Je lesbička a prvá afroamerická starostka Chicaga. Lori Lightfoot získala viac ako 70 % hlasov

Je lesbička a prvá afroamerická starostka Chicaga. Lori Lightfoot získala viac ako 70 % hlasov

Chicago prahlo po zmene. Starostkou sa po prvý raz stala Afroameričanka a bojovníčka za práva homosexuálov Lori Lightfoot. 

V americkom meste Chicago sa udiali triumfálne voľby, ktoré sa zapísali do histórie. Občania si zvolili za starostku demokratku Lori Lightfoot, ktorá je prvou afroamerickou zvolenou ženou. Netají sa ani otvorenosťou voči homosexuálom, keďže aj ona sama je lesbička.

Lightfoot je 56-ročná bývalá prokurátorka. Vo voľbách jej odovzdalo svoj hlas viac ako 70 % voličov. Na poste starostu nahradí Rahma Emanuela.

Zdroj: lightfootforchicago.com

To, že vyhrala, nebolo veľkým prekvapením, keďže už od začiatku ohlásenia kandidatúry ju mnohí považovali za favoritku.

„Dnes ste prepísali históriu,” vyhlásila Lightfoot vo svojom víťaznom príhovore. „Spoločne sme vytvorili hnutie za zmenu,” pokračovala. Jej kampaň obsahovala prísľub občanom, že bude bojovať proti korupcii, obmedzí úroveň násilia, ktoré sa deje v meste a prepracuje systém verejného vzdelávania.

Nedávno by boli dve Afroameričanky bojujúce o post starostky nemysliteľné

Podľa obyvateľov Chicaga nebolo veľmi dôležité to, kto vyhrá. Dejiny sa podľa nich prepisovali práve počas tohtoročných volieb. Oponentka Lightfootovej bola tiež Afroameričanka, demokratka a predsedníčka vládneho orgánu Cook County Board of Commissioners, Toni Preckwinkle.

Lori Lightfoot verzus Toni Preckwinkle Zdroj: news.wttw.com

„Síce to nie je výsledok, ktorý sme čakali a aj keď by som mala byť sklamaná, tak nie som,” prezradila Preckwinkle vo svojej ďakovnej reči po voľbách. „Napriek všetkému je táto noc historická. Nedávno by boli dve Afroamerické ženy bojujúce o túto pozíciu jednoducho nemysliteľné,” dodala.

„Dnes večer sa na nás pozerá veľa mladých dievčat a chlapcov. Vidia začiatok niečoho, čo je trochu iné,” povedala vo svojom prejave Lori Lightfoot. Ďalej pokračovala: „Vidia mesto, v ktorom nezáleží na tom, akú farbu pleti máte, akí ste vysokí a už vôbec nezáleží na tom, koho milujete. Ktokoľvek z vás sa jedného dňa môže stať starostom Chicaga.”

Lightfoot uzavrela svoje víťazstvo bozkom svojej manželky Amy Eshleman. Ich slová zneli jasne: „Nezáleží na tom, koho milujete, pokiaľ dotyčnú osobu milujete celým svojím srdcom.” 

Zdroj: vogue.com

Avatar

Študentka masmediálnej komunikácie a autorka pre online magazín Klocher, ktorá prináša čitateľom nové informácie zo sveta hudby, módy či kinematografie.