List budúcej dcére: 17 vecí, ktoré by si mala poznať, keď budeš mať 17!

List budúcej dcére: 17 vecí, ktoré by si mala poznať, keď budeš mať 17!

Sedemnásť vecí pre čerstvú sedemnástku!

Mohla by si vyzerať, akoby si mi z oka vypadla. Mohla by si mať rovnaký zmysel pre humor ako ja alebo by si mohla vyzerať presne ako tvoj otec a nenávidieť hračky. Tak či onak, máš sedemnásť, a keď teraz čítaš tento list, ja už pomaly ani neviem, aké to bolo na strednej. Viem, že je to ťažké a vyčerpávajúce. Som si istá, že stále premýšľaš o tom, kedy sa to už skončí. V nasledujúcom liste si prečítaš 17 mojich rád. Chcem, aby si vedela, že verím, že budeš žiť svoj život tým najlepším spôsobom a vezmeš si moje rady k srdcu.

dievča

Nemusíš byť ako ostatní. Len preto, že ste partia alebo kamaráti to neznamená, že musíš  byť ako oni. Nemusíš sa smiať na ich vtipoch za každú cenu alebo sa prispôsobovať tempu a štýlu tých druhých. Buď sama sebou. Buď originálna.

Si dievča a tie sú úplne rovnako dôležité, ako chlapci, ktorí stoja po na šom boku. Nikdy nedovoľ byť vo vzťahu tá, ktorá  je závislá na svojom priateľovi, a len tak dokážeš byť šťastná. Nikdy nenechaj muža vyhrať boj len preto, že máš strach. Si dievča a to je sakramentsky dobrá vec!

Hovor nahlas a neboj sa toho. Ak niekde nedostanú tvoje prianie, povedz im, čo si naozaj chcela. Ak učiteľ zvolá tvoje meno zle, povedz mu, že tvoja mama strávila hodiny, kým ti ho vybrala a zopakuj mu, ako sa voláš naozaj. Neboj sa v týchto situáciách opraviť ľudí.

Počúvaj svoju vlastnú hudbu. Nepočúvaj niečo len kvôli tomu, že je to móda alebo jednoducho populárne. Život je príliš krátky, aby  si počúvala hudbu, ktorá je príšerná. Vypočuj si to, čo robí tvoju  dušu šťastnou a spokojnou, nie to, čo každý predstiera, že má rád.

Prosím, neboj sa, ak si odlišná. Je to tak veľmi krásna vec – byť iná. Trochu originality ešte nikoho nezabilo. Neboj sa ukázať, čo v tebe je. Choď s kamarátmi von, rozprávajte sa. Keď budeš mať príležitosť, presadzuj svoje názory.

Všetko je raz po prvý-raz, aby všetko po prvé je skvelé. Hoci sa na začiatkoch niečoho nového možno budeš cítiť neskúsená. Viem, že to tak bude, ale len tak sa posunieš ďalej a raz budeš na seba hrdá. Ale musíš začať, aby to jedného dňa bolo skvelé. Budeš padať, začínať znova a znova… Len tak sa z teba raz stane profík.

Kto sú tvoji priatelia? Je vedecky dokázané, že sme tvarovaní tými, ktorí nás obklopujú. Neobklopuj sa urážkami, hnevom a bolesťou. Pohybuj sa v spoločnosti, v ktorej vládne smiech a radosť. Ak ťa niekedy tvoji priatelia sklamú alebo ti ublížia, spomeň si na túto vetu: Žiadni priatelia sú lepší, ako zlí kamaráti.

Nie je nikto, kto drží titul, “Najkrajšia osoba na svete.” Príťažlivosť je jednoducho len o názore. Na tvojej stupnici by si krásu človeka mohla ohodnotiť známkou 10, tvoja kamarátka by na tej istej stupnici označila toho istého človeka známkou 2 . Neexistuje žiadny jediný druh krásny. Existujú ich miliardy, a ty ste jedným z nich.

žena

Z malého rozhovoru môže vzísť nečakaná diskusia. Neboj sa toho. Každý rozhovor môže začínať  o počasí alebo škole. Nauč sa ísť ešte  hlbšie. Ponor sa do konverzácií, na ktorých záleží a majú vecný zámer. Diskusia o konflikte. Diskusia o Bohu. Diskusia o láske. Existuje dostatok konverzácií, ktoré ti pomôžu lepšie spoznať svet a rozhľad o mieste, v ktorom žiješ.

Jedz zdravo a cvič.  Tak, ako budeš zaobchádzať so svojim telom, tak ti telo bude ďakovať pri fyzickej práci. Také jednoduché 🙂

“Je to v poriadku, pretože ho stále miluješ.” Môj priateľ mi pripomenul túto pravdu prostredníctvom SMS-ky na druhý deň po hneve naňho, aké zlomené srdce má.  Pokiaľ sa pohádate, no stále sa navzájom milujete a niečo vás k sebe ťahá, všetko je v poriadku, pretože je tam,Boh, kríž a láska, ktorá všetko zmenila. Tá bude vždy stačiť.

Ži v prítomnosti. Nevracaj sa k udalostiam, ktoré ti spôsobujú výčitky. Čas nevrátiš, a teraz je ten čas, kedy môžeš zmeniť celý svoj budúci život. Chop sa príležitostí a cíť atmosféru prítomnosti.

“Ja neviem…”  Neboj sa používať túto odpoveď. Mnoho ľudí ti na to odvrkne “A kto to má vedieť, keď nie ty?!” No uvedom si, že máš len 17, a nikto neočakáva, že vieš všetko. Keď si nebudeš vedieť rady, pýtaj sa, zisťuj, pátraj a hľadaj odpovede.

Buď dobrým človekom, no nepokúšaj sa to za každú cenu prehnane dokazovať. Nie je nič horšie, ako keď sa niekto prehnane chváli, ospevuje sa či vypisuje o tom na sociálnej sieti citáty a statusy. Konaj dobro a to postačí.

Najkrajšia a najlepšia vlastnosť, akú môžeš mať je byť láskavá. Budú ľudia, ktorým bude jedno, ako sa obliekaš, aký účes nosíš, aké známky v škole máš či v akej mestskej štvrti bývaš. Budú ťa súdiť podľa toho, aká si vo svojom vnútri. Pokiaľ budeš láskavá a dobrosrdečná, ľudia si ťa zapamätajú a budú ťa mať radi.

Tvoje plány neznamenajú nič. Tvoje plány nie sú nič v porovnaní s tými jeho. Neplánujte si život podľa konkrétnych bodov a nelinkujte si budúcnosť. Uvidíš, že s jeho spontánnymi nápadmi si obaja užijete mnoho zábavy.

Počúvaj len kritiku ľudí, ktorí ťa milujú. Zvyšok názorov, ktoré počuješ sú zbytočné reči žiarlivých ľudí, ktorí ti niečo závidia.  Kritika od ľudí, ktorí ťa milujú, aj keď to môže bolieť rovnako, bude z lásky. Budú ti chcieť len poradiť a pomôcť ti ukázať správnu cestu.

nohy

Zdroj: brookeputney.uspixabay.com