FOTO: Jaro Filip je online! V bratislavskom KC-čku pokrstili jeho nový web

FOTO: Jaro Filip je online! V bratislavskom KC-čku pokrstili jeho nový web

V predvianočný štvrtkový večer sa v bratislavskom klube KC Dunaj stretli fanúšikovia legendárneho hudobníka, zabávača a veľkého propagátora moderných technológií Jara Filipa.

Všetko sa to začalo pred tromi rokmi bakalárskou prácou s názvom Jaro Filip – pionier slovenského internetu. Autorom je absolvent Fakulty masmediálnej komunikácie UCM v Trnave, dnes šéfredaktor TV RAJ, Ján Janočko. Na projekte Obnovme online identitu Jara Filipa sa podieľal aj Michal Kabát, ktorý obnovený web www.jarofilip.sk i pokrstil. Viac o projekte sa dozviete aj v tejto reportáži:

Reportáž: Kto nie je na internete, neexistuje

Obľúbený hudobník Jaro Filip už v roku 1988 propagoval počítate a robil o nich osvetu. Michal Kabát a Ján Janočko sa rozhodli vdýchnuť umelcovi online život. Ako to chcu docieliť? Zistite viac o tomto výnimočnom projekte v našej reportáži.

Zveřejnil(a) Televízia Raj dne Čtvrtek 27. července 2017

Tvorcov myšlienky “refreshu” stránky podnietil fakt, že na starom webe bolo málo informácií a veľa nefunkčných linkov. Vďaka 1000 eurám, ktoré sa im podarilo vyzbierať v crowdfundingovej kampani, internetovú stránku Jara Filipa obnovili a postupne budú dopĺňať. Pomáhali aj členovia Filipovej rodiny či jeho priatelia a umelci.

Večer Jara Filipa: čo sa tam dialo?

Na krst bol pozvaný aj Milan Lasica, ktorý sa však kvôli chorobe napokon nemohol zúčastniť. Richarda Müllera sme síce zahliadli, no po nejakom čase akciu opustil (nemusel zdolať 4 poschodia Po schodoch, pretože výťah chodil).

5-členná kapela Richard Balog Band sa venuje hudobnému odkazu Jara Filipa. Zdroj: Eva Jonisová

Cez okno, Za dedinou, Čerešne, Do batôžka, Bolo nás jedenásť… Počas celého večera sme počúvali Filipovu tvorbu v podaní lučeneckej kapely Juraj Balog Band, ktorá sa podľa nášho názoru buď príliš odviazala, alebo jeho hudbu vníma skrátka inak ako väčšina ľudí. Od intimity a zimomriavok to malo ďaleko.

Úplný opak môžeme povedať o kratšom vstupe multiinštrumentalistu Denisa Banga z trnavskej kapely The Wilderness, ktorý zahral menej známe skladby z albumu Meditation for Piano. Publikum takmer nedýchalo a emócie dali viacerí najavo aj slzami v očiach.

Ako bolo viackrát spomenuté, venovať sa Jarovmu hudobnému odkazu nie je žiadna malina – treba skúšať z odposluchu, pretože noty nikde len tak nenájdeme.

Génius, ktorý zomrel v lete 2000, však stále nejakým spôsobom zostáva medzi nami. Pretože kto je na webe, ten existuje.

Nech sa páči, pripájame aj galériu:

Avatar

Autor:

Obdivovateľka umenia vo všetkých jeho formách, hľadajúca a nachádzajúca ho všade okolo seba. Fotografiami si zaznamenávam svet, najradšej cez dokumentárnu fotografiu, ľudí a ich príbehy. Redaktorka, editorka, korektorka. Milujem hrabanie sa v textoch a hľadanie chybičiek.