Spoveď odsúdenej ženy: Takáto je realita za múrmi ženských väzníc

Spoveď odsúdenej ženy: Takáto je realita za múrmi ženských väzníc

Nie každý trestný čin je spáchaný z vypočítavosti a zo špekulantstva. Ten môj bol z beznádeje a zúfalstva, hovorí Mária, ktorá dostala 4 roky väzenia za podvod. Prečítajte si spoveď odsúdenej ženy.

Niekto ošedivie zo stresu, ja som ošedivela zo zúfalstva. Neverím v spravodlivosť republiky. Nie po tom, ako bol Bašternák za všetky podvody odsúdený na 6 rokov, ako bol človek za vraždu Filipínca odsúdený na rovnaký čas. Tam prídete na to, že za peniaze dostanú ľudia oveľa vyššie tresty ako za ľudský život.

Na slobode sú krásne úplne obyčajné veci. Zdroj: osobný archív Márie

Mária pochádza z bezproblémovej rodiny, ktorá mala postavenie a meno. Rodičia boli oddaní kresťania a žili podľa prikázaní. Tomu prispôsobili aj výchovu a Mária veľmi dobre vedela, čo je dobro a čo zlo.

Rebélie začali v čase zaľúbenia, kedy ju lákali presne takí, pred akými ju doma varovali. Márii sa zapáčil slobodný život. „Nemôžem povedať, že môj manžel bol zlý, to nie, ale vyrastal v demokratickej rodine, kde si každý mohol robiť, čo chcel. A mne sa to páčilo, tá voľnosť. Nebolo to také, že doma sme niečo museli, lebo sa to má, lebo sa to musí, lebo sa to patrí, lebo čo povedia ostatní…”

Časom sa narodilo jedno, potom druhé dieťa. Reálne problémy začali, keď sa Máriin manžel pustil do podnikania.Všetky problémy, ktoré mal, firemné, podnikateľské, s kadejakými spolupodnikateľmi, vyústili do toho, že sme prišli o značnú časť peňazí. Vtedy začal gamblovať.”  Rodina sa dostala do kolesa zadlžovania a hrania sa na niečo, čo už dávno nebola. Mária so svojimi rodičmi už niekoľko rokov nebola v kontakte. Nikto v okolí netušil, čo sa dialo. Hrali dokonalé divadelné predstavenie o tom, ako bezproblémovo fungujú.

V tom čase Mária spáchala zločin. Išlo o podvod.

Ľahostajný sudca otočil životy o 180°

Kolotoč finančných problémov sa stal neúnosným, rodina sa preto presťahovala do Bratislavy, kde si Mária našla prácu. Podvedome však čakala, že raz ju jej činy dobehnú, večer si líhala s tou myšlienkou a ráno s ňou vstávala. Napokon prišiel deň, kedy jej zavolal vyšetrovateľ.

Tu sa Mária dostáva k bolestnej téme, ktorá ju trápi aj teraz, 5 rokov po prepustení na slobodu. Spomína na deň, kedy z práce odbehla na súd s presvedčením, že jej bude kvôli maloletým deťom poskytnutý odklad na výkon trestu. Kedy odbehla na súd a na slobodu vyšla až po dvoch rokoch a siedmich mesiacoch. Tak začína spoveď odsúdenej ženy.

Sudcovi bolo jedno, s kým deti zostanú. Zdroj: pixabay.com

„Nepopieram, čo som urobila, ani netvrdím, že som nemala byť potrestaná. Ale oni potrestali aj moje deti. Prosila som sudcu, vysvetľovala mu, že chlapci tu ešte nemajú zázemie, že otec je ťažký gambler a nepostará sa o nich. Sudca mi šplechol do tváre, že ho vôbec nezaujíma, kde a s kým budú moje deti. To veľmi bolelo.”

Mária sa pred pojednávaním po rokoch skontaktovala so svojou matkou, ktorá na súd v ten deň dobehla. „Presvedčili ju, že o deti bude dobre postarané. Že budú úplne v poriadku.”  Štát na Máriine deti však akosi pozabudol. Tak sa stalo, že nasledujúcich niekoľko dní zostali doma úplne samé. „Predstavte si, že 5 dní ku nám nikto ani nepáchol. Na piaty deň môj mladší syn, vtedy 11-ročný, u spolužiaka povedal, že otec nie je doma, lebo hrá automaty a mama je vo väzení.”  Máriu doteraz hnevá, ako nespravodlivo sa štát zachoval a bol to pre ňu jeden z impulzov začať rozprávať.

Zadymené cely, drzé pohľady

Paradoxne, zo začiatku jej najviac pomáhali práve cigánky. Zdroj: pixabay.com

Do výkonu trestu v trvaní 4 roky sa dostala v roku 2012 s tým, že ju podmienečne prepustili po dvoch tretinách trestu. Spoveď odsúdenej ženy prirovnáva príchod do väzby k svetu, ktorý nevie pomenovať.Šla som na súd z roboty. Z normálneho života zrazu prídete do väzenského a tam: “Stojte, otočte sa k stene, doprava, doľava, nedívajte sa…” ste úplne zhrozený z týchto povelov, že akým spôsobom s vami zrazu niekto jedná.”

V roku 2012 sa väznice pasovali s preplnenosťou, odsúdení vo väzbe bežne čakali aj rok, kým sa uvoľnilo miesto a mohli nastúpiť na výkon trestu. Mária sa ocitla vo väzbe v Košiciach. V ktorej viac ako polovicu väzenkýň tvorili Rómky z neslávneho Luníka IX. Bol to iný svet. Ešte ráno jete rožok s prosciuttom a večer sa stretnete s človekom, ktorý nevie, na čo je splachovací záchod.”

Spoluautor: Pavel Bielik

Avatar

Redaktorka magazínu Klocher. V rokoch 2016-2018 pôsobila na poste šéfredaktorky študentského časopisu Atteliér, ktorý bol viackrát ocenený na novinárskej súťaži Štúrovo pero.