fbpx
Rakytník. Potravina plná céčka, ktorú by ste mali zaradiť do jedálnička

Rakytník. Potravina plná céčka, ktorú by ste mali zaradiť do jedálnička

Poznáte maličké žlté, oranžové až červené plody, ktoré sú plné vitamínu C? Ide o rakytník. Jeho plody sú veľmi prospešné pre zdravie a využíva sa aj v kozmetike.

Celým názvom rakytník rašetliakový je tŕňový ker s úzkymi listami a s malými oranžovými plodmi, ktoré obsahujú veľké množstvo vitamínu C. Už z jednej bobule získame dennú dávku vitamínu C. Vďaka vysokému obsahu céčka sa nazýva citrónom severu (pochádza z Ruska) a rastlinou budúcnosti.

Okrem vitamínu C, je toto ovocie bohaté aj na vitamíny A, B, D, F, K, P. Taktiež obsahuje horčík, železo, draslík, mangán a aminokyseliny. 

Rakytník posilňuje imunitný systém a zvyšuje obranyschopnosť organizmu. Pomáha proti únave a navodzuje lepšiu náladu.

Výhodou je, že rakytník zabraňuje vypadávaniu vlasov a je vhodný na očistenie organizmu. Priaznivo pôsobí aj na regeneráciu pokožky, čo je hlavným dôvodom jeho využitia v kozmetike. Rakytníkový olej sa používa pri poškodeniach kože (napr. pri popáleninách alebo drobných poraneniach, dokonca dokáže vyhladiť jazvy po operáciách), pri omrzlinách aj ako tlmič bolesti. Je dobrým pomocníkom proti akné a proti alergiám. Ľudia aj deti s citlivou pokožkou by mali používať rakytníkový olej do kúpeľa, pretože zabraňuje vysušeniu pokožky a zlepšuje jej kvalitu.

Vnútorné užívanie tejto super potraviny ma pozitívne účinky na činnosť pečene, slinivky, podporuje trávenie a hojenie žalúdočných vredov, dobre pôsobí pri hemeroidoch. Podporuje normálnu funkciu prostaty. Dokonca boli v rakytníku objavené protinádorové účinky.

Rakytník môžete konzumovať priamo zo stromu, môžete si z neho urobiť čaj, džem alebo rôzne nátierky či pretlaky. Obľúbenou pochutinou je rakytníková šťava, ktorá má svoju špecifickú chuť a môžete ju riediť s vodou namiesto sirupu alebo si ju pridať do čaju. Rakytník naložený v mede je tiež veľmi chutnou vitamínovou bombou, ktorá vám určite zachutí.

Skúste zaradiť túto super potravinu do svojho jedálnička a uvidíte, že budete zdravší.

Zdroj: bylinky.zdrave.cz

Foto: pixabay.com

Google+ Linkedin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

*

*