Tehotenstvo a jeho vplyv. Takéto telesné zmeny môžu očakávať všetky tehotné ženy

Tehotenstvo a jeho vplyv. Takéto telesné zmeny môžu očakávať všetky tehotné ženy

Tehotenstvo je pre ženu obdobím veľkých psychických a fyzických zmien. Všetko od veľkosti jej brucha až po rýchlosť tlkotu jej srdca sa bude meniť v priebehu deviatich mesiacov až do pôrodu. Zároveň sa ženy musia pripraviť na čiastočné hormonálne výkyvy a čiastočné fyzické záťaže nosenia väčšej telesnej hmotnosti. Ďalej môžu očakávať, že si kúpia nové podprsenky, budú hľadať spôsoby, ako zmierniť opuchnuté nohy, lapať po dychu po prejdení niekoľkých schodov a čudovať sa, ako rýchlo im rastú nechty.

Pozrieme sa na kompletné zmeny vzhľadu ženského tela, ktoré môžu ženy počas tehotenstva predvídať.

Zmeny brucha – Počas druhého trimestra sa brucho začína zväčšovať až do konca tohto trimestra, horná časť maternice bude v blízkosti hrudného koša. Brucho môže tehotnú ženu pobolievať na jednej alebo druhej strane, pretože brušné steny a väzy podporujúce maternicu sú natiahnuté.

Zmeny močového systému – Rozširovanie maternice vyvíja tlak na močový mechúr, močovú trubicu a svaly panvového dna, čo vedie k dočasným problémom močového mechúra, ako je unikanie moču pri kýchaní, kašľaní či smiechu. Obličky musia pracovať extra ťažko  pri vylučovaní odpadových látok matky a plodu.

Svalovo-kostrové zmeny – Dochádza k zakriveniu chrbtice na udržanie rovnováhy, čo vytvára posun v postoji s prehnanou bedrovou lordózou. To vedie k typickej chôdzi  koncom tehotenstva. Zvyšuje sa väzová voľnosť spôsobená vyššou hladinou relaxinu, čo prispieva k bolesti chrbta. Väzy držiace panvové kosti spolu sa postupne uvoľňujú  ako príprava matky na rodenie.

Zmeny pokožky – Zvyčajne v druhej polovici tehotenstva sa objavujú strie na stehnách, bruchu, zadku a prsiach. Tieto jazvy sú spôsobené naťahovaním pokožky.

Hyperpigmentácie na pupku, bradavkách, brušnej čiare sú spoločné v dôsledku hormonálnych zmien v tehotenstve. Hyperdynamický obeh a vysoká hladina estrogénu môže spôsobiť pavučinové žilky a sčervenanie dlane.

Ďalšie bežné zmeny – Vďaka hormonálnym zmenám môžu mať mnohé ženy skúsenosť so zmenou štruktúry nechtov a vlasov aj s ich rastom počas tehotenstva. Kŕče v nohách môžu byť spôsobené únavou z nosenia tehotenskej váhy, stlačením ciev v nohách, nadbytkom fosforu, nedostatkom vápnika alebo horčíka a kolísaním tehotenských hormónov.

Chodidlá a členky môžu opuchnúť kvôli nadbytočnej tekutine v tele počas tehotenstva. Mierne zvýšenie telesnej teploty na začiatku tehotenstva je treba poznamenať. Teplota sa vráti do normálu v 16 týždni gravidity.

Foto: Pexels
Zdroj: www.curejoy.com

Avatar

Autor:

Volám sa Lenka a pre web klocher.sk píšem od jeho začiatku, takže som akýsi "inventár" tejto stránky. :D Moje články sú zamerané najmä na témy žena, láska, rodina a deti, ale rada píšem aj články ohľadom rôznych testov, hlavolamov či vtipných videách. Medzi moje záľuby patrí šport, relax a trávenie času s blízkymi a priateľmi. Aktuálne začínam žiť novú životnú etapu a pripravujem sa na jednu z najväčších výziev - materstvo, tak držte palce, aby sme to s manželom zvládli :)