Písmenká na chodníku a na opustených budovách: Umelec vás presvedčí o tom, že táto inštalácia chýba aj vo vašom meste

Písmenká na chodníku a na opustených budovách: Umelec vás presvedčí o tom, že táto inštalácia chýba aj vo vašom meste

Indický umelec, ktorý si hovorí DAKU, premenil jednu z ulíc v meste Panjim na text, ktorý obsahuje rôzne frázy premietané slnkom priamo na chodník. Zaujímavá inštalácia sa volá Theory of Time a trvá do 31. januára 2019.

Čo všetko sa dá urobiť, ak máte k dispozícii rybársku sieť a písmená? Stačí, ak sieť rozprestriete pozdĺž ulice a naukladáte na ňu písmená, z ktorých si vopred pripravíte ľubovoľný text. Potom už len počkáte na východ slnka a vaše stopy i stopy okoloidúcich sa razom zmenia na plátno plné zaujímavých fráz, ako napríklad: „Čas robí divy. Čas nad nami letí, ale zanecháva stopy. Čas plynie. Čas je ilúzia.”

Zdroj: thisiscolossal.com

Táto inštalácia však nebola jediná, ktorá sa umelcovi podarila

Zatiaľ čo sa väčšina grafiťákov snaží svoj text vyzdvihnúť čo najviac krikľavými farbami, Daku je iný – stačí mu slnko, výstižný text a najlepšie biela budova, ktorá mu slúži ako plátno. Výsledok? Písmenkami popísaná stena kolónie Lodhi v Naí Dillí.

Zdroj: wescover.com

Na túto inštaláciu použil tenké kovy plechu, ktoré navŕtal priamo do budovy v presných uhloch. Na stene je viac ako 70 slov„Dbal som na veľkosť písmen, dĺžku jednotlivých kúskov a nemožno zabudnúť ani na ich uhol, pliešky som totiž musel umiestniť tak, aby ich chodci mohli nielen vidieť, ale dokázali aj prečítať,” vyjadril sa Daku. 

Táto verejná inštalácia slúži ako slnečné hodiny. Tak ako slnko počas celého dňa rotuje okolo svojej osi, písmenká sa pohybujú spolu s ním, čo robí celé dielo zaujímavým a dynamickým. Dosiahnutím pravého poludnia, približne v polovici dňa, sa písmenká v dôsledku nedostatočných lúčov slnka pomaly rozmazávajú, až sa napokon úplne stratia a stena je opäť ako predtým. Nie však nadlho, na druhý deň sa celá scéna zopakuje. 

Daku je známy aj tým, že rôzne frázy píše výlučne v anglickom jazyku a následne ich umiestňuje do exteriéru, konkrétne do ulíc svojho mesta. Nezáleží na tom kde – na múry, mosty, dopravné značky, steny budov, garáží či domov. 

Možno vás zaujme nápis umiestnený na billboarde neďaleko hlavnej cesty „Hello. My name is Daku. Nice to meet you,” alebo nápis umiestnený priamo na priečelí mosta „Relax. I am not selling you anything.” Nápisy sú kreatívne a vypovedajú o fantázii a nápaditosti tohto umelca. 

Zdroj: instagram.com/DAKU

Všetky svoje nové nápady zverejňuje na svojom instagramovom účte

Podobnú techniku ako Daku využíva aj Emilio Jimenéz, fotograf a vášnivý obdivovateľ ženského tela, o ktorom sme už na Klocheri písaliJeho fotografie sú zvodné a zároveň sexi. Pomocou svetla premieta na telá žien sériu listov. Práve vďaka nim vytvára ilúziu, akoby boli na telách modeliek namaľované. Keď sa však pozriete lepšie, prídete na to, že nejde o nič iné ako o dokonalú vizuálnu kompozíciu hry svetla a tieňa. Dokonalé. 

Zdroj: wescover.com, instagram.com/DAKUthisiscolossal.com, YouTube.com, nfgraphics.comcollater.al