Ako vyčistiť formičky na pečenie, aby vyzerali ako nové? Tento spôsob si zamilujete

Ako vyčistiť formičky na pečenie, aby vyzerali ako nové? Tento spôsob si zamilujete

Tí, ktorí pečú, vedia, že pečenie zahŕňa veľa času, trpezlivosti a na záver sa nevyhnete ani umývaniu. Treba vyčistiť pracovnú dosku, na ktorej ste váľali cesto, sporák, rúru, riady, o formičkách ani nehovoriac.

Ak pečiete plnené rožteky, orechové a kokosové rožteky či medvedie labky, potom viete, aké patálie nastanú po ich upečení. Cesto vo formičkách zaschne zväčša v tých najmenších štrbinách a ťažko dostupných miestach, ktoré len tak jednoducho nevyčistíte. 

Používate agresívne prípravky a každú formičku umývate zvlášť?

Ako si formičky necháte, tak ich nájdete aj na budúci rok. Keď ich chcete nájsť čisté, voňavé a ako nové, poradíme vám. Rovnako môžete postupovať aj pri formičkách, ktoré ste zdedili po babke a plánovali ste ich kvôli zanedbanému vzhľadu vyhodiť. Máme pre vás super tip, ako docieliť, aby formičky vyzerali opäť ako nové. 

Čo potrebujete?

  • zanesené formičky,
  • hrniec s vodou,
  • 3 balíčky kypriaceho prášku.

Ako na to?

  1. Do hrnca s vodou vložte formičky a zasypte ich kypriacim práškom. Nechajte dve minútky vrieť a potom ich zložte z ohňa.
  2. Formičky nechajte vo vode s kypriacim práškom odpočívať minimálne 6 hodín alebo počas celej noci. Na druhý deň ich prepláchnite čistou vodou a hneď ich môžete používať, prípadne si ich môžete schovať do poličky a o rok sa tešiť z toho, že ich môžete hneď po vybratí z krabičky plniť cestom. A možno aj zabudnete, že ste si nekupovali nové, ale iba ste ich po použití riadne vyumývali. 
Formičky pred vyčistením a po ňom. Zdroj: tortyodmamy.sme.sk
Formičky sú po vyčistení ako nové. Zdroj: tortyodmamy.sme.sk

Náš tip: Nezabudnite mokré formičky naukladať na radiátor, na ktorý dáte najskôr utierku, a dobre ich usušiť. To isté urobte aj so zaváraninami. Po dojedení kompótu sklenú fľašku umyte a nechajte vysušiť (najlepšie na okne), určite ju však počas sušenia neuzatvárajte vrchnákom, vytvoríte tak živnú pôdu pre pleseň. To isté sa stane aj pri formičkách na pečenie, ak sú formičky vlhké a vy ich naukladáte späť do obalu, o rok ich budete musieť pred použitím najskôr umyť, čo je úplne zbytočné, nemyslíte? Nerobte veci dvakrát, ale radšej raz a poriadne.

Zdroj: tortyodmamy.sme.sk

Avatar

Prezývajú ma Miška Imriška a som presne ten typ, ktorý každé ráno vstáva s nadšením, pretože ide robiť to, čo ho napĺňa a robí šťastnou. Zaujímam sa o kultúru, umenie, módu, veľmi rada rozprávam, píšem, kreativita je moja druhá stránka, milujem estetiku, mám zmysel pre detail a vyžívam sa v maličkostiach. Ak práve nie som online, tak som určite s mojím priateľom Peťkom, s ktorým rada trávim spoločné chvíle. Týmto ho pozdravujem, cmuk.