Pozrite si prekrásne handmade náušnice, ktoré vyrába doma šikovná šperkárka Šárka

Pozrite si prekrásne handmade náušnice, ktoré vyrába doma šikovná šperkárka Šárka

Príbeh mladej mamičky Šárky napísal sám život. Zavesila svoju profesiu čašníčky na klinec a počas materskej sa začala vyrábať handmade náušnice. Hoci zo začiatku to brala ako rozptýlenie, po čase sa z toho stala čistá vášeň a závislosť a dnes tomu venuje všetok svoj voľný čas.

handmade náušnice
Zdroj: archív Šárky Kopáčkovej

Označiť materskú za oddychovú dovolenku určite nemôžeme, avšak vypadnutie z bežného kolobehu a pracovných povinností nám môže neraz dať priestor začať sa venovať veciam, na ktoré pred príchodom dieťaťa nebol priestor či čas. Život sa nám otočí o 180 stupňov a nejedna žena začne rozmýšľať nad svojimi životnými hodnotami a cieľmi do budúcna. Neraz sa stane, že „objavíme samy seba“, svoje skryté talenty či túžby a začneme ich naplno rozvíjať.

handmade náušnice
Zdroj: archív Šárky Kopáčkovej

Šárka Kopáčková bola odjakživa maniak na náušnice. „Už od strednej školy boli mojou vášňou, doma mám nazbieraných viac ako 170 (!) párov. Náušnice boli pre mňa jasná voľba. Nakúpila som zopár komponentov, kamienky, lepidlo a začala vyrábať. Už po prvom páre ma to totálne pohltilo a vedela som, že práve toto je moja práca snov,“ spomína rodáčka z Vysočiny na vznik značky NaUši-handmade. Keďže u našich českých susedov je v tejto „brandži“ oveľa menšia konkurencia ako u nás, celkom rýchlo sa jej to rozbehlo, čo ju neskutočne motivovalo a hnalo vpred.

handmade náušnice
Zdroj: archív Šárky Kopáčkovej

Spočiatku sa inšpirovala najmä trendami zo zahraničia, neskôr však väčšina jej modelov začala vznikať špeciálne podľa želaní jej zákazníčok. „Často mi ženy posielajú fotky šiat, topánok či kabeliek, ku ktorým chcú náušničky zladiť. Spoločne riešime farbu, tvar, spôsob zavesenia, na všetkom sa dá dohodnúť. Zvyčajne to však ženy nechávajú na mne a mojej fantázií a zatiaľ boli všetky spokojné,“ so smiechom vysvetľuje 23 – ročná šperkárka, ktorá sa riadi pravidlom, že nikdy nevyrobí dva totožné páry. Vychádza z teórie, že každá žena je jedinečná, a preto si zaslúži aj originálny šperk. „Aj keď si zákazníčka objedná náušničky podľa predlohy, ktorú videla na fotke, vždy tam pozmením aspoň malý detail, ako napríklad odtieň kamienkov, veľkosť alebo ich rozloženie. Doteraz sa ešte žiadna na to nesťažovala (smiech),“ popisuje tvorivý proces.

handmade náušnice
Zdroj: archív Šárky Kopáčkovej

Objednávky má aj zo Slovenska

Zaujímavé je, že hoci Šárka pochádza z Českej republiky, najväčší záujem o jej  „handmade poklady“ je zo Slovenska: „Na Slovenkách sa mi páči, že sú extravagantné a neboja sa experimentovať. Milujú farebné a výrazné náušnice, zatiaľ čo Češky siahajú skôr po decentných a jednofarebných modeloch. Ale práve tá rozmanitosť ma na tom celom najviac baví,“ prezradila mladá šperkárka.

handmade náušnice
Zdroj: archív Šárky Kopáčkovej

Napriek tomu, že Šárka sa výrobe venuje len 4 mesiace, má jasnú predstavu o tom, čo najviac frčí a po akých modeloch je najväčší dopyt. „Mení sa to vzhľadom na ročné obdobie. Zatiaľ čo v lete boli najžiadanejšie kruhy všetkých možných farieb, s príchodom jesene sú to skôr strapcové náušnice, najmä tmavo modrej a zelenej farby. Najväčším favoritom sú však výrazné červené modely, za tými sa idú zákazníčky doslova potrhať,“ skonštatovala.

handmade náušnice
Zdroj: archív Šárky Kopáčkovej

A aké sú Šárkine sny a ciele do budúcnosti? „Určite by som sa chcela výrobe náušníc venovať aj po skončení materskej dovolenky. Mojím cieľom je otvoriť si väčšiu dielňu a založiť vlastný eshop. Chcem na sebe naďalej pracovať a neustále sa zlepšovať. Mojím najtajnejším snom je navrhnúť korunku pre finalistku Miss,prezradila na záver.

Avatar

Umenie mlčať je ťažšie ako schopnosť hovoriť. Mnohí hovoria, lebo nevedia mlčať a mnohí mlčia, lebo nevedia čo povedať. Dať slová na papier umožní neumlčať vypovedané, alebo vypovedať umlčané. Napísané dáva možnosť oživiť premlčané a zvýrazniť nevypovedané. Práve pre to píšem. :)