Učiteľka Erin vytvorila sériu plagátov pre študentov, aby mohli vyjadriť to, ako sa práve cítia. Chcela tým znížiť počet samovrážd

Učiteľka Erin vytvorila sériu plagátov pre študentov, aby mohli vyjadriť to, ako sa práve cítia. Chcela tým znížiť počet samovrážd

Poznáte to. Nie každý deň vstanete pravou nohou. Občas nemáme dobrú náladu hneď po prebudení a občas nám náladu pokazí kamoška, ktorá sa zle vyspala, kolega, ktorý dostal ráno pokutu alebo milión ďalších faktorov, ktoré na nás číhajú na každom kroku.

Byť celý deň v pohode nie je vôbec jednoduché. Možno by stačilo kedykoľvek počas dňa spomaliť a porozprávať sa o svojich pocitoch alebo ich mať možnosť aspoň vyjadriť písomne. Psychohygiena je dôležitá, a to nielen na pracovisku.

Ako sa práve cítite?

Čoraz viac ľudí vyjadruje svoje pocity prostredníctvom sociálnych sietí, robia tak pomocou populárnych emotikonov alebo statusov. Erin Castillová, učiteľka na strednej škole, sa rozhodla premeniť triedu na multifunkčnú miestnosť určenú nielen na výučbu. Čo to má s napísaným spoločné?

Zamerala sa na duševné zdravie svojich študentov, pričom vychádzala z predpokladu, že za posledných 5 rokov v San Francisco Bay Area sa neustále zvyšuje počet samovrážd maloletých. Erin vytvorila niekoľko plagátov, ktoré slúžia ako malá pomôcka k tomu, aby mohli dať žiaci vedieť, ako sa práve cítia. Sľubuje si tým zlepšenie tejto nelichotivej situácie.

View this post on Instagram

We all have struggles. ••• Reaching out for help is a difficult task for many individuals, but it doesn’t need to be. Society has a way of encouraging people to push their feelings down and to continue on with life. This is not only unhealthy, but can be very dangerous. I took my first psychology class in high school and I was so intrigued by how the mind worked. I decided to pursue a degree in psychology when it came time to select my major. I knew I wanted to work with kids and I thought studying psychology would open doors and provide an opportunity to shape minds positively. My brother gave me permission to share a bit of his story with you all and it’s a large part of what’s inspired me to work with kids. My brother, @whyitdc, was adopted into our family when he was 4. I instantly felt a connection to him. Wyatt has struggled with anxiety and depression for likely his whole life, and as a young girl I remember comforting him and reassuring him of our love for him. Leaving him to go away for college made me feel extremely guilty, but I was set on gaining the skills needed to help other children with their struggles. I think of my brother’s story often and use it to fuel my drive towards helping others. I don’t think I do anything special or extraordinary, I just listen, care, and allow my students to see my struggles. I had a lot of “perfect teachers” growing up, but as educators there is a simple way to break down the stigma around mental health. S H O W your struggles. T A L K about your strategies for overcoming them. E X P L A I N how everyone faces difficulties. E N C O U R A G E feelings to be shared rather than pushed down. If there’s anything I’ve learned over my 6 years of teaching it’s that most kids WANT to talk, they just aren’t sure who to talk to or how to do it. ••• Thank you for all your positive feedback towards this piece of paper. I can’t guarantee it will save lives, but YOU CAN. Take an hour off from teaching curriculum and teach your students that mental health matters in this world! 💕 • • • #specialeducationteacher #teachersfollowteachers #iteachspecialed #teacherlife #teacherresources #teachersofinstagram #teachers #meettheteacher

A post shared by erin🌻 (@makingastatementinsped) on

Vyjadriť svoje pocity môže ktokoľvek a úplne anonymne, mená hodnotiacich sa totiž na plagátoch nenachádzajú. Stačí, ak pri riadku, ktorý vyjadruje žiakov momentálny duševný stav alebo náladu, zanechal lístoček. Študenti tak môžu dať týmto efektívnym spôsobom každý deň vedieť, čo práve prežívajú, na stupnici od najlepšieho po najhoršie vyjadrenie sa nachádzajú frázy typu „mám sa skvele” alebo „mám sa v pohode” až po negatívne „mám ťažký deň”.

„Je dôležité, aby sa študenti nebáli vyjadriť svoj momentálny stav a učitelia na základe toho vytvorili v triede komunitu, v ktorej sa budú cítiť bezpečne,” povedala Erin, ktorá túto myšlienku neustále vylepšuje. Dôkazom sú nové a nové námety na plagáty.

Brali by ste niečo podobné u vás v škole alebo na pracovisku?

View this post on Instagram

Made this mental health check in chart after seeing @missjohnstonsjourney use a digital version for teachers on her #okayteacher Facebook page. I asked my students to write their names on the back of a post-it note so I could check in with ones in the bottom two sections. I explained the green section as them struggling, but speaking to another adult or trying to work through it themselves. ••• I was able to start some check ins today, and holy cow these kids. I love them. My heart hurts for them. High school is rough sometimes, but I was happy that a few were given a safe space to vent and work through some feelings. ••• I also like that students could visually see that they aren’t alone in their struggles. It was a beautiful minimum day focusing on self care and mental health. ••• 💟UPDATE: just added a printable version with detail instructions so you can do this in your classroom! It’s FREE!💟 • • • #mentalhealthawareness #highschoolteacher #secondaryela #teacherorganization #teachings #anchorcharts #teachersofinstagram #teachersfollowteachers #teachersfollowingteachers #iteachtoo #teachertips #weareteachers #teacherspayteachers #teacherideas #teachingideas #specialeducationteacher #teacherlove #teach #weteachsped #teacher #iteachhighschool #elateacher #teachergoals #igteacher #igteachers #teachersofig

A post shared by erin🌻 (@makingastatementinsped) on

Zdroj: boredpanda.com
Zdroj: boredpanda.com
Zdroj: boredpanda.com

Zdroj: boredpanda.com, instagram.com/Erin Castillová