
Kto bude ďalší? Slovensko si dnes volí hlavu štátu
Zobudili sme sa do volebného dňa, po piatich rokoch rozhodujeme o novom prezidentovi Slovenskej republiky.
Z trinástich kandidátov si dnes od 7:00 do 22:00 hod. vyberáme svojho favorita. A voliť treba, pretože na každom hlase záleží.
Koho posunieme do druhého kola? O prezidentské kreslo sa uchádzajú Béla BUGÁR, Zuzana ČAPUTOVÁ, Martin DAŇO, Štefan HARABIN, Eduard CHMELÁR, Marian KOTLEBA, Milan KRAJNIAK, František MIKLOŠKO, Maroš ŠEFČOVIČ, Róbert ŠVEC, Bohumila TAUCHMANNOVÁ, Juraj ZÁBOJNÍK a Ivan ZUZULA.
Do pätice všetko dobré?
V ére samostatnej Slovenskej republiky to bude v poradí náš piaty prezident. Zrekapitulujme si, ako sa za 25 rokov prestriedali obyvatelia Grasalkovičovho paláca.
1. Michal Kováč
Bol prvým prezidentom súčasnej Slovenskej republiky – od 1993 do 1998, ktorého volil ešte parlament.
Jedna z najznámejších káuz, ktorá sa ho dotýka, je práve kauza zavlečenia jeho syna do rakúskeho Hainburgu v posledný augustový deň v roku 1995. Za únos Michala Kováča mladšieho dodnes nebol nikto obvinený, mnohí však v tejto súvislosti spomínajú Slovenskú informačnú službu. Tá v tom čase pod vedením Ivana Lexu nefungovala úplne legálne. Voľakedajší premiér a v tom čase zastupujúci prezident Vladimír Mečiar v deväťdesiatom ôsmom páchateľom udelil tzv. Mečiarove amnestie, tie však boli zrušené v roku 2017 a súdny proces bol obnovený.
Aj napriek narastajúcim problémom a konfliktom (najmä s Mečiarom) Kováč zotrval vo funkcii až do konca obdobia. Zomrel v roku 2016.
Na motívy kauzy z roku 1995 bol nakrútený film Únos. Dvoma menami, ktoré by mal každý Slovák poznať, sú aj Oskar Fegyveres (korunný svedok únosu, ktorý sa skrýval v zahraničí) a Róbert Remiáš, ktorý bol jeho spojkou. Remiáš zomrel v apríli 1996 po výbuchu svojho auta, na ktorom bola umiestnená nálož. Vražda doteraz nebola objasnená a nik za ňu nebol odsúdený. V októbri 2006 Mečiar na margo tohto prípadu povedal svoj známy výrok: „Skutok sa nestal!”
Vyšetrovanie vraždy stále pokračuje. Zaujímavé je, že aj spomínaný svedok únosu – Oskar Fegyveres – chcel kandidovať v týchto prezidentských voľbách, no 3. novembra 2018 stiahol svoju kandidatúru.
2. Rudolf Schuster
U pána Schustera zo zaujímavostí vyberáme jeho obrovskú vášeň pre cestovanie, filmovanie a fotografovanie. Na stránke rudolfschuster.sk sa uvádza, že relácie vysielané v médiách, ktorých tvorcom, scenáristom, autorom a režisérom je exprezident Schuster, sú zaznamenané na 82 elektronických záznamoch.

Na čele republiky stál od roku 1999 do 2004. Pre Aktuality.sk povedal, že byť prezidentom vôbec nemal v pláne: „Nebol to môj cieľ. Politiku som nikdy nemal ako svoju prioritu. To sa stalo omylom.”
V súčasnosti sa zotavuje po nedávnej operácii srdca.
3. Ivan Gašparovič
Pán, ktorý vedie hneď v dvoch oblastiach: najdlhšie úradujúci prezident SR (od roku 2004 do 2014) a exprezident, ktorého má internet v mimoriadnej obľube a je to vidieť na množstve vtipných obrázkov.

… alebo videí.
Dokonca sme sa v Pravde dočítali, že podobne ako Schuster, ani Gašparovič najskôr nechcel byť prezidentom. Bolo to v deväťdesiatom druhom: „Nechcel som byť prezidentom, ani debatovať o tom som nechcel. Radšej som sa išiel lyžovať…”
4. Andrej Kiska
Prezidentoval od roku 2014 doteraz.
Bývalý podnikateľ, ale aj filantrop. V roku 2006 spoluzakladal charitatívnu organizáciu Dobrý anjel, ktorá pomáha najmä onkologickým pacientom. Na stránke uvádzajú, že viac ako 3000 rodín prijíma pravidelnú mesačnú pomoc 130 – 140 eur. V tom istom roku sa stal Manažérom roka týždenníka Trend. Za charitatívnu činnosť mu udelili Krištáľové krídlo za filantropiu.
Andrej Kiska bol v roku 2015 najdôveryhodnejším ústavným činiteľom SR, v roku 2018 mu dôverovalo až 67 % opýtaných.
Zo zaujímavostí vyberáme jeho snahu o blízkosť a prístupnosť k občanom – rád chodil napríklad aj na legendárnu Pohodu. Takisto si celkom dosť fičí aj na instagramových “storkách”.
V poslednom čase však vyplávali na povrch daňové podvody jeho firmy KTAG, keď si chcel uplatniť nadmerný odpočet DPH. Síce firma doplatila, čo mala, a zaplatila aj penále, problémom to skrátka ostáva.
Na konci svojho úradovania týmto krokom zrejme sklamal mnoho svojich sympatizantov. Stále mu však patrí titul najlepší prezident Slovenska, akého sme kedy mali.