Kapsulový šatník alebo keď minimalistický štýl stojí za to

Kapsulový šatník alebo keď minimalistický štýl stojí za to

Kupujeme oblečenie, ktoré napokon ani nedáme na seba alebo ho nenosíme, lebo sa k ničomu nehodí. Poď to zmeniť a vytvor si kapsulový šatník.

Nadčasová a udržateľná móda

„Capsule wardrobe”, v preklade „kapsulový šatník“, je termín, ktorý vytvorila Suie Faux, majiteľka londýnskeho butiku s názvom „Skriňa“ zo sedemdesiatych rokov. Podľa Faux predstavuje kapsulový šatník zbierku niekoľkých kusov odevov, ktoré budú vždy nadčasové a nikdy nevyjdú z módy.

Túto myšlienku ďalej propagovala americká dizajnérka Donna Karan, ktorá v roku 1985 vytvorila prelomovú kolekciu podčiarknutú minimalizmom. Úspešná kolekcia sa skladala zo siedmich kusov oblečenia, ktoré ste si mohli krásne nakombinovať a vždy ste vyzerali šik.

Podstata kapsulového šatníka spočíva v tom, že bude obsahovať čo najmenej kúskov oblečenia s čo najväčším využitím a možnosťou kombinácie s inými kúskami či doplnkami.

Základné pravidlá pri tvorbe kapsulového šatníka

  • Zvoľte si základné farby oblečenia. V šatníku by mala dominovať jedna až dve základné farby (väčšinou to je čierna, biela, hnedá alebo námornícka modrá). V týchto farbách si kupujte nohavice, kabelky alebo kabáty.
  • Po výbere základných farieb si vyberte jednu alebo dve farby, ktoré budú bledšie alebo jasnejšie ako základné. V týchto farbách si kupujte topy, tričká, šaty alebo doplnky.
  • Zvážte typ postavy. Každý sme jedinečný, a preto nám nie vždy všetko pristane. Poradcovia z oblasti módy napríklad odporúčajú, aby ženy so širšími bokmi nosili zahalené ramená.
  • Zvážte typ pleti. Je veľmi dôležité, aby ste poznali, ktoré farby ladia s tónom vašej pleti.
  • Dajte prednosť klasickým vzorom modelom. Puzdrové sukne, biele košele či elegantný blejzer. Tradičné kúsky oblečenia nie sú nudné, naopak, stanú sa veľkým prínosom vo vašom šatníku.
  • Vyberajte si kvalitu. Keďže hlavnou myšlienkou kapsulového šatníka je jeho udržateľnosť po dlhé časové obdobie, kvalita jednotlivých kúskov oblečenia je veľmi dôležitá. Odporúčame investovať do prvotriednych materiálov, ktoré budú aj po častom nosení vyzerať stále ako nové.

Vizitka úspešných manažérov

Aj mnoho z najúspešnejších manažérov na svete sa preladilo na minimalistickú vlnu. Na kapsulový šatník nedá dopustiť Mark Zuckerberg či módny návrhár Karl Lagerfeld. Na minimalistickej vlne ide aj americký prezident Barack Obama, ktorý si obľúbil tmavomodrú alebo šedú farbu oblekov. V neposlednom rade treba spomenúť aj Steve Jobsa, zakladateľa jednej z najväčších technologických firiem súčasnosti, ktorého si vždy budeme pamätať ako vysokého chlapíka s čiernym rolákom, modrými džínsami a bielymi teniskami.

Zdroj: bbc.com/Alina Dizik 

Avatar

Redaktorka magazínu Klocher – študuje masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Pravidelne píše pre magazín o zdravom životnom štýle Fitshaker. Jej články nájdete aj na Refresher Blogu či na portály Cvičte.sk. Vytvorila blog Ženuškáreň a vydala knihu Tvoja kniha do kabelky. Spolupodieľala sa na bestselleroch Z fitka do kuchyne, Fitness diár a Fitness kalendár.