Išli by ste na potrat kvôli kariére? Svetoznáma srbská umelkyňa išla a dokonca trikrát… Ako by ste sa zachovali vy?

Išli by ste na potrat kvôli kariére? Svetoznáma srbská umelkyňa išla a dokonca trikrát… Ako by ste sa zachovali vy?

Každý jeden si hľadáme svoju cestu inde. Niekto sa chce vydať a mať rodinu, niekto chce ostať slobodný a hľadá šťastie v budovaní kariéry. Cesty každého sú nevyspytateľné a rozdielne. Je však správne robiť niektoré veci?

Svetoznáma srbská umelkyňa Marina Abramović sa pre rozhovor v nemeckom Tagesspiegel priznala, že kvôli kariére bola ochotná podstúpiť tri potraty. “Mala som tri potraty, pretože som si bola istá, že by to bolo pre moju prácu katastrofa.” Marina je názoru, že každý človek má obmedzenú energiu v tele, s ktorou by sa musela deliť, ak by mala deti. Umelkyňa je taktiež presvedčená, že práve deti bránia napredovaniu žien v umeleckom svete, ale podľa nás by sa to dalo premietnuť aj do bežného pracovného sveta bez ohľadu na profesiu. S príchodom detí sa totiž žene obracia život na ruby.

Zároveň si však myslíme, že to nemusí byť až také hrozné v prípade, že si žena vie svoje priority usporiadať. Niekedy až po príchode deti vie žena lepšie zhodnotiť, čo je dôležité, čo nepočká, čo je životu dôležité… podobný názor má aj brooklynská umelkyňa Hein Koh, ktorá nesúhlasí s Abramović, čo vyjadrila aj nasledujúcom fotkou, ktorú uverejnila na Instagrame aj Facebooku.

mom-breastfeeding-twins-laptop-motherhood-career-hein-koh-2

Táto matka dvojičiek dodáva: “Ak ste žena, ktorá má deti, ľudia si vás predstavujú ako tú, ktorá podstupuje veľkú obeť. Dnes je to však iné ako v minulosti, pretože model rodiny sa pozmenil. Vďaka rovnomernejšiemu rozloženiu zodpovednosti a podpore partnera môžu mať ženy deti a zároveň môžu byť úspešné aj v práci, pri budovaní svojej kariéry. Ja sama som dala dohromady plán, ktorý mi umožňuje tráviť čas s deťmi každý deň a zároveň pracovať v mojom štúdiu. “

mom-breastfeeding-twins-laptop-motherhood-career-hein-koh-4

“Stať sa mamou dvojčiat mi osobne pomohlo stať sa lepšou umelkyňou – naučila som sa veľmi účinne nakladať so svojím časom a prioritami. Naučila som sa pracovať aj keď spávam málo, som von z chaosu a do mojej práce vstúpilo veľa nových emócií. Netvrdím však, že umelci, ktorí sú rodičmi, sú lepšími umelcami. To čo hovorím je, že rodičovstvo je ako každá iná výzva v živote a ak ju objavíte a príjmete, môžete objaviť nové kreatívne riešenie a nájdete lepšieho človeka. Je dôležité premýšľať o spôsobe, ako tieto “problémy” môžu pomôcť pri pohybe vpred skôr, ako sa im brániť.

Aký je váš názor na túto problematiku? Vzdali by ste sa svojho dieťaťa pod srdcom kvôli kariére? Šli by ste kvôli kariére na potrat?

Zdroj: www.boredpanda.com

Avatar

Autor:

Volám sa Lenka a pre web klocher.sk píšem od jeho začiatku, takže som akýsi "inventár" tejto stránky. :D Moje články sú zamerané najmä na témy žena, láska, rodina a deti, ale rada píšem aj články ohľadom rôznych testov, hlavolamov či vtipných videách. Medzi moje záľuby patrí šport, relax a trávenie času s blízkymi a priateľmi. Aktuálne začínam žiť novú životnú etapu a pripravujem sa na jednu z najväčších výziev - materstvo, tak držte palce, aby sme to s manželom zvládli :)