Trhlina je úspešne spremiérovaná, kiná praskajú vo švíkoch

Trhlina je úspešne spremiérovaná, kiná praskajú vo švíkoch

V stredu večer, 23. januára, sa v bratislavskom Cinemaxe Bory konala slávnostná premiéra očakávaného slovenského kinohitu Trhlina, ktorý vznikol na námet rovnomenného knižného bestselleru Jozefa Kariku. Od 24. januára sa hrá po celom Slovensku a s kúpou lístkov by ste nemali dlho otáľať.

Na premiére sa ukázala aj väčšina hercov. Nechýbal Matej Marušin (Igor), Dávid Hartl (Andrej), Tomáš Maštalír (Dávid) či Mary Bartalos (Mia), režisér Peter Bebjak, producenti aj iní tvorcovia, ktorým patria obrovské zásluhy. Moderovanie mal pod taktovkou jojkár Ján Mečiar, čo je pochopiteľné, keďže film odvysiela aj TV Joj v podobe trojdielnej minisérie.

O filmovej novinke sa toho napísalo už pomerne dosť – napríklad aj u nás obšírnejší článok alebo report z tlačovky. Pritom len pred pár dňami sme priniesli rozhovor s Dávidom Hartlom, ktorý si v Trhline zahral záhadológa Andreja.

Dnes vás bolo v Bratislave viac než tisíc! Ďakujeme, ste úžasní! 😊

Zveřejnil(a) D.N.A. PRODUCTION dne Středa 23. ledna 2019

Trhlina a jej predpremiérové turné

Treba podotknúť, že novinku hrali už pár dní predtým v štyroch ďalších mestách. Spomedzi nich spomenieme napríklad Zlaté Moravce, ktoré v nedeľu 18. januára boli hodinu pred premietaním úplne vypredané. 200 divákov prišlo dokonca nadarmo, miesta sa im neušli. To je na tamojšie pomery nevídané, takú účasť si vedúci kina Stanislav Ivanovič nepamätá a hovorí o absolútnom rekorde.

Niet sa čomu čudovať.

Nasledujúci text obsahuje časť deja.

Rekvizity na bratislavskej premiére. Túra na Žibricu nemusí byť vždy dobrý nápad… Zdroj: Eva Jonisová

Najväčším lákadlom je epicentrum deja

Tým, čo prečítali knihu, sa môže zdať toto okresné mesto v Nitrianskom kraji povedomé. Práve na poli pri Zlatých Moravciach totiž našli Waltera Fischera (Martin Šalacha) s mnohopočetnými popáleninami a reznými ranami. Trhlina má veľký potenciál práve kvôli blízkosti a autentickosti, čo si nepochybne myslia aj ľudia z okolia Nitry, Zlatých Moraviec či Topoľčian (tzv. slovenský bermudský trojuholník), ktorí chodia bežne na túry do Tribečského pohoria.

Pre úplnosť pripomíname, že záhadné zmiznutia sa datujú od roku 1929, kedy sa už domov nevrátil lesník Štefan Samšal (vo filme samotný autor knihy Jozef Karika). Posledným známym prípadom je 25-ročný Marek, ktorý sa v lesoch spomínaného pohoria stratil v roku 2017, teda už po vydaní knihy. Našli ho pri obci Skýcov, nekomunikoval a bol dezorientovaný. V nemocnici o pár dní podľahol zraneniam.

Kde je hranica medzi realitou a fantáziou? Film sa pohrá s našimi myšlienkami a nechá nás uveriť tomu, čomu chceme. Zmiznutia od novembra do marca v pohorí, v ktorom sa teoreticky nemáte kde stratiť, pretože vždy zostúpite do niektorej z okolitých dedín, sú ale prinajmenšom zaujímavou zhodou okolností.

Zdroj titulnej fotky: instagram.com/Tvojstory

Avatar

Autor:

Obdivovateľka umenia vo všetkých jeho formách, hľadajúca a nachádzajúca ho všade okolo seba. Fotografiami si zaznamenávam svet, najradšej cez dokumentárnu fotografiu, ľudí a ich príbehy. Redaktorka, editorka, korektorka. Milujem hrabanie sa v textoch a hľadanie chybičiek.