Iránska žena protestovala kontroverznou fotkou proti prísnym zákonom Hidžábu

Iránska žena protestovala kontroverznou fotkou proti prísnym zákonom Hidžábu

Iránska žena, protestuje proti zákonom obliekania v Iráne

Nosenie islamského závoja Hidžábu je povinné pre všetky ženy v Iráne. V roku 2014 bolo 3,6 milióna žien pokutovaných alebo zatknutých pre nevhodné oblečenie podľa iránskej etiky. Masih Alinejad, iránska novinárka a aktivistka žijúca v USA prišla s revolučným riešením. Začala tým, že vyzvala iránske ženy aby poslali svoje vlastné fotky s odhalenými vlasmi. Takto sa vyjadrila Alinejad: “Moja matka chce nosiť šatku. Ja ju nosiť nechcem! Irán by mal byť pre nás obe, nielen len pre ženy, ktoré nosia šatky.” Prečítajte si viac o jej príbehu.

Typy islámskych závojov
mandatory-hijab-protest-veil-iran-masih-alinejad-stealthy-freedom-6

Masih Alinejad protestovala tým, že pozvala všetky iránske ženy, aby zdieľali fotky bez ich závoja. Aby to neostalo len pri slovách, tak Masih to aj hneď realizovala. Foto nižšie

iránska žena

Keď som bola ešte dieťa, môj brat bol pre mňa symbolom slobody. On mohol pobehovať po lúkach našej farmy bez závoja. Ja bohužiaľ nie.

mandatory-hijab-protest-veil-iran-masih-alinejad-stealthy-freedom-3

Ďalšia fotka, ktorá vystihuje slobodu. Na jednej strane dve ženy bez závoja, a na druhej strane dve ženy so závojom. Ktoré vám prídu viac slobodné?

mandatory-hijab-protest-veil-iran-masih-alinejad-stealthy-freedom-7

Jej publikácia na webe vyvolala burilú diskusiu. Veľa iránskych žien, ju v tom podporilo no ale aj z “hejtovalo”.

iránska žena

Obrázky mladých iránčaniek chceli poukázať len na jednoduchý dôvod prečo nenosiť šatku. Ten dôvod bol “cítiť vietor vo vlasoch”.

mandatory-hijab-protest-veil-iran-masih-alinejad-stealthy-freedom-17

Fejsbúkova skupina iránčanky – “My Stealthy Freedom” už má viac ako 820 000 fanúšikov, ktorí spolu s ňou ticho protestujú proti iránskemu zákonu.

Pozrite si toto video, aby ste sa dozvedeli viac o “My Stealthy Freedom”, ktorú založila Masih Alinejad.

Zdroj: boredpanda.com

Avatar

Autor:

Magazín, ktorý tvoríme spolu