Vedeli ste, že z korku sa nevyrábajú len štuple, ale aj korkové kabelky?

Vedeli ste, že z korku sa nevyrábajú len štuple, ale aj korkové kabelky?

Korok poznáme nanajvýš tak vo forme štupľov od vínnych fliaš. Náš jediný cieľ pri stretnutí s ním je čo najskôr sa ho zbaviť a viac sa ním nezaoberať. Nemám pravdu?

Petre Brlayovej, vášnivej milovníčke Portugalska, však skrsla v hlave myšlienka, ktorá by napadla asi len málokomu: „Čo takto skúsiť z tohto „zátkového“ materiálu niečo vyrobiť?“ Sadla za počítač, rozhodila siete a už po pár minútach jej bolo jasné, čo sa stane jej najnovšou vášňou – korkové kabelky.

Práve jej obľúbené Portugalsko sa považuje doslova za „mekku“ korkových výrobkov. Napriek prvotnej nedôvere a miernym obavám sa nakoniec odhodlala objednať si jeden z týchto nevšedných kúskov. A výsledok? Totálne nadšenie! Korková kabelka predčila všetky Petine očakávania, prežila viaceré jej „skúšky ohňom“ a už po pár týždňoch nosenia jej bolo jasné, že k „obyčajným“ taškám sa viac nevráti. Netrvalo dlho a svoju novú mániu pretvorila na vlastný biznis.

korkové kabelky
Zdroj: archív Petry Brlayovej

Začiatky však neboli najľahšie. Ľudia korkové výrobky nepoznali, nikdy o nich nepočuli a prišlo im to zvláštne. Veď uznajte, korok a kabelky? V hlave mi okamžite naskakujú obrazy pomletých vínových štupľov, a to mi teda dvakrát lákavo nepripadá. Peťa to však nevzdávala. Svoje korkové výrobky začala prezentovať na viacerých trhoch a vegánskych hodoch, a presne to bola „trefa do čierneho“. Nakoľko drevo z duba korkového patrí medzi neživočíšne materiály, okamžite si tieto kabelky získali náklonnosť všetkých zástancov slow fashion a udržateľnej módy. Peťu narastajúci dopyt povzbudil, založila si firemné účty na sociálnych sieťach a naplno rozbehla promo svojho korkového podnikania.

korkové kabelky
Zdroj: archív Petry Brlayovej

Napriek tomu, že správa o týchto netradičných kabelkách sa rozšírila pomerne rýchlo, ľudia mali naďalej predsudky. Stále si nedokázali tašky z korku predstaviť a báli sa, že by sa im po pár noseniach začali mrviť a doslova rozpadať pred očami. Peťa sa však svojho sna nechcela vzdať a našla riešenie aj na tento problém, otvorila si malý showroom neďaleko centra Bratislavy. Jej potenciálni zákazníci tak získali jedinečnú možnosť prísť si výrobky obkukať a ohmatať. Postupne sa jej portfólio začalo rozrastať a do jej kolekcie pribúdali ďalšie a ďalšie kúsky. Momentálne značka CORK it ponúka nielen klasické kabelky a tašky, ale aj ruksačiky, obaly na notebooky či mobily, kozmetické taštičky, peňaženky alebo opasky. Okrem dizajnových kúskov si môžete kúpiť aj doplnky do kuchyne či kancelárie, dokonca aj korkové stoličky alebo podložky pod myš.

korkové kabelky
Taška na notebook. Zdroj: archív Petry Brlayovej

Teraz sa však naskytá otázka, prečo by sme mali po týchto netradičných „bio“ kúskoch siahnuť. V čom sú lepšie ako klasické a masovo dostupné tašky či batohy? Na odpoveď sme sa spýtali samotnej majiteľky: „Vašu nedôveru úplne chápem. Ja sama som sa dlho odhodlávala, kým som investovala do prvého korkového modelu. Zakladám si na tom, aby boli všetky moje produkty najvyššej kvality a od spoľahlivých výrobcov. Samozrejme, ich kvalitu som si chcela vyskúšať v praxi. Možno sa budete smiať, ale svojej prvej korkovej kabelke som dala riadne zabrať! Obliala som ju vínom, namočila ju do vody, niekoľkokrát s ňou poriadne zmokla a riadne ju aj preťažovala – a čuduj sa svete, aj po roku intenzívneho nosenia bola stále ako nová! Sama som tomu nechcela uveriť, no bolo to tak. Preto som neváhala ani sekundu a rozhodla sa priniesť tento eko skvost aj medzi širšiu verejnosť.“

korkové kabelky
Na slávnostné príležitosti. Zdroj: archív Petry Brlayovej

Výhody korkových kabeliek oproti bežným koženým či textiným

Tieto tašky sú ľahké, pretože korok je na váhu oveľa ľahší ako ostatné materiály. Taktiež sú vodeodolné a nespôsobujú žiadne alergie. Korok je drevina, takže je celkom odolná voči poškrabaniu. Korkové kabelky sú aj trváce, nevyblednú a nezmenia svoju farbu, a to nie je na ich údržbu potrebná žiadna špeciálna starostlivosť.

korkové kabelky
S potlačou. Zdroj: archív Petry Brlayovej

Či si to priznáme, alebo nie, my ženy sme od prírody parádnice, a tak si na vzhľade svojich doplnkov potrpíme. Nekazili by nám takéto eko kabelky celkový imidž a zladený outfit? Peťa hovorí: „Vôbec nie. Treba sa zbaviť predstavy, že budete nosiť nejaký neestetický kus dreva. Korkové kabelky sú dostupné v rôznych farebných prevedeniach, vzoroch, strihoch. Veľakrát sa mi stalo, že som robila objednávku priamo podľa požiadaviek zákazníkov. Snažím sa ľudí naučiť, že aj nosiť prírodu môže byť štýlové a trendy!“

korkové kabelky
Zdroj: archív Petry Brlayovej

Možno sme vás už trošku naladili, určite vám však v hlave vŕta ešte jedna podstatná otázka: A čo cena? Môže si obyčajný smrteľník takýto kúsok vôbec dovoliť? „V prvom rade to určite nemôžeme porovnávať s masovými kúskami z bežných fast fashion reťazcov. Treba si uvedomiť, že je to všetko ručná práca a čisté eko materiály. Napríklad taká celokožená taška rovnakej veľkosti by bola niekoľkonásobne drahšia. Na cenu pravej kože si ľudia už pomaly zvykli, tak pevne verím, že sa naučíme uprednostňovať kvalitu pred kvantitou a s radosťou investujeme do udržateľných kúskov,“ hovorí zakladateľka korkového biznisu na Slovensku.

korkové kabelky
Kozmetická taštička. Zdroj: archív Petry Brlayovej
Avatar

Umenie mlčať je ťažšie ako schopnosť hovoriť. Mnohí hovoria, lebo nevedia mlčať a mnohí mlčia, lebo nevedia čo povedať. Dať slová na papier umožní neumlčať vypovedané, alebo vypovedať umlčané. Napísané dáva možnosť oživiť premlčané a zvýrazniť nevypovedané. Práve pre to píšem. :)