Napĺňa ju pomoc druhým, raz by chcela mať domov dôchodcov. Skromná Laura z Detvy je treťou najkrajšou ženou sveta!

Napĺňa ju pomoc druhým, raz by chcela mať domov dôchodcov. Skromná Laura z Detvy je treťou najkrajšou ženou sveta!

Laura Longauerová na prestížnej súťaži Miss Intercontinental 2018 vo Filipínach oslnila porotu a môže sa popýšiť titulom najkrajšej Európanky (Miss Intercontinental Europe 2018) a tretej najkrajšej ženy sveta (II. Runner up Miss Intercontinental 2018). Už ako 14-ročnej sa jej podarilo získať druhé miesto na súťaži Supermodel of the World. Momentálne študuje v Prahe.

Ako si začala svoju kariéru modelky? Prihlásila si sa do súťaže na Miss alebo si bola ešte predtým na kastingu pre nejakú agentúru?

Už od detstva ma v tejto oblasti veľmi podporovala moja mamina a zúčastňovala som sa rôznych kastingoch, čo bolo pre mňa skvelé najmä preto, aby som si zvykla a aby sa to stalo pre mňa prirodzené, či už ide o pózovanie, chôdzu, médiá alebo komunikáciu s ľuďmi. Moja prvá súťaž bola Supermodel of the World. Mala som 14-15 rokov a podarilo sa mi vyhrať 2. miesto. Dodnes som za túto prvú miss skúsenosť vďačná. Ukázalo mi to, ako má miss vyzerať, vystupovať a prezentovať sa.

Ako si sa dostala na prestížnu súťaž  Intercontinental 2018 do Filipín?

Za príležitosť reprezentovať Slovensko na tejto súťaži vďačím len a len Jožkovi Oklamčákovi, ktorý mi po 5 rokoch od mojej výhry v Miss Slovensko opäť prejavil dôveru a vyslal ma na Filipíny. Stále ma motivoval aj motivuje, je pre mňa najväčšia slovenská osobnosť a má môj obrovský rešpekt a obdiv.

Získala si titul Miss Slovensko 2014  a teraz titul druhej vicemiss. Čo si robila medzitým?

Počas posledných 5 rokov som sa venovala štúdiu na Vysokej škole ekonomickej v Prahe, kde dnes žijem. Snažila som sa užívať si vysokoškolské časy a najmä pracovať na svojej vnútornej stránke. Viac sa venovať sebe, objaviť, kto som, čo chcem a môžem povedať. Tak nejak viac som dospela a dozrela, či ide o moje názory, postoj k životu alebo otvorenosť k ľuďom.

Mala si pred Filipínami nejakú špeciálnu prípravu, ako napríklad modelky z VS, ktoré pred prehliadkou držia extrémne diéty a cvičia?

To, že idem na Filipíny, som sa dozvedela počas jednej súťaže v Číne v polovici novembra, takže na celkovú prípravu som mala 5 týždňov. Myslím, že žiadne extrémne diéty ani cvičenia som nemala, ale snažím sa žiť zdravo – to znamená, že preferujem zdravú stravu a pravidelný pohyb nielen preto, aby to vyzeralo dobre naoko, ale najmä aby som sa cítila vnútorne spokojná a „vyčistila si hlavu“. Pokiaľ mi to dovolí čas a povinnosti, chodím cvičiť 4-5-krát do týždňa, nedokážem žiť bez pohybu.

Mali niekedy na teba požiadavku, aby si schudla? Prípadne dala dole pár centimetrov? 

Samozrejme, že áno. Rozlišujem dva pojmy, a to je Miss a modeling. Sú to podľa mňa dve rozdielne oblasti. Modeling je striktný na výšku, miery a Miss preferuje krivky. Prirodzene mám širšie boky a nikdy som nemala 90, doteraz som vždy mala tak o 2 cm viac. Hlavné je pre mňa, aby som sa vo svojom tele cítila dobre a bola zdravá, centimetre sú druhá vec. No je pravda, že odkedy sa stravujem zdravo a viac sa hýbem, tak to ide dole samo. Postava sa udržuje, takže ak to pôjde prirodzenou cestou bez nátlakov a extrémov, tak budem len rada, ak budem spĺňať aj požiadavky modelingu.

Čo si myslíš o poruche prijímania potravy v modelingom svete? Je to stále problém? Stále sú na modelky a modelov vysoké nátlaky?

Momentálne môžeme vidieť vo svete, že sa začínajú dostávať do povedomia aj dievčatá, ktoré majú krivky. Stále si však myslím, že vrcholový modeling si trend štíhlych modeliek stále udrží. Mrzí ma, že dievčatá upadávajú kvôli nárokom druhých do chorôb a situácií často ohrozujúcich život, a preto si myslím, že je veľmi dôležitá komunikácia dievčat s rodičmi a agentúrou. Žiadna kvalitná svetová agentúra nedovolí, aby sa z dievčaťa stala chodiaca kostra, často si to dievčatá zapríčinia samy. Mrzí ma to, pretože mať svoju vysnívanú postavu sa dá aj prirodzenou cestou, zdravou stravou, ktorá môže byť veľmi pestrá a bohatá, a takisto pohybom, vďaka ktorému silu získame, a nie stratíme. Hlavné je rozširovať tieto informácie mladým dievčatám skôr, ako si zničia zdravie. A pokiaľ sa stretnú s nátlakom a nútením do chudnutia, treba ísť ďalej a skúšať inde. Nikto nemôže chcieť od človeka, aby žil bez výživy a ohrozoval svoje zdravie.

Plánuješ sa venovať modelingu aj naďalej?

Ako stále hovorím, ja nič neplánujem, snažím sa žiť v prítomnom okamihu a prijímať príležitosti, ktoré prídu. Ale musím uznať, že všetky aktivity spojené s modelingom – či už je to cestovanie, spoznávanie ľudí, fotenie, prehliadky – ma bavia stále viac. Ak by som sa teda mohla sama rozhodnúť, tak by som v tom veľmi rada pokračovala a rozvíjala sa aj naďalej.

V súčasnosti študuješ v Prahe. Čo študuješ a prečo si sa nerozhodla ísť ako väčšina modeliek robiť modelku do zahraničia? 

Študovať na Vysokej škole ekonomickej v Prahe bol môj sen a som veľmi šťastná, že sa mi ho podarilo aj splniť. Na škole máme úžasných profesorov, profesionálov z praxe, obrovské množstvo príležitostí cestovať, projekty, ktoré otvárajú študentom cesty pracovať v najlepších firmách, prednášky a aktivity, ktoré rozvíjajú osobnosť človeka. Takže tejto škole budem navždy vďačná za to, čo mám – čo na rozdiel od krásy nikdy nepominie. Študujem na Fakulte financií a účtovníctva, pretože by som chcela v budúcnosti podnikať a rozumieť chodu firmy. Mala som ponuky cestovať do zahraničia, ale v mladšom veku som sa na to necítila dostatočne zrelá a vnútorne som cítila, že nie je ten správny čas. Myslím, že toto rozhodnutie bolo viac ako správne. 😊

Tancuješ ešte vo folklórnom súbore?

Tým, že študujem a aj žijem v Prahe, chodím domov raz za mesiac, aj to na víkend, takže tento čas trávim s rodinou. Na folklórny súbor už nie je čas. Folklór, domov a ľudí z Detvy a Hriňovej mám stále vo svojom srdci a vždy sa veľmi teším, keď vidím, že sa im darí alebo sa stretneme a zaspomíname na staré dobré časy.

Čo by si chcela robiť v budúcnosti?

Rovnako ako s plánovaním, ani na toto momentálne neviem odpovedať. Nenaplánovala som si výhru 3. miesta na svetovej súťaži a ešte pred pár týždňami som nevedela, že v priebehu jedného dňa sa môže opäť človeku pozmeniť život a priniesť ďalšie možnosti. Takže túto odpoveď nechávam na život, na to, čo prinesie. Jediné, čo viem, je, že nech robím v budúcnosti čokoľvek, chcem byť šťastná, cítiť sa slobodne, nezávisle, stále zostať sama sebou, nezabudnúť na to, odkiaľ pochádzam a kto som.

Ako sa udržiavaš vo forme? Držíš nejaké diéty? Venuješ sa nejakému športu, alebo uprednostňuješ fitko?

Kedysi som bola závislá od sladkostí a koláčov, každý deň som musela mať nejakú čokoládu a presne pred rokom v januári som si povedala dosť, pretože už som začala mať pocit, že ja slúžim jedlu, a nie ono mne. Tak som sa rozhodla zdravšie jesť a viac sa hýbať. Mám rada akúkoľvek športovú aktivitu, rada skúšam nové veci a či je to tímový šport, alebo individuálny, vždy sa rada pridám. Hlavne ale chodím do fitka, 4-5-krát do týždňa. Čo sa týka stravy, nejem len šaláty; práve naopak. Zdravá strava môže byť úplne normálna a pestrá. Nejem však sladké, vyprážané jedlá a pečivo, ale samozrejme sú dni, keď si doprajem reset a dám si všetko. Žiadne extrémy nie sú pre človeka dobré.

Ako sa staráš o svoju pleť? Máš nejaké tipy? 

Na toto sa ma vždy pýtajú dievčatá a vizážisti, pretože jednou z mojich predností je, že mám bezproblémovú, veľmi čistú pleť. Vďačím za to skvelej genetike a som zástanca názoru, že čím menej chemických produktov človek používa, tým je to pre pleť lepšie. Najlepší produkt je úsmev, pozitívna nálada a pokiaľ je človek so sebou spokojný vo svojom vnútri, odrazí sa to aj na tvári. 😊

Venuješ sa nejakej zaujímavej činnosti?

Nie som v žiadnom združení, ale snažím sa pomáhať každý deň, či už ide o ľudí, alebo o zvieratká. Myslím si, že nepotrebujeme veľa peňazí alebo iných prostriedkov na pomoc druhým, často je to len o našej vnímavosti a ochote. Vždy bolo mojím snom mať nemocnicu a ako som staršia, uvedomujem si potrebu postarať sa o ľudí, ktorým vďačíme za to, čo dnes máme. Takže ak sa mi to raz podarí, chcela by som mať domov pre starých ľudí. Mala som možnosť vyskúšať si starostlivosť o starých ľudí v jednom domove a naozaj sa skláňam pred ľuďmi, ktorí sa tejto práci venujú. Verím, že jedného dňa sa mi to splní a kto ma pozná, vie, že pomoc druhým ma napĺňa, takže ak by som vedela byť niekde nápomocná, veľmi rada. 😊