Nech žije folkór. Slovenská návrhárka fascinuje nádhernou kolekciou šiat. TIETO modely budete zbožňovať!

Nech žije folkór. Slovenská návrhárka fascinuje nádhernou kolekciou šiat. TIETO modely budete zbožňovať!

Návrhárka Martina Vrábelová predviedla kolekciu úchvatných šiat, ktoré sú zhotovené v štýle folklóru. Ktoré z nich sú vaším favoritom?

Pri tvorbe odevov vo folklórnom štýle ste sa riadili heslom “jednoduchosť a elegancia”. Popíšte, ako vznikol celý tento koncept od základnej myšlienky po samotné zhotovenie šiat. 

Folková kolekcia SLOWenka bola pôvodne vytvorená na tému BMD súťaže Folklór v móde, kde som sa s jej konceptom dostala do finále Nové tváre módnej scény a získala 3. miesto.

Zdroj: Katarína Opatovská
Zdroj: Katarína Opatovská

Prečo ste si zvolili práve folklór? Vidíte v kolekcii osobnú citovú naviazanosť na tento štýl prezentácie?

Folklór sa týka každého z nás. Nemali by sme zabúdať na to, odkiaľ pochádzame. Ja aktuálne žijem už nejaký čas v Prahe, síce to nie je ďaleko od domova, ale doma som málokedy a často sa mi cnie. Prišlo mi prirodzené na túto tému zareagovať. Paradoxne, až na cestách v zahraničí som si uvedomila, že mi v tvorbe chýba niečo slovenské, s čím by som sa hrdo pochválila: som Slowenka!

Folk bol v mojej predchádzajúcej tvorbe skôr iba v malých náznakoch. Pre toto všetko bola pre mňa táto téma výzvou. Ako prvé vznikol autorský folkový print, kde som kreovala slovenský ľudový ornament v grafickom programe. Následne vznikali strihy, kde som sa snažila hľadať nový pohľad, očistiť dekor, kombinovať eleganciu so strohou jednoduchosťou. Baví ma nachádzať nové tvary a transformovať ich do bežnej nositeľnej elegancie. Tento štýl by som skôr označila ako slovenský newfolk či neofolk.

Ktorý model je váš obľúbený a prečo?

Ťažko povedať, ktorý z modelov je môj najobľúbenejší. Asi všetky. Každý je určený na trochu inú príležitosť a každý z nich som akoby navrhovala aj pre seba. Ale musím priznať, že mám obzvlášť nevysvetliteľnú slabosť pre modely Slowenka č. I a č. VI. Už pri vytváraní potlače som mala jasnú víziu týchto šiat ako interpretáciu dňa a noci. Nikol Benedikovičová ich skvele predviedla a Katka Opatovská perfektne fotograficky zachytila.

Kolekcia SLOWenka, noc a deň. Zdroj: Katarína Opatovská
Kolekcia SLOWenka, noc a deň. Zdroj: Katarína Opatovská

V akých veľkostiach sú šaty navrhnuté ?

Modely v kolekcii sú vo veľkostiach S alebo M, najmä kvôli modelkám, ktoré ich predvádzajú ako prvé. Avšak pri ich výrobe zvažujem strihy, ktoré lichotia takmer každej postave. Ja sama nemám ideálnu ani konfekčnú postavu, takže ich testujem aj na sebe. Pre klientky obvykle vypracovávam vždy nové modely s úpravami na mieru.

Ako dlho trvá zhotoviť takéto šaty?

Rýchlosť výroby týchto šiat závisí aj od rýchlosti dodania potlače, nakoľko používam iba vlastné printové látky. Modely na zákazku vznikajú celkom rýchlo, nakoľko už mám nejakú rutinu. Kolekcie vznikajú o niečo dlhšie. Je to však veľmi individuálne, vždy to závisí od množstva práce, ktorou som aktuálne vyťažená.

Zdroj: Katarína Opatovská
Zdroj: Katarína Opatovská

Akú inú kolekciu/projekt plánujete, na čo sa môžeme najbližšie tešiť?

Momentálne pracujem na akomsi pokračovaní kolekcie Slowenka. Vzniklo množstvo ďalších nových modelov, ktoré fyzicky môžete vidieť napr. aj vo F. Designers Shope v Prahe. Okrem toho pripravujem špeciality. Viac zatiaľ neprezradím, novinky postupne prezrádzam na sociálnych sieťach, na Facebooku či Instagrame. Určite sledujte tieto stránky.

Aké sú vaše osobné ciele v tejto oblasti? 

Dúfam a verím, že naďalej budem navrhovať okrem vlastných kolekcií originálne šaty na mieru, v ktorých klientky budú vyzerať nielen dobre, ale aj cítiť šik! Teším sa rastúcej klientele, ako aj novým spoluprácam. Rada prezentujem svoju tvorbu nielen na prehliadkových mólach, ale aj na rôznych vystúpeniach, eventoch či galavečeroch, ktoré prezentujú speváčky, modelky či herečky.

Mojím najsilnejším snom je mať vlastný showroom či ateliér tu v Prahe. Nič však neponáhľam, pracujem na svojom sne síce pomaly, ale vytrvalo. Riadim sa heslom, že všetko má svoj čas, tak dúfam, že všetko pôjde podľa plánov.

Zdroj fotografií: Katarína Opatovská

Modelka/tvár kolekcie: Nikola Benedikovičová

Avatar

I keď študujem Marketingovú komunikáciu, už od začiatku ma to vďaka predmetu onlinovej žurnalistiky, lákalo písať články. Zameriavam sa na oblasť lifestylových článkov. V minulosti som pracovala v marketingovej agentúre ako social media pracovník a copywriter.