Jozef Karika, autor knihy Trhlina: Mojou podmienkou bolo, aby som si vo filme zahral dôstojnú rolu

Jozef Karika, autor knihy Trhlina: Mojou podmienkou bolo, aby som si vo filme zahral dôstojnú rolu

Jozef Karika je autorom úspešnej knihy s názvom Trhlina, ktorá sa dočkala aj svojho filmového spracovania. Réžie sa chopil uznávaný slovenský režisér Peter Bebjak, zatiaľ čo v hlavných úlohách sa predstavia Mária Bartalos či Tomáš Maštalír. 

Tohtoročný Mikuláš bol pre nás špeciálny. Redakcia Klocheru bola pozvaná na tlačovú konferenciu do Bratislavy, ktorej hlavnou témou bolo filmové spracovanie knihy Trhlina. Premiéra filmu, ktorý nesie rovnaký názov ako jeho knižná predloha, je naplánovaná na 24. januára 2019. 

Jozef Karika, Trhlina
Tlačová konferencia k filmu trhlina, ktorá sa uskutočnila 6.12.2018 v bratislavskom Panta Rhei. Zdroj: Eva Jonisová

Od roku 2016, odkedy uzrela Trhlina svetlo sveta prvýkrát, sa na Slovensku rozpútala takzvaná trhlino-mánia. Príbeh, ktorý nenadchol len samotného Kariku, ale aj tisíce čitateľov, je populárny nielen na našom území, ale fanúšikovskú základňu si našiel aj v Česku či Poľsku. Do dnešného dňa bolo na Slovensku predaných viac ako 35 000 výtlačkov.

Na tlačovke boli prítomní hlavní aktéri, ktorí stoja za vznikom knižnej predlohy, a to menovite Jozef Karika – autor Trhliny, Michal Synak – marketingový riaditeľ vydavateľstva Ikar a napokon Miloš Božek – riaditeľ kníhkupectva Panta Rhei. Celú diskusiu viedol moderátor Ján Mečiar.

Jozef Karika, Trhlina
Diskusiu viedol Ján Mečiar. Zdroj: Eva Jonisová

Z roka na rok sa kniha predáva viac

„Trhlina je unikát v knižnej tvorbe hlavne preto, že bola vydaná v októbri roku 2016, takže stihla Vianoce toho istého roku, no na Vianoce 2017 dosiahla takmer rovnaké predajné čísla ako rok predtým, keď bola novinkou,” hovorí Michal Synak. Počas tlačovky bola predstavená aj nová knižná verzia, rozšírená o zábery a popisky z nakrúcania, a teda je veľmi pravdepodobné, že po jej uvedení do predaja sa čísla pohnú opäť smerom nahor. Na trh sa v najbližších dňoch dostane aj audio kniha, čo je podľa Michala Synaka na naše pomery unikátna vec. „Audio knihy na Slovensku až v takom veľkom počte nevychádzajú a u Jozefa (Kariku – pozn. red.) je to už vlastne tretia audio kniha,” dodal p. Synak.

Jozef Karika, Trhlina
Michal Synak prehovoril o spolupráci s Jozefom Karikom a samotnom predaji knihy. Zdroj: Eva Jonisová
Jozef Karika, Trhlina
Nová knižná verzia, rozšírená o snímky z nakrúcania. Zdroj: Eva Jonisová

Jozef Karika sa počas nakrúcania stal aj hercom

„Keď sme podpisovali zmluvu, tak som s tým súhlasil, ale mojou podmienkou bolo, aby som si zahral nejakú dôstojnú rolu, aby bola primeraná môjmu významu. A áno, vyhoveli tejto mojej požiadavke. Dostal som úlohu lesníka Samšályho, ktorá spočívala v tom, že som kráčal po lese, obzrel som sa cez ľavé rameno a zmizol som…” hovorí o svojom hereckom zážitku so smiechom samotný autor. Na otázku, ako dlho sa táto scéna nakrúcala, odpovedal s vážnym výrazom v tvári, že štyri dni. Na svoju obranu dodal: „Chcel som tomu dať primeranú hĺbku a neexistujú malé role, takže bolo to, samozrejme, náročné naštudovať,” vtipkuje Jozef Karika.

Jozef Karika, Trhlina
Jozef Karika prehovoril o úlohe, ktorú si zahrá vo filme Trhlina. Zdroj: Eva Jonisová

Prečo sa ujal režírovania práve Peter Bebjak?

„Prečítal som si knihu a na základe toho sme sa s Rasťom Šestákom (producent – pozn. red.) rozhodli, že je to presne tá vec, ktorú by sme chceli spracovať. Bolo len na nás, aby sme sa rozhodli, akým spôsobom ju nakoniec spracujeme,” povedal o prvotnej myšlienke na film režisér snímky Peter Bebjak. „Pôvodne sme to celé nakrúcali ako televíznu minisériu, keďže televízia JOJ je tá, ktorá to zafinancovala, ale nechceli sme, aby sa to iba odvysielalo a skončilo. Práve preto sme prišli s nápadom spraviť z toho aj film do kín.”

A aký bude rozdiel medzi filmom a seriálom? Režisér objasnil, že miniséria bude mať tri 45-minútové časti, takže to vychádza na 135 minút, zatiaľ čo film bude mať “len” 111 minút. Počas nakrúcania mal Peter Bebjak, ako sám tvrdil, voľnú ruku, keďže Jozef Karika to nechal celé na neho a “nekafral” sa mu do remesla.

Jozef Karika, Trhlina
Peter Bebjak o tom, prečo sa pustil do režírovania Trhliny. Tiež porozprával, ako má rád tajomstvá a divné ľudské prípady. Zdroj: Eva Jonisová

S akým očakávaním išli do nakrúcania samotní herci?

Faktom je, že ide o mysteriózny až hororový film. Snímka sa nakrúcala na totožných miestach, na ktorých sa odohráva aj príbeh z knihy. Nakrúcanie dokonca trvalo počas inkriminovaného obdobia, na ktoré sa odvoláva hlavná postava z knihy – Igor.

Jozef Karika, Trhlina
Zľava: Dávid Hartl a Matej Marušin. Zdroj: Eva Jonisová

Všetci herci sa vyjadrili, že do nakrúcania nešli s prehnanými očakávaniami a všetci sú zvedaví, ako to napokon vypáli, keďže ani jeden z hercov celý film ešte nevidel.

Tomáš Maštalír, ktorý vo filme hrá postavu fyzikára Dávida, prezradil, že knižná predloha je veľmi dobrým materiálom na vznik dramatického textu. 

Jozef Karika, Trhlina
Tomáš Maštalír nešiel do nakrúcania so žiadnymi očakávaniami. Zdroj: Eva Jonisová

„Keďže som nemal žiadne očakávania, netušil som, že to budeme nakrúcať práve v tých obdobiach a na autentických miestach, na ktoré autor odkazuje,” tvrdí Matej Marušin, ktorý stvárňuje hlavnú postavu Igora. „Zatiaľ som nevidel film, iba trailer a making of, ale to, čo som videl, sa mi  veľmi páči.” 

„Postava Igora je taký pokrivený charakter a myslím si, že herec tam má čo hrať. To, ako pán Karika napísal postavu Igora, mi hranie veľmi uľahčilo a na pľaci som sa cítil vo svojej koži.”

Jozef Karika, Trhlina
Matej Marušin prehovoril o úlohe hlavnej postavy Igora. Zdroj: Eva Jonisová

Matej Marušin ďalej pokračoval: „Stále sme dostávali otázky, či sa nebojíme. Ale je to naša práca a v tom prostredí, pri nakrúcaní, si človek ten vplyv veľmi neuvedomoval.” 

Mária Bartalos má na nakrúcanie pekné, ale aj nie veľmi príjemné spomienky. Nakrúcanie prebiehalo v zime a v chlade a ako sama povedala, na pľaci zažila aj kritický deň, keď jej od zúfalstva tiekli slzy.

Jozef Karika, Trhlina
Mária Bartalos porozprávala o najťažších momentoch na pľaci. Zdroj: Eva Jonisová

Na pár otázok nám odpovedal Dávid Hartl, ktorý je známy najmä z pôsobenia na Novej scéne alebo filmu Únos. Tam si zahral postavu Roba Remiáša. Opýtali sme sa, či počas nakrúcania zažil niečo zvláštne, keďže celé nakrúcanie bolo situované v pohorí Tribeč.

Jozef Karika, Trhlina
Rozhovor s Dávidom Hartlom. Zdroj: Eva Jonisová

Nič úplne zvláštne sme nezažili, aj keď mne sa stala jedna vec, ktorej som zo začiatku pripisoval určitú mysterióznosť. V prvý deň nakrúcania, keď som mal ešte najväčšie obavy, keďže sme sa nachádzali na autentických miestach, v autentický čas, keď sa tieto veci už dekády rokov dejú, sme nakrúcali výstup na Čierny hrad. Vystúpili sme vysoko a mne sa zakrútila hlava. Mal som iba nedostatok kyslíka v mozgu, ale trošku som spanikáril. Nehovorím, že som začal kričať, ale mne sa v hlave odohrala taká malá dráma, že čo teraz? Začína sa to? No o také dve minúty som zistil, že je to úplne v poriadku,” smeje sa s odstupom času Dávid, ktorý vo filme hrá úlohu Andreja.

Mladý herec s úsmevom na tvári dodáva: „Počas nakrúcania vystriedali strašidelné historky tie vtipné.” 

Avatar

Študentka masmediálnej komunikácie a autorka pre online magazín Klocher, ktorá prináša čitateľom nové informácie zo sveta hudby, módy či kinematografie.