fbpx
Týchto 7 fráz nikdy nehovorte svojim deťom. Môžu totiž negatívne ovplyvniť ich mentálny vývoj

Týchto 7 fráz nikdy nehovorte svojim deťom. Môžu totiž negatívne ovplyvniť ich mentálny vývoj

Nikto učený z neba nespadol a rovnako to platí aj o rodičovstve. Každý deň sa učíme nové a nové veci a to len preto, lebo pre svoje ratolesti chceme vždy len to najlepšie. Aj preto by ste si mali prečítať nasledujúcich 7 fráz, ktoré by ste zaručene nemali vravieť pri svojich deťoch.

1. “Mal by si počúvať dospelých.”

V prípade, že takto naformulujete vetu, tak dieťa si ihneď pomyslí, že všetci dospelí sú inteligentní a múdri, a preto musí urobiť tak, ako povedali. Ide o nebezpečnú frázu, pretože deti nevedomky začínajú dôverovať všetkým dospelým nevynímajúc cudzincov.

Správna veta by znela: “Musíte počúvať svojich rodičov”. Rodičia sú tí, ktorí vám chcú len to najlepšie, a práve ich by ste mali počúvať. Okrem iného táto fráza pomáha budovať zdravú nedôveru k cudzím a rozvíjať kritické myslenie.

2. “Prestaň plakať.”

Túto frázu pozná azda každý zná, pretože ju určite už aspoň raz použil. Nie je to však správne, pretože táto veta môže viesť k tomu, že dieťa si bude myslieť, že je nesprávne zobrazovať emócie a to určite nie je pravda.

Namiesto toho by ste mali s dieťaťom nadviazať konverzáciu a opýtať sa ho: “Prečo plačeš? Čo sa stalo?” Vďaka takejto verzií začnete s dieťaťom rozhovor a ono vám povie o svojich emóciách.

3. “Nebuď chamtivý.”

Aj keď všetci vieme, že je správne deliť sa, dieťa si pri tejto fráze ihneď pomyslí, že sa musí o všetko podeliť, že nič nie je jeho. Časom to môže dokonca vyústiť k správaniu “obetného baránka”, ktorý si nebude chrániť svoje vlastné hodnoty či majetky, pretože so všetkým sa bude deliť.

Naopak, správne by ste sa mali opýtať otázkou, na ktorú odpovie samotné dieťa: “Nechal by si chlapčekovi svoju hračku, aby sa s ňou mohol pohrať? Alebo vymeníte si hračky?” Vďaka tomu dáte svojmu dieťaťu príležitosť na to, aby sa samo podelilo o svoje hračky.

Pokračovanie článku nájdete na druhej strane

Google+ Linkedin
Avatar

Autor:

Magazín, ktorý tvoríme spolu