Estónsko bude mať po prezidentke ženu aj na čele vlády a do parlamentu zasadne rekordný počet žien. Viac než štvrtina volila elektronicky

Estónsko bude mať po prezidentke ženu aj na čele vlády a do parlamentu zasadne rekordný počet žien. Viac než štvrtina volila elektronicky

Keď sa Kaja Kallasová ujme premiérskej funkcie, Estónsko sa stane prvou krajinou na svete s dvomi hlavnými ženskými predstaviteľkami štátu. Vyše štvrtina voličov využila v parlamentných voľbách aj možnosť online hlasovania.

Kersti Kaljulaidová (46) sa stala prezidentkou 3. októbra 2016 a vôbec prvou ženskou hlavou štátu v dejinách tejto pobaltskej krajiny. 

Líderka estónskych reformistov, Kaja Kallasová, teraz začala rokovať o veľkej koalícii. Podľa vyhlásenia Kallasovej, ktorá môže obsadiť premiérske kreslo ako prvá žena v dejinách krajiny.

V Estónsku, ktorú považujú za najdigitalizovanejšiu krajinu sveta, volí elektronicky viac žien ako mužov. Kallasová sa pravdepodobne stane vôbec prvou premiérkou v Baltických krajinách. Do estónskeho parlamentu zasadne aj rekordný počet žien, teda 29.

Estonia now will have female President AND female Prime Minister! 🇪🇪💙 So proud! 😍In Sunday’s parliamentary election in…

Zveřejnil(a) Katri Teller dne Neděle 3. března 2019

Hlasovať vo voľbách mohlo takmer 900 000 oprávnených voličov, z ktorých viac než štvrtina využila možnosť odovzdať hlas vopred elektronicky. Práve Estónsko je priekopníkom internetového hlasovania, ktoré ako prvá európska krajina po prvý raz využilo pri voľbách v roku 2005.

Len nedávno sme písali o tom, že Robert Mistrík odstúpil v prospech Zuzany Čaputovej, Podľa najnovších prieskumov sú šance Čaputovej vysoké a môže sa stať vôbec prvou prezidentkou našej krajiny. Voľby sa uskutočnia 16. marca 2019.

Zdroj: euroactiv.sk., aktuality.sk, euro.cz, tvnoviny.sk

Zdroj titulnej foto: Twitter/Aaron Farrugia

Avatar

Autor:

Editor magazínu Klocher – vyštudoval masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Je občasným fotografom a kameramanom. Píše o filme a uskutočňuje rozhovory na celospoločenské témy. Za rozhovor „Moderátor Václav Moravec: Nenávidíme cudzincov, ale vládnu nám Slovák a Polojaponec“ bol ako spoluautor nominovaný na Novinársku cenu 2018 a na Cenu nadácie otvorenej spoločnosti.