stal Tomáš Drucker. Ten sa v kresle dlho neohrial, pretože sa mu nepodarilo odvolať policajného prezidenta Tibora Gašpara. Drucker odišiel po necelom mesiaci, nahradila ho Denisa Saková. Policajného prezidenta sa podarilo odvolať až 30. mája, za nového bol vymenovaný Milan Lučanský. Teraz na konci roka (27.12.) sa udiala ďalšia zmena – bývalý minister vnútra Robert Kaliňák, ktorý bol stále v parlamente, oznámil svoj odchod a vzdanie sa poslaneckého mandátu do konca roka 2018.

  • Niektoré „veľké ryby“ skončili za mrežami

Čo si budeme klamať – vieme, že stále sú vonku mnohí, ktorým tie prehrešky akosi prechádzajú. No upriamme pozornosť na tých, ktorých sa už podarilo obviniť. Marián Kočner, podnikateľ z mafiánskych zoznamov, bol zadržaný 20. júna. Obvinili ho z falšovania zmeniek za takmer 70 miliónov eur. Keďže z väzenia posielal lístočky, existuje obava, že ovplyvňoval svedkov. Preto súd 20. decembra rozhodol o tom, že pôjde do kolúznej väzby, čo predstavuje najprísnejší režim stráženia. Budú mu kontrolovať poštu, návštevy, atď.

V novembri za mrežami skončil aj podnikateľ Ladislav Bašternák, ktorý štát okradol o dva milióny eur na podvodoch s daňami. Dostal 5 rokov.

  • Zadržali štyroch ľudí obvinených z vraždy Kuciaka a Kušnírovej

Štyri mesiace sme nevedeli, čo sa deje a ako pokračuje vyšetrovanie úkladnej vraždy dvoch mladých ľudí, ktorí sa plánovali zosobášiť. Neskôr postupne polícia zverejňovala zistenia a fakty, ako aj identikt muža, ktorý sa mal v čase vraždy zdržiavať v blízkosti miesta činu. Neskôr Ronald R., syn priateľky Miroslava Marčeka, spáchal samovraždu.

Obvinení z vraždy sú bývalý policajný vyšetrovateľ Tomáž S. (podozrivý strelec), bývalý vojak Miroslav M. (jeho údajný šofér), trestne stíhaný podnikateľ Zoltán A. (podozrivý zo sprostredkovania vraždy) a tlmočníčka Alena Z., ktorú obvinili z objednania vraždy. O nej však Kuciak nepísal a ani nič nepripravoval, preto je len veľmi málo pravdepodobné, že by mala nejaký motív. Otázne je, kto je konečný objednávateľ. Skloňuje sa aj meno Mariána Kočnera, ktorý sa novinárovi dokonca vyhrážal.

  • Trapasy na národnej, ale aj medzinárodnej úrovni

Napríklad taká rigorózna práca nášho predsedu parlamentu Andreja Danka. Titul JUDr. vraj získal podvodom a práca, ktorá mu k tomu mala dopomôcť, je podľa odborníkov vyskladaná z piatich kníh.

Zdroj: zomri.online

Alebo taký únos vietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha. Vo Vietname bol odsúdený na doživotie, minulý rok ho vietnamská tajná služba uniesla z Nemecka cez Bratislavu a Moskvu do Vietnamu. Mal byť použitý aj slovenský vládny špeciál.

  • Posun v kauze Gorila

Pri raziách našli v trezore Mariána Kočnera USB kľúč so zvukovými nahrávkami odpočúvaní konšpiračného bytu na Vazovovej ulici v Bratislave. Gorila je spis Slovenskej informačnej služby o prepojení biznisu a politických špičiek, ktorý sa na internet dostal v decembri 2011.

  • Rozlúčka s osobnosťami Slovenska

Smrť blízkeho človeka je vždy silná rana pre rodinu, no v prípade známych osobností našej kultúry môžeme povedať, že sa to dotkne oveľa širšieho okruhu ľudí. V januári nás navždy opustil herec Marián Labuda, v apríli spisovateľ Peter Krištúfek, v novembri zas herec, pesničkár, spisovateľ a humorista Marián Geišberg. V decembri, presne na Štedrý deň, zomrel futbalista a tréner Jozef Adamec.

Posledná rozlúčka s Mariánom Labudom v novej budove SND. Zdroj: YouTube

Čo nás čaká a neminie?

Pohmkávajúc si pieseň Karla Kryla pripomíname, že v nasledujúcom roku nás čakajú dvoje voľby:

  • voľby prezidenta SR (prvé kolo možno 16. marca, druhé kolo 30. marca; definitívny termín má byť známy 10. januára),
  • voľby do Európskeho parlamentu (23.-26. mája 2019).

Čo ďalej? Nechajme sa prekvapiť a dúfajme, že rok 2019 bude pre nás, pre Slovensko aj pre celý svet aspoň o kúsok lepší.

Avatar

Autor:

Obdivovateľka umenia vo všetkých jeho formách, hľadajúca a nachádzajúca ho všade okolo seba. Fotografiami si zaznamenávam svet, najradšej cez dokumentárnu fotografiu, ľudí a ich príbehy. Redaktorka, editorka, korektorka. Milujem hrabanie sa v textoch a hľadanie chybičiek.