V Dánsku vyvinuli revolučnú spodnú bielizeň, meniť ju vraj nemusíte niekoľko dní. Čo je na tom pravdy?

V Dánsku vyvinuli revolučnú spodnú bielizeň, meniť ju vraj nemusíte niekoľko dní. Čo je na tom pravdy?

Stáva sa vám, že pri výbere pohodlnej spodnej bielizne strávite v obchodoch hodiny, a potom ju máte na sebe ani nie deň a už ju hádžete do práčky?

Ak áno, určite vás poteší novinka, s ktorou prišla spoločnosť Organic Basics. Tá totiž tvrdí, že vynašla spodnú bielizeň, ktorá zostane rovnako „čerstvá”, ako ste si ju na seba obliekli v prvý deň. Aj po troch dňoch nosenia. Pre niekoho vtip, pre iného výborná správa.

Viete, ako fungujú baktérie na spodnej bielizni?

Sedíme, stojíme, hýbeme sa, cvičíme – neustále sa nám na spodnom prádle množia baktérie. Ich špecifickým znamením je nepríjemný zápach. Spôsobujú ho baktérie, ktoré majú vďaka potu výborné prostredie na množenie. Počas dňa sa nám na spodnom prádle nazbiera veľké množstvo baktérií, ktorých sa vieme zbaviť iba tak, že sa umyjeme a následne si vymeníme súčasnú spodnú bielizeň za novú, voňavú. Tú z predchádzajúceho dňa odhodíme do koša so špinavou bielizňou a čakáme, kým sa toho naubiera viac. Až potom perieme. Ak postupujete rovnako a neperiete hneď, ako uvidíte vo vnútri koša len pár vecí, potom vám záleží aj na životnom prostredí, a to je super. Čítajte ďalej.

Pomôcť vie striebro

Existuje však aj niečo, čo sa v boji proti baktériám javí ako účinná zbraň. Povedali by ste, že je to práve striebro? Striebro je antimikrobiálne, čo znamená, že zabíja nielen baktérie, ale aj mikroorganizmy. Spoločnosť Organic Basic plánuje vyrábať bielizeň, ktorá bude obsahovať produkt Polygenie. Ten využíva chlorid strieborný na obmedzenie pachov a baktérií.

Pomocou tohto produktu budeme môcť zabrániť 99,9 % baktérií, ktoré vytvárajú na spodnej bielizni nepríjemný zápach,” vysvetľuje Mads Fibiger, generálny riaditeľ spoločnosti Organic Basic.

Výber látky je mimoriadne dôležitý

Pri výbere látky si dáva spoločnosť záležať: „Viskózu, elastan, polyester, silon a podobné umelé vlákna nepoužívame. Uprednostňujeme vlákna triedy A a B, pričom spôsob ich úpravy neustále zlepšujeme. Bavlnu, s ktorou prichádzame dennodenne do styku, pestujeme mimo Turecka bez toxických látok a pesticídov – umelých hnojív. Bavlna je navyše certifikovaná spoločnosťou GOTS a je farbená organickými farbivami, čo pri spodnej bielizni považujeme za nevyhnutnosť.”

Zdroj: instagram.com/orgnicbasics

Trvalo udržateľná móda?

Aj napriek tomu, že Fibiger sa môže za svoju bielizeň zaručiť, nie všetci majú rovnaký názor a nie všetci sú z tohto nápadu nadšení. Niekoľko odvážnych malo možnosť bielizeň vyskúšať na vlastnej koži. Z výsledkov sa však ukázalo, že nie všetkých nadchol nápad tak ako jeho tvorcov. Do testu sa okrem iných zapojila i reportérka z New Yorku, ktorá si už po druhom dni všimla, že bielizeň nie je taká „čerstvá”, ako spoločnosť uvádza. Počas tretieho dňa sa necítila natoľko komfortne, aby v testovaní danej bielizne pokračovala. Napokon sa rozhodla bielizeň vymeniť za novú a tú pôvodnú dať oprať. Testovaniu sa nevyhli ani muži. Reportérkin mužský kolega nemal bielizeň na sebe viac ako dva dni a už ju hodil do práčky.

Pravdou zostáva, že nie každý vydrží mať na sebe rovnakú spodnú bielizeň dlhšie ako deň. 

Zdroj: instagram.com/orgnicbasics

Ako sme rôzni svojím výzorom, správaním, vystupovaním a podobne, tak sú rôzne i naše hygienické návyky. Nechať sa inšpirovať myšlienkou samotných tvorcov – mať na sebe bielizeň dlhšie ako deň – sa v konečnom dôsledku neukazuje ako zlý nápad, ak, samozrejme, myslíme ekologicky (a vôbec to nemusí byť práve táto spodná bielizeň).

Tradičný spôsob nákupu, nosenia, prania a vyhadzovania akéhokoľvek oblečenia, vrátane spodnej bielizne, je škodlivý pre životné prostredie,” dodáva Fibiger.

Z lokálnych výrobcov stojí za zmienku organická spodná bielizeň Créeme – jediná svojho druhu na Slovensku aj v Česku. Majú ju na svedomí mladé odevné dizajnérky Soňa Vidiečanová a Katka Kobušová. V rozhovore nám prezradili, že používajú 100 %-nú certifikovanú nefarbenú bavlnu a kovové časti sú z mosadze. Pravosť materiálov je u nich na prvom mieste.

Zdroj: interez.skorganicbasics.cominstagram.com/organicbasics

Video: YouTube.com