Keramikár Tibor: Písali mi ľudia z Argentíny, Brazílie aj Chile a začali ma volať slovenský viking

Keramikár Tibor: Písali mi ľudia z Argentíny, Brazílie aj Chile a začali ma volať slovenský viking

28-ročný keramikár Tibor pochádza zo Šamorína. Spoznáte ho podľa hustej ryšavej hrivy a jedinečnému výzoru. Jeho instagram je plný kúzelných fotografií.

Keď sa na teba alebo tvoju fotku pozrie človek, v prvom momente ho najviac upútajú tvoje husté ryšavé vlasy. Čo ťa inšpirovalo v tom, aby si sa stal slovenským vikingom?

Čo sa týka hrivy, v mojej rodine má každý dlhé vlasy. Mamina, sestra aj otec. Je to u nás taká tradícia. To, že som sa stal „slovenským vikingom“, nebolo plánované. Približne sedem rokov dozadu sa mi ozvala jedna kamarátka, ktorá je šikovná fotografka. Chcela ma nafotiť na taký ten vikingský štýl, teda v prírode s mečom v ruke.

Asi deň po tom, ako sme zverejnili fotky na sociálnych sieťach, mi písali ľudia z Brazílie, Argentíny a Chile. Veľmi sa im naša spolupráca páčila a keď sa dozvedeli, že pochádzam zo Slovenska, začali ma volať „the Slovakia Viking“.

slovensý viking
Slovenský viking Tibor. Zdroj: manthenielphotography

Všimla som si, že si aj fanúšik Marvelu. Zrejme ťa pri práci s keramikou v mnohom inšpiruje. Vytvoril si šálku s motívom Venoma či črepník s Grootom. Ktorý hrdina je tvoj obľúbenec?

Veľmi dobrá otázka. Venom mi bol sympatický už od detstva. Ako 13- či 14-ročný som si kúpil hru Spiderman na Playstation1. Fascinovalo ma, keď sa tam Venom objavil. A Groot je jednoducho super rozkošný, takže oni dvaja ma oslovili asi najviac. Ale aj ostatní hrdinovia majú niečo do seba.

V akom veku si sa dostal ku keramike? Bolo to niečo, čo si chcel robiť odmala? Kto alebo čo ťa v tomto smere inšpiroval?

Rodičia robili keramiku tiež, takže som v tom vyrástol. Ako malému mi dosť často dávali do rúk hlinu, teda ten vzťah je tam už takmer 30 rokov. Ako malý som však chcel byť zverolekárom.

Slovenský viking
Črepník s Grootom a kúzelná šálka. Zdroj: pusch_ceramics

Čo sa stalo s tvojím snom stať sa veterinárom? Kompenzuješ si to teraz svojimi psíkmi?

Pravdepodobne niekedy na základnej škole som prišiel na to, že nie som natoľko múdry, aby som mohol vyštudovať veterinu. Asi áno, dá sa to považovať za kompenzáciu. Dokopy mám štyroch psíkov a jednu mačku Milkyway.

Vyzerá to tak, že si všestranne nadaný. Vieš robiť keramiku, kresliť, dokonca máš fotografiu, ako hráš na harfe. Čo všetko ťa ešte baví?

V poslednom čase vyrábam predmety z vecí, ktoré už nikto nechce. S oteckom sme napríklad zo starých vyhodených skríň a lavíc vyrobili malý drevený domček. Pred nejakým časom som tiež vytvoril malý stolík zo starého kolesa Babety. Je zaujímavé niečo vytvoriť z vecí, ktoré niektorí ľudia považujú za smeti.

slovenský viking
Okrem hliny vychádza Tibor veľmi dobre aj so zvieratami. Zdroj: saskiaphotography_fotografka

Kde čerpáš inšpiráciu pre všetky tvoje umelecké aktivity?

Z rôznych umeleckých kníh, na stredovekých festivaloch a, samozrejme, aj z internetu. Na tomto svete je mnoho skvelých umelcov, ktorí dokážu veľmi dobre inšpirovať.

Čo robíš v prípade, že nemáš múzu?

Keď chýba inšpirácia, tak to netreba siliť. V tom prípade robím niečo úplne iné. Idem so psíkmi na prechádzku alebo na výlet na nejakú krásnu zrúcaninu. Jednoducho robím iné veci okrem keramiky, ktoré ma napĺňajú. Múza sa potom skôr či neskôr vráti aj sama od seba.

Z tvojich fotografií je cítiť, že si spätý s prírodou. Aké to bolo fotiť sa napríklad s líškami? Neboli priveľmi plaché?

Lišiak Timmy bol veľmi zlatý. Bol to môj menší sen mať raz ozajstnú líšku v náručí, takže to bol pre mňa naozaj zážitok na celý život.

slovenský viking
Tibor s lišiakom Timmym. Zdroj: saskiaphotography_fotografka

V čom je podľa teba tvoja tvorba výnimočná? Má tvoja keramika niečo, čo nemajú produkty iných ľudí?

Každá umelecká tvorba je niečím výnimočná. Každý do toho dáva iné myšlienky, iné nádeje, iné pocity. Neviem, v čom presne je moja tvorba výnimočná, ale v niečom určite.

Avatar

Autorka je študentkou masmediálnej komunikácie, ktorá sa rada realizuje v oblasti online žurnalistiky. Fascinuje ju umenie v podobe kinematografie, literatúry, muziky a popkultúry. Čitateľom približuje rôzne témy a rada pracuje aj na rozhovoroch so zaujímavými ľuďmi.