Tehotenstvo a jeho vplyv. Takéto telesné zmeny môžu očakávať všetky tehotné ženy

Tehotenstvo a jeho vplyv. Takéto telesné zmeny môžu očakávať všetky tehotné ženy

Tehotenstvo je pre ženu obdobím veľkých psychických a fyzických zmien. Všetko od veľkosti jej brucha až po rýchlosť tlkotu jej srdca sa bude meniť v priebehu deviatich mesiacov až do pôrodu. Zároveň sa ženy musia pripraviť na čiastočné hormonálne výkyvy a čiastočné fyzické záťaže nosenia väčšej telesnej hmotnosti. Ďalej môžu očakávať, že si kúpia nové podprsenky, budú hľadať spôsoby, ako zmierniť opuchnuté nohy, lapať po dychu po prejdení niekoľkých schodov a čudovať sa, ako rýchlo im rastú nechty.

Pozrieme sa na kompletné zmeny vzhľadu ženského tela, ktoré môžu ženy počas tehotenstva predvídať.

Telesné zmeny počas tehotenstva – Telo tehotnej ženy podstúpi rôzne fyzické zmeny, ktoré môžu byť zrejmé alebo veľmi jemné. Tieto zmeny sú nevyhnutné k správnemu vývoju plodu a pripravujú ženu na pôrod.

Zmeny dýchacieho systému – Dýchacia hodnota stúpa na vyváženie zvýšenia matkinej spotreby kyslíka, čo je potrebné na požiadavky maternice, placenty a plodu.

Dochádza k:
– zvýšenej respiračnej rýchlosti;
– zvýšenej minútovej ventilácii (množstvo vzduchu, ktorý sa dostane do pľúc za jednu minútu);
– respiračnej alkalóze (nastáva pri nadmernej ventilácii, keď sa znižuje koncentrácia CO2 v krvi);
– zníženiu funkčnej kapacity;
– zvýšeniu dychového objemu.

Zmeny kardiovaskulárneho systému – Počas tehotenstva je upravený celý kardiovaskulárny systém. Zvýši sa objem krvi, rastie viac ciev a tlak na zväčšenie maternice na veľké žily spôsobuje, že krv sa spomalí v návrate k srdcu.

Dochádza k:
– zvýšeniu srdcového výstupu;
– zvýšeniu krvného obehu;
– zvýšeniu pokojovej srdcovej frekvencie;
– zníženiu periferného odporu;
– zníženiu krvného tlaku (v druhom trimestri).

Gastrointestinálne zmeny (zmeny žalúdka a čreva) – Ako sa maternica zväčšuje, zdvíha sa z panvovej dutiny, čo vytláča žalúdok, črevá a ostatné priľahlé orgány. V tomto prípade sa zníži žalúdočná pohyblivosť /zápcha, zvýšia sa šťavy a dochádza k páleniu záhy.

Zmeny na prsiach – Prsia sa stávajú väčšie a citlivejšie z dôvodu zvýšenej hladiny hormónov estrogénu a progesterónu. Ako sa približuje dátum pôrodu, hormonálne zmeny spôsobujú, že ženské prsia sú viac pripravené na dojčenie.

Bradavky môžu viac vyčnievať. Pričom v treťom trimestri, kolostrum – žltá tekutina (tekutina produkovaná mliečnymi žľazami krátko pred pôrodom a počas prvých dní po pôrode), tzv. prvé mlieko, môže unikať z bradaviek.

Endokrinné zmeny – Hormonálne zmeny upravujú celý systém tela. Placenta pôsobí ako dočasné endokrinné žľazy počas tehotenstva. Vyrába veľké množstvo estrogénu a progesterónu od 10-12 týždňa tehotenstva. Slúži na udržanie rastu maternice, pomáha regulovať činnosť maternice a je zodpovedná za mnoho zmien v tele.

Tehotné ženy môžu návaly tepla spôsobené zvýšenou hormonálnu úrovňou. Ku koncu obdobia, zadná hypofýza začne vylučovať oxytocín, ktorý bude slúžiť na spustenie pôrodných bolesti. Pri narodení začne predná hypofýza vylučovať prolaktín zodpovedný za produkciu materského mlieka.

Pokračovanie článku nájdete na druhej strane…

Avatar

Autor:

Volám sa Lenka a pre web klocher.sk píšem od jeho začiatku, takže som akýsi "inventár" tejto stránky. :D Moje články sú zamerané najmä na témy žena, láska, rodina a deti, ale rada píšem aj články ohľadom rôznych testov, hlavolamov či vtipných videách. Medzi moje záľuby patrí šport, relax a trávenie času s blízkymi a priateľmi. Aktuálne začínam žiť novú životnú etapu a pripravujem sa na jednu z najväčších výziev - materstvo, tak držte palce, aby sme to s manželom zvládli :)