Ulahodí mužom i ženám: Monako je skutočným rajom, a nielen daňovým!

Ulahodí mužom i ženám: Monako je skutočným rajom, a nielen daňovým!

Každý z nás si pri slove Monako vybaví raj boháčov a svetoznáme kasína. Tento mestský štát však ponúka niečo omnoho viac. Pozrite sa spolu s nami, aké ďalšie poklady skrýva druhý najmenší štát na svete.

More v náručí hôr

Aj napriek tomu, že Monako má rozlohu iba približne dva kilometre štvorcové, ponúka množstvo lákadiel. Prvým z nich je tyrkysové a priezračne čisté more. Pri pohľade z móla môžete voľným okom pozorovať, ako sa na jeho dne hemžia rôzne druhy rýb. Jedna zo strán územia je obklopená Alpami. A vďaka tomu môžete sedieť na pláži, ktorá je vsadená do náručia hôr. Pri prechádzke popri mori sme si však všimli stavebné práce rovno na morskom povrchu. Spomínané aktivity zahŕňajú stavbu novej luxusnej štvrti.

Jej vznik bol podmienený nedostatkom stavebných pozemkov na území Monaka. Keďže záujem o nehnuteľnosti v tejto oblasti zo strany milionárov stále narastá, štát sa rozhodol pre podobné riešenie. Cena za 17 metrov štvorcových sa tu bude pohybovať okolo milióna eur.

Veľkú časť populácie poburuje fakt, že stavebné práce môžu ohroziť podmorský život. Ľudia, ktorí sa podieľajú na výstavbe tejto štvrte, sa však ohrádzajú tým, že projekt nijako neohrozuje životné prostredie. Podľa ich slov boli chránené druhy rastlín premiestnené do blízkych morských rezervácií.

Zdroj: Júlia Jamrichová

Kniežací palác

Ďalším zaujímavým miestom je nepochybne kniežací palác. Ten sa nachádza vo vyššej časti Monaka, kde vás zavedie niekoľko desiatok schodov. V momente, keď unavene vyšliapete schodisko, sa vám naskytne pohľad nielen na nádherný palác obklopený strážou, ale aj výhľad na prístav, more a celé okolie tohto prímestského štátu.

Aktuálnou hlavou štátu je princ Albert II., ktorý spolu so svojou rodinou spomínaný palác obýva. Monacký panovník je vraj športovo aktívny a niekoľkokrát sa zúčastnil zimných olympijských hier na boboch. Aj napriek tomu, že hlavou štátu je knieža, výkonná moc zahŕňa aj premiéra a piatich vládnych radcov. Legislatívu teda vykonáva knieža spolu s parlamentom, ktorý tvorí 24 poslancov.

Zdroj: Júlia Jamrichová

Grand Prix Monaco aj luxusné jachty

Monacké prístavy okamžite pritiahnu váš zrak. Nablýskané jachty vo vás budú vzbudzovať nielen závisť, ale aj túžbu po vlastníctve jednej z nich. Preguľovanie očami majiteľov týchto skvostov nám dávalo najavo, že nie sú nadšení z pohľadov turistov a ich “nižšieho” postavenia. Odhliadnuc od toho vám garantujeme, že strávite niekoľko hodín sediac na móle a kochaním sa okolitou krajinou.

Ďalším miestom bude nadšená najmä mužská časť posádky. Štát je totiž známy aj vďaka Grand Prix Monaco alebo Veľkou cenou Monaka. Je to závod Formule 1, pričom je práve tento okruh známy jej úzkou traťou. Počas víkendu, kedy prebiehajú monacké závody, sa tu vracajú prominenti zo všetkých kútov sveta. Preteky sledujú či už zo svojich luxusných apartmánov, alebo z jácht, ktoré si pristavia priamo pri trati. Kochať autami sa však môžete aj mimo závodov. Zaručujeme sa totiž za to, že v najbohatšej časti Monaka, teda v Monte Carle, iné auto ako Lamborghini, Maseratti, Ferrari a Bugatti uvidíte len veľmi ťažko.

Zdroj: Júlia Jamrichová

Najdrahšie značky na jednom mieste

Okúzľujúce Monte Carlo však ulahodí aj ženám. Najmä tým, ktoré majú v peňaženke minimálne takú sumu peňazí, akú stálo manželovo auto. Takmer v každej uličke sa tu nachádzajú luxusné butiky svetoznámych značiek ako Louis Vuitton, Prada či Dior. Určite sa nečudujte, ak popri obchodoch a rovno na ulici uvidíte eskalátory, ktoré budú pravidelne a do čista umývať upratovačky. Podobné schodiská sú po celom meste rozmiestené kvôli vyššie postaveným miestam. Plné nákupné tašky snáď nebudete vláčiť hore kopcom.

Ak sa vám podobný štýl života páči a túžite si na podobnom mieste založiť firmu, ktorá bude oslobodená od platenia daní, musíme vás sklamať. Človek, ktorý si chce užívať daňovú slobodu, musí v tomto raji získať trvalý pobyt. Ani to však nie je také jednoduché. Vyžaduje si to vklad pol milióna eur do jednej zo štátnych bánk a kúpu nehnuteľnosti v podobnej sume. Tak čo, prisťahujete sa aj vy?