Poznáte včelí peľ? Skrýva viacero výhod i vedľajších účinkov, o ktorých by ste mali vedieť

Poznáte včelí peľ? Skrýva viacero výhod i vedľajších účinkov, o ktorých by ste mali vedieť

Mnoho rokov bylinkári ponúkajú včelí peľ ako mimoriadne výživné jedlo. Dokonca tvrdia, že je to liek pre určité zdravotné problémy. Aj po rokoch výskumu vedci stále nemôžu potvrdiť, že včelí peľ má akékoľvek zdravotné prínosy.

Čo je včelí peľ?

Včelí peľ je produkt včiel pochádzajúci z peľu, ktorý sa zbiera z kvetov na telá včiel.  Obsahuje vitamíny, minerály, sacharidy, tuky a bielkoviny.  Peľ môže obsahovať aj včelie sliny. Je dôležité, aby sa zabránilo popleteniu včelieho peľu s prírodným medom, včelím jedom, plastom  a materskou kašičkou. Tieto produkty neobsahujú včelí peľ.

Ako sa používa včelí peľ?

Včelí peľ je dostupný v mnohých obchodoch so zdravou výživou. Môžeme ho nájsť  v iných prírodných výživových doplnkoch ako aj vo výrobkoch na zmäkčovanie pokožky, ktoré sa používajú pre dieťa pred zaparením alebo ekzémami.

Môžeme počuť odporúčania pre použitie včelieho peľu proti alkoholizmu, astme, alergii, žalúdočným problémom, podporuje imunitný systém, krvotvorbu, dobrý spánok, trávenie. Pred tým, ako použijeme prírodný produkt, by sme sa mali porozprávať so svojím lekárom.

Niektorí bylinkári odporúčajú včelí peľ na zvýšenie športovej výkonnosti, zníženie vedľajších účinkov chemoterapie, zlepšenie alergií a astmy. Podporuje rýchlosť metabolizmu, pomáha pri hojení rán, regeneruje organizmus, spomaľuje starnutie… Avšak lekársky výskum  nepreukázal, že včelí peľ je účinný pre všetky tieto zdravotné problémy.

pel

Je včelí peľ bezpečný?

Včelí peľ sa zdá byť bezpečný na krátke obdobie. Avšak, keď máme alergiu na peľ, môže sa stať viac zla ako dobra. Včelí peľ môže spôsobiť vážne alergické reakcie vrátane dýchavičnosti, žihľavke, opuchu a anafylaxie (najťažšia alergická reakcia).

Včelí peľ nie je bezpečný pre tehotné ženy. Ženy by sa taktiež mali vyhnúť užívaniu včelieho peľu, keď dojčia.

Pozor si treba dať, ak berieme určité  lieky na riedenie krvi, napr. warfarin, pretože môžu spôsobiť zvýšené krvácanie.

Foto: pixabay.com
Zdroj: www.webmd.com

0
0

Vyjadri svoj názor

Google+ Linkedin

Written By :

"Rozdávaj úsmev, niet človeka, čo by na neho nebol odkázaný..." :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

*

*