Počuli ste už o 30-dňovej plank výzve? Pri správnom prevedení ide o najúčinnejší cvik na brucho

Počuli ste už o 30-dňovej plank výzve? Pri správnom prevedení ide o najúčinnejší cvik na brucho

Každá z nás pozná rôzne internetové fitness výzvy, avšak, nie všetky sú účinné… Táto 30-dňová výzva však môže priniesť výhody pre naše zdravie. Plank (tzv. doska) je na pohľad jednoduchý cvik a my, ktoré sme to skúsili, vieme, že nie je úplne jednoduchá. Pri správnom prevedení je jedným z najúčinnejších cvikov na brucho, ale je výborná aj pre posilnenie stability celého tela.

Výzvou je udržať rovnaké držanie tela na určité obdobie – 20 sekúnd prvý deň a 5 minút posledný, čiže 30. deň.

Novinárka Leah Wynalek sa rozhodla otestovať účinnosť výzvy. Leah nie je sedavá osoba, takže si myslela, že to bude ľahký test. „Bola som príliš sebavedomá. Keď som to robila správne, môj základ sa chvel a ja som zúfalo pozerala na časovač svojho telefónu ako odpočítava do nuly,“ priznala sa.

„Moje brucho bolo posilnené. Celkom som si to neuvedomila, až do posledného týždňa, keď som svoju „dosku“ držala podstatne ľahšie ako v priebehu prvého týždňa. Nevidela som rozdiely, ale cítila som ich.“ Ale to nebola jediná zmena. „Cítila som, že všetko nahromadené napätie zo sedenia pri stole bolo preč. Bola som prekvapená energiou, ktorú som cítila po krátkom cvičení,“ povedala Leah.

Pre správne prevedenie si môžeme pozrieť video. Je tam aj ukážka ťažšieho cviku, ktorý môžeme tiež vyskúšať.

Ak zahrnieme toto cvičenie do svojej dennej rutiny, bude to mať viac výhod:
•    získame silu
•    zlepší sa naše držanie tela
•    podporí to náš metabolizmus
•    budeme pracovať s niekoľkými svalovými skupinami
•    pomôže to zabrániť úrazu

Mali by sme zvážiť nasledujúce veci, ak sme sa rozhodli prijať výzvu:
•    udržiavať správne držanie tela, aby sa predišlo zraneniu
•    len preto, že ide o izometrické cvičenie, nemalo by sa považovať za jednoduché alebo bezrizikové
•    ľudia, ktorí majú nadváhu alebo majú problémy so srdcom či chrbticou, by sa mali poradiť so svojím lekárom pred podstúpením výzvy

Tak čo, skúsime spolu 30-dňovú plank výzvu?

plank-vyzva

Zdroj: brightside.me

Avatar

Autor:

Volám sa Lenka a pre web klocher.sk píšem od jeho začiatku, takže som akýsi "inventár" tejto stránky. :D Moje články sú zamerané najmä na témy žena, láska, rodina a deti, ale rada píšem aj články ohľadom rôznych testov, hlavolamov či vtipných videách. Medzi moje záľuby patrí šport, relax a trávenie času s blízkymi a priateľmi. Aktuálne začínam žiť novú životnú etapu a pripravujem sa na jednu z najväčších výziev - materstvo, tak držte palce, aby sme to s manželom zvládli :)