Toto je pravá hrdinka: inšpiratívna žena anulovala 2500 detských manželstiev a dievčatá poslala späť do škôl

Toto je pravá hrdinka: inšpiratívna žena anulovala 2500 detských manželstiev a dievčatá poslala späť do škôl

Nechvalná kultúrna tradícia, ktorá dievčatám bráni vo vyvinutí plného potenciálu, sú nútené detské manželstvá.

Za posledné roky ženy z celého sveta dosahujú víťazstvá v rovnocennosti s mužmi. Bohužiaľ, stále nie sme na konci cesty. Ako vyspelé, tak aj ekonomicky slabé krajiny neustále riešia tému sexuálneho obťažovania. Inak na tom nie je ani africký štát Malawi.

Deti v manželskom zväzku

Malawi patrí k jedným z najchudobnejších štátov Afriky. Najsamozrejmejšou tradíciou sú tu detské manželstvá, ktoré sú chápané ako prostriedok získania peňazí – napríklad rodičia ponúknu malú dcéru, aby splatili dlh. Podľa UNICEF je 9% dievčat vydaných, kým dovŕšia 15 rokov a 42% do 18-ho roku.

V roku 2017 síce štátny parlament schválil zákon, podľa ktorého sa dievčatá môžu legálne brať od 15 do 18 rokov, problém to však nevyriešilo. 9% je stále príliš veľa. Štát bojuje aj s 30%-nou úmrtnosťou tehotných tínedžerských dievčat.

Theresa Kachindamoto. Zdroj: wikimedia.org

Ženský terminátor Theresa Kachindamoto

Štát Malawi má od roku 2003 v rukách Theresa Kachindamoto, ktorá hneď po prevzatí funkcie pochopila, akému problému čelí. Svojim podriadeným, ktorí mali na starosti jednotlivé oblasti, prikázala hľadať nelegálne manželstvá a anulovať ich.

Pod jej podriadených ale patrili aj muži, ktorí si ctili starú kultúrnu tradíciu. Theresa ich všetkých suspendovala a vďaka svojmu silnému charakteru a nulovej tolerancii k neposlušnosti si vyslúžila prezývku “Terminátor”.

Mesto Dedza navštívila aj herečka Emma Watson, ktorá bola spolu s Theresou privítaná miestnymi školáčkami. Zdroj: UN Women/Karin Schermbrucker

Dievčatá späť v školách

Doteraz sa jej tímu podarilo odhaliť a anulovať 2500 detských manželstiev a dievčatá poslať späť do škôl. V každej oblasti má “tajné matky”, dokonca aj niekoľko “tajných otcov”, ktorí keď sa dozvedia o nedobrovoľnom vydaji, sú povinní jej ho nahlásiť. Veľakrát oslobodili dievčatá z násilných situácií, odobrali ich manželom a poskytujú aj lekársku a emocionálnu podporu pre dievčatá v legálnom veku, ktoré v manželstvách trpia.

Organizácia pod Theresiným riadením bojuje aj proti tradícii tvz. “sexuálneho očisťovania”, ktorá nariaďuje mladým dievčatám, vdovám a ženám po potratoch stráviť niekoľko dní v kempoch a spávať so starými mužmi. Sú tak vystavené chorobám a nechceným tehotenstvám. V hlavnom meste Malawi, Dedze, boli všetky tieto kempy zatvorené, avšak ani Theresa nemá oči všade a vie, že ich ešte veľa existuje.

“Ženský terminátor” plánuje vo svojej snahe pokračovať. Má veľké plány o rovnocennosti celej krajiny a mladých ľuďoch, ktorí sa zoberú, keď to sami uznajú za vhodné. Ako hovorí: „Keď sa dievčatá vzdelávajú, všetko je možné.”

Zdroj: powerfulmind.co

 

Avatar

Redaktorka magazínu Klocher. V rokoch 2016-2018 pôsobila na poste šéfredaktorky študentského časopisu Atteliér, ktorý bol viackrát ocenený na novinárskej súťaži Štúrovo pero.