V počte sobášov na Slovensku vedie september. Kedy je najlepší čas na zásnuby, svadbu či splodenie potomka?

V počte sobášov na Slovensku vedie september. Kedy je najlepší čas na zásnuby, svadbu či splodenie potomka?

Zdá sa, že zasnúbenie, sobáš, tehotenstvo či rozvod nemá s obdobím v roku nič spoločné. Najlepšie by však bolo naplánovať si tieto životné zmeny podľa určitých mesiacov v roku. 

Niektoré z najdôležitejších rozhodnutí, ktoré robíte vo svojom živote – napríklad svadba, tehotenstvo či dokonca rozvod –, je najlepšie si naplánovať, keďže každé jedno priam zázračne podlieha určitému ročnému obdobiu.

Ročné obdobia sú dôležité pri rozhodovaní

Prekvapujúco hrajú silnú úlohu v týchto rozhodnutiach, ktoré ovplyvňujú naše zdravie, psychiku či vyhliadky do budúcna. Prázdninový kalendár tiež určuje, kedy je a nie je vhodný čas na to, aby ste podnikli dôležité rozhodnutia, ktoré navždy ovplyvnia váš život.

Na svete nie sú rovnaké dva páry, no na úrovni celej populácie existujú objavujúce sa vzorce, ktoré ukazujú na najlepšie obdobia, počas ktorých je vhodné urobiť dôležité rozhodnutia vo vzťahoch.

Ročné obdobia dokážu silno ovplyvniť naše životne dôležité rozhodnutia. Zdroj: pexels.com

BBC Future zostavilo kalendár, ktorý vám ukáže, kedy je najlepšie robiť veľké zmeny vo vašom vzťahu.

Kedy je najvhodnejší čas na žiadosť o ruku?

V Spojených štátoch sa takmer 40 % zásnub uskutočnilo v rozmedzí dva a pol mesiaca, medzi Dňom vďakyvzdania a Dňom svätého Valentína. December je veľmi populárnym dňom, najmä počas Štedrého dňa sa vyskytuje enormné množstvo mužov, ktorí sa odhodlajú vysloviť dôležitú otázku.

Muži, berte ale na vedomie, nie všetky opýtané ženy povedali ÁNO na Štedrý deň. Prieskum zistil, že dátum, o ktorom si ženy myslia, že je najlepší, je (ne)prekvapivo Valentín.

Silvester bol ďalšou najčastejšou voľbou, za ním nasledoval Nový rok či výročie.

Muži najradšej žiadajú svoje partnerky o ruku počas vianočných sviatkov, zatiaľ čo ženy by sa chceli zasnúbiť skôr počas Valentína. Zdroj: pexels.com

Zatiaľ čo niektoré prieskumy hovoria, že sviatky sú najpopulárnejším obdobím, v skutočnosti nie je veľmi jasné, kedy je najlepší čas. Totižto neexistuje žiaden dôkaz o tom, že dátum vašich zásnub má vplyv na kvalitu alebo dĺžku vášho manželstva.

Svadobné zvony

Povedala vaša polovička ÁNO? Perfektné, potom je načase naplánovať váš veľký deň.

Existuje niekoľko faktorov, ktoré je potrebné zohľadniť. Jedným z nich sú aj výdavky. Najobľúbenejšie obdobie na vydaj je podľa Američanov jeseň, zatiaľ čo Briti sa viac prikláňajú k letu. V roku 2017 boli v USA najpopulárnejšie mesiace september (16 %), jún (15 %) a október (14 %). Prieskum sa uskutočnil na stránke The Knot a zúčastnilo sa na ňom 13 000 neviest a svadobných hostí.

Na Slovensku tiež vedieť september. V roku 2017 sa uskutočnilo spolu 31 309 sobášov, z toho až 17 % v septembri, 12,4 % v júli a podobne 12 % v júni.

Štúdie poukázali na fakt, že ľudia, ktorí minuli na svoju svadbu menej finančných prostriedkov, majú dlhšie a šťastnejšie manželstvá. Zdroj: pexels.com

Ak vyberiete dátum mimo týchto obľúbených mesiacov, pravdepodobne vás to bude stáť aj menej finančných prostriedkov. Štúdia, do ktorej sa zapojilo 3000 amerických párov, zistila, že tí, ktoré mali lacnejší svadobný obrad, mali aj dlhšie manželstvo. Po kontrole demografických a vzťahových charakteristík výskumníci zistili, že ľudia, ktorí majú šťastnejšie a tiež aj dlhšie manželstvo, minuli menšie množstvo peňazí na kúpu svadobného prsteňa.

Vykonaná štúdia bola iba pozorovacia, čo znamená, že autori nedokázali vyvodiť závery o príčinách a následkoch. Inými slovami, nemusí to byť januárová svadba, ktorá pomáha párom mať krajšie manželstvo.

Je niekedy vôbec správny čas na rozvod?

Čo ak vaše manželstvo ani po snahe nápravy nefunguje? Existuje nejaký optimálny mesiac na ukončenie manželstva?

V USA vznikla štúdia, ktorá zistila, že mesiace marec a august sú vrcholové v rámci rozvodov. Dôvodom môže byť, že páry sa zdržiavajú počas vianočných a letných prázdnin, no hneď po tom, ako sa sviatky skončia, vrhnú sa do podpísania rozvodových papierov.

V Spojených štátoch amerických sú marec a august najčastejšími mesiacmi vzhľadom na podanie žiadostí o rozvod. Zdroj: pexels.com

V americkom štáte Washington hovoria rozvodoví právnici o januári ako o kritickom mesiaci, v ktorom sa deje najviac rozvodov. Dôvod, prečo je január populárny, nikto nevie, no špekuluje sa, že za tým môže byť aj Nový rok, ktorý vyzýva na nový štart.

Avšak, môže za tým byť aj iný dôvod. Ak v USA počkáte s rozvodom do januára, máte isté daňové výhody. Rozvody sa vo väčšine prípadov ukončia do jedného roka, takže podanie žiadosti o rozvod v januári môže Američanom ušetriť niekoľko financií.

Ako je na tom naša krajina? Opäť sme sa pozreli na štatistiky. V roku 2017 (kedy sme zistili, že bolo približne 31 000 sobášov), bolo, naopak, ukončených manželstiev až 9618. Pred desiatimi rokmi to bolo dokonca 12 174 a pred dvadsiatimi rokmi podobne ako teraz, 9138.

Baby boom

Aj vy ste si položili otázku, kedy je ten správny čas založiť si rodinu?

Môže sa zdať, že počatia sú vo väčšine prípadov náhodné, no v niektorých prípadoch môže byť naplánovanie splodenia kľúčovým faktorom. 

Niekoľko štúdií zistilo, že spermie sú v jarných mesiacoch zdravšie a rýchlejšie ako kedykoľvek počas roka. 

Konkrétna štúdia, ktorá bola prezentovaná na konferencii v Denveri v roku 2018, analyzovala vzorky spermií, ktoré boli odobrané počas 17 rokov od 29 000 mužov z USA. Muži, ktorí sa podieľali na výskume, mali na jar najvyšší počet pohyblivých spermií, a to 117 miliónov na mililiter. Najnižšia úroveň bola v lete, kedy poklesla produktivita spermií na 112 miliónov.

Iná štúdia, do ktorej sa zapojilo necelých 13 000 mužov, bola vykonaná vo Švajčiarsku. Tento výskum taktiež preukázal, že koncentrácia spermií bola najvyššia na jar a najnižšia v lete.

Ak sa pokúšate o bábätko, mali by ste ho skúsiť splodiť hneď zrána

Vzorky, ktoré boli zozbierané ráno, mali vyššiu koncentráciu spermií ako tie, ktoré boli odobrané neskôr v priebehu dňa.

„Myšlienka, ktorá zastáva názor, že spermie sú na jar lepšie, pramení z toho, že trvá asi tri mesiace, kým  sa spermia vytvorí,” hovorí Allan Pacey, profesor andrológie na univerzite v Sheffielde. Spermie, ktoré sa ejakulovali na jar, začali svoj život okolo Vianoc, keď bolo chladnejšie.

Pár zaujímavostí na záver: Deti narodené v auguste majú dvakrát väčšiu pravdepodobnosť, že ich na základnej škole budú šikanovať, zatiaľ čo deti narodené od septembra do novembra majú najväčšiu pravdepodobnosť dožiť sa 100 rokov.

Avatar

Študentka masmediálnej komunikácie a autorka pre online magazín Klocher, ktorá prináša čitateľom nové informácie zo sveta hudby, módy či kinematografie.