Tajomstvo multitaskingu žien odhalené! Prečo s ním majú muži problém?

Tajomstvo multitaskingu žien odhalené! Prečo s ním majú muži problém?

Žena – superhrdinka!

Živým dôkazom ženského multitaskingu je každá jedna matka, ktorá sa počas dňa stihne postarať o dieťa, domácnosť, o to, aby bolo navarené, opraté a ožehlené, nakúpené a ešte sa stihne povenovať aj manželovi. Na to, aby to všetko stihla, potrebuje občas robiť viacero vecí naraz a neraz by sa jej zišli ďalšie dve ruky :). Muži majú tiež rôzne zaujímavé schopnosti, no konkrétne táto im robí značný problém. Vedci zistili, prečo je to tak.

multitasking_1

Skutočným dôvodom je to, že muži pri multitaskingu, teda vykonávaní viacerých vecí naraz, musia presunúť do mozgu omnoho viac energie ako za bežných situácií. Presúvajú svoju pozornosť na dve veci a na každú sa musia plne sústrediť. Na to, aby sa im to podarilo, musia zapojiť viac častí mozgu (a teda aj energie) v porovnaní so ženami, a to im môže robiť problémy.

workplace

Výskumníci poukazujú na to, že ženám stačí zapojiť menšiu silu mozgu v porovnaní s mužmi. To tiež znamená, že ženy sú v tom rýchlejšie a tým, že neustále trénujú mozog, dokážu byť aktívne bez psychických ťažkostí, ktoré so sebou prinášajú rôzne zložité i životné situácie.

“Experimenty boli vykonávané na 140 zdravých dobrovoľníkoch, vrátane 69 mužov a 71 žien vo veku medzi 20 – 65 rokov. Subjekty boli požiadané, aby vykonávali rôzne úlohy. Napríklad test, ktorý zahŕňal triedenie predmetov podľa tvaru (okrúhle alebo štvorcové) a ich počet (jeden alebo dva). Tiež  test, ktorý sleduje schopnosť človeka prepnúť pozornosť a test pamäte. Rozdiely sa našli a boli najvýraznejšie najmä u ľudí vo veku 20 – 45 rokov.”

Zdroj: dailymail.co.uk  Foto: pixabay.com