fbpx
Korenie ako liek? Prečo nie. Poznáme 5 najlepších

Korenie ako liek? Prečo nie. Poznáme 5 najlepších

Korenie je vhodný liek na viacero problémov. Poznáme 5 najlepších, ktoré vám pomôžu znížiť cholesterol a povzbudiť mozog.

Korenie sa používa na ochutenie jedál. Niektorí poznajú aj jeho liečivé účinky, robia si rôzne čaje, obklady alebo kloktadlá. Pozrite sa na 5 najlepších druhov korenia, ktoré majú liečivé účinky. Pri niektorých druhoch stačí, ak ho jednoducho pridáte do jedla, ako doteraz.

1. Kmín

Kmín je korenie, ktoré sa používa okrem ochutenia pečených zemiakov aj ako liek pri tráviacich ťažkostiach. Pri týchto problémoch upokojí žalúdok, zjednoduší trávenie a pomáha obnoviť črevnú mikroflóru po užívaní antibiotík. Pri problémoch s hnačkou pomôže rascová polievka, ktorá je najlepším receptom proti hnačke od starých mám.

Kmín obsahuje éterický olej, ktorý má antibakteriálne účinky. Toto korenie pomáha pri astme, proti kašľu či dokonca uľaví od menštruačnej bolesti. Obklad z teplého kmínového čaju zaberá aj na bolesť hlavy, ale aj ako liek pre kojencov pri boľavom brušku (podáva sa do mlieka a stačí malá lyžička do jednej fľašky). Čaj si pripravíte z rovnej lyžičky celého kmínu alebo pol lyžičky mletého a zhruba štvrť litra vody.

2. Klinček

Klinček je vhodný na dezinfikáciu a miestne znecitlivenie. Používa sa pri bolestiach zubov a ďasien: väčšinou sa používa vo forme tinktúry, ktorou potierate boľavé miesto, ale môžete ho žuvať aj celý. Klinčeková silica tlmí bolesť kĺbov a svalov, a preto je pridávaná do prípravkov na masírovanie.

Lyžičku klinčekov vylúhujte v pol litri vody (nechajte lúhovať 24 hodín). Vodu môžete použiť pri liečbe akné, na upokojenie pokožky, môžete ju piť pre zníženie cukru v krvi aj pre celkové posilnenie.

Ak chcete inhalovať pri problémoch so zápalom priedušiek, tak stačí ak do horúcej vody pridáte okrem soli aj klinčeky (asi 5 ks na liter vody). Vodou neriedenú tinktúru môžete môžete použiť aj ako repelent proti komárom a kliešťom.

3. Majoránka

Majorán (majoránka) je vhodný liek pri nespavosti, nervozite či strese, pretože upokojuje a posilňuje nervy. V stredoveku sa dokonca toto korenie používalo ako liek na nešťastnú lásku. Majoránka zlepšuj trávenie, pomáha s plynatosťou, pri kolikou a hnačke. Ako korenie sa hodí do ťažších jedál, pretože zvyšuje tvorbu žlče a žalúdočných štiav, vďaka ktorým to telo dokáže ľahšie spracovať.

Okrem iného má protizápalové účinky, takže ju môžete používať aj ako kloktadlo pri bolestiach hrdla, ako obklad na rany. Obklad pripravíte z čaju: 1-2 lyžičky sušeného majoránu a štvrť litra vriacej vody. Liečivé účinky tejto rastliny môžu využívať aj tehotné ženy.

Pokračovanie článku nájdete na druhej strane.

Google+ Linkedin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

*

*