Hadriánov val skrýval celé stáročia kuriozitu, kamenné penisy. Tie sú vraj na rímskych stavbách pomerne častým javom

Hadriánov val skrýval celé stáročia kuriozitu, kamenné penisy. Tie sú vraj na rímskych stavbách pomerne častým javom

Nakreslené falusy boli v starovekom Ríme znakom šťastia a spokojnosti. 

Hadriánov val je mohutná stavba na severe Anglicka postavená rímskym cisárom Hadriánom v rokoch 122 – 128 n. l. Tiahne sa naprieč celým ostrovom z východu na západ od Wallsendu na rieke Tyne po Bowness v zátoke Solway Firth. Bol dlhý až 117 kilometrov a výškovo dosahoval 6 metrov.

Hadriánov val je kamenné a hlinené opevnenie, tiahnúce sa naprieč severným Anglickom. Zdroj: bbc.com

Toto kamenné a hlinené opevnenie slúžilo na ochranu rímskej provincie pred barbarskými kmeňmi. Po zániku rímskej moci v Británii a po odchode rímskych légií barbarské kmene Hadriánov val prekročili a zničili, jeho časti sú však viditeľné dodnes. Od roku 1987 sú jeho zvyšky zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Pred pár dňami v jeho ruinách archelógovia z univerzity v Newcastle objavili nakreslené falusy z roku 207 nášho letopočtu. Nie je to prvý prípad takéhoto objavu, znak penisu je na rímskych stavbách pomerne častý.

Rímskym vojakom jednak nechýbal humor a jednak sa chceli poistiť u Bohov. Mužské pohlavie totiž predstavovalo plodnosť, prosperitu a šťastie.

Zdroj: 9gag.com

 

Avatar

Redaktorka magazínu Klocher. V rokoch 2016-2018 pôsobila na poste šéfredaktorky študentského časopisu Atteliér, ktorý bol viackrát ocenený na novinárskej súťaži Štúrovo pero.