Toto je najhustejšie obývané miesto na svete – aký je život na ostrove s veľkosťou futbalového ihriska?

Toto je najhustejšie obývané miesto na svete – aký je život na ostrove s veľkosťou futbalového ihriska?

Santa Cruz del Islote je malý ostrov na karibskom pobreží Kolumbie. V 115 domoch žije 500 ľudí, a tak sa zaraďuje medzi najhustejšie obývané ostrovy na zemeguli.

Santa Cruz, ktorý sa nachádza v kolumbijskom súostroví San Bernardo v zálive Morrosquillo, je umelo postavený na vyvýšenom morskom dne a koraloch. Je to jeden z 10 ostrovov v súostroví bez elektrického prúdu a tečúcej vody. Legenda hovorí, že rybári, ktorí na ostrove strávili noc, sa rozhodli zostať natrvalo, pretože ich tam neštípali žiadne komáre. 

Veselé farebné domy sa odovzdávajú po generáciách. Zdroj: cnn.com

Santa Cruz nie je tradičný ostrov. Návštevníci tam nemajú kde ostať. Turisti často strávia noc v hoteli Punta Faro na susednom ostrove Múcura a cestujú do Santa Cruz loďou. Príchod na ostrov opisujú ako román Gabrielu Garcíu Márqueza. Santa Cruz predstavuje snový, nevinný spôsob života. Na ostrove nie je žiadna polícia a veselé farebné domy sa odovzdávajú po generáciách.

V roku 2017 sa narodilo 7 detí a nikto nezomrel

Bez ohľadu na populáciu (presné číslo je neznáme, pretože ľud sa nesčítaval už niekoľko desiatok rokov) je Santa Cruz naozaj maličký. Na špičke ostrova je navŕšených asi 115 domov, zatiaľ čo ich obyvatelia si užívajú izolovaný život zbavený každodenného stresu. Na ostrove sa nachádza aj kostol, aj škola a obyvatelia hrdo tvrdia, že žijú úplne bez zločinu, preto nepotrebujú ani dodržiavateľov poriadku a zákona.

Obyvatelia si užívajú izolovaný život, zbavený každodenného stresu. Zdroj: cnn.com

Malý ostrovček sa skladá zo štyroch hlavných ulíc a 10-tich susedstiev. 60 % jeho populácie tvoria deti. Životná bilancia – v roku 2017 sa narodilo 7 detí a nikto nezomrel. Takmer každá rodina vlastní čln, ktorý využíva na rybárstvo, vyvážanie odpadu a cestu na cintorín na vedľajšom ostrove.

Obyvateľov živí rybárstvo, ale najmä – priamo či nepriamo – turizmus. Santa Cruz je vyhľadávaná turistická atrakcia a každoročne privíta tisíce návštevníkov. Tých tam však neláka len neobyčajný spôsob života. V dvoch veľkých akváriách si každý môže zaplávať s korytnačkami či žralokmi.

Turisti si môžu zaplávať s korytnačkami či žralokmi. Zdroj: cnn.com

Návšteva ostrova vás pritom vôbec nevyjde draho – platí sa 3000 pesos, čo je v prepočte 1 dolár.

Zdroj: cnn.com

Avatar

Redaktorka magazínu Klocher. V rokoch 2016-2018 pôsobila na poste šéfredaktorky študentského časopisu Atteliér, ktorý bol viackrát ocenený na novinárskej súťaži Štúrovo pero.