Denník cestovateľky: TOP 4 destinácie, ktoré musíte navštíviť

Denník cestovateľky: TOP 4 destinácie, ktoré musíte navštíviť

Michaela Galušová, študentka marketingovej komunikácie na Fakulte masmediálnej komunikácie UCM v Trnave, stihla precestovať už 30 krajín. Pozrite sa, aké zaujímavosti prezradila napríklad o Egypte, Maroku, Holandsku a Nórsku. 

Egypt

Destinácia Hurghada je zaujímavá tým, že je rozdelená na staré mesto a oblasť určenú pre rekreáciu, v ktorej sa pre turistov nachádza viacero atraktívnych hotelov. Ale ani staré mesto nie je vôbec na zahodenie. Stará Hurghada je famózna množstvom mešít aj tým, že obyvateľov destinácie je často vidieť, ako posedávajú na terasách a fajčia vodnú fajku, šišu. Vychutnávajú si ju vo viacerých príchutiach, akou je pomaranč, jablko alebo med.

Typickým drinkom pre miestnych ľudí je osviežujúci mätový čaj. Ak by sme chceli nazrieť do úpravy tejto časti, na uliciach by sme našli značné rozdiely. I keď hlavná cesta je pomerne udržiavaná, na vedľajších uličkách nájdete množstvo odpadkov, s čím môže súvisieť aj takzvaná faraónova pomsta – choroba spôsobujúca žalúdočné problémy.

Krása Egyptu. Páči sa vám architektúra budov?
Krása Egypta. Páči sa vám architektúra budov? Zdroj: Michaela Galušová

Túžite skôr nazrieť do Káhiry? Tu je nutné prechádzať cez vojenskú ochranu, ktorá navádza turistov na cestu pozdĺž pobrežia, kde sa nachádzajú luxusné hotely. Káhira je známa ako mesto kontrastov, kde vládne na jednej strane blahobyt a na druhej chudoba. V tejto sfére sa nachádza aj časť známa ako Mesto mŕtvych, kde sa ľudia rozhodli žiť v blízkosti hrobov.

Centrum je pomerne udržiavané a pre turistov je veľmi lákavé Egyptské múzeum s Tutanchamonovou zlatou maskou, ako aj pyramídy v Gíze (oblasť Káhiry). Michaela tvrdí: „Vo vnútri pyramídy sa ťažko dýcha, preto je potrebné sa v nej zdržiavať čo najkratšie. Panuje tu extrémna horúčava, dusno, prach a keď sa vraciate od pyramídy späť, v niektorých oblastiach stoja pouliční predajcovia, ktorí lákajú turistov na fotky, za ktoré si ihneď pýtajú peniaze.″ Zvláštnosťou v Egypte sú aj typické jedálenské vychytávky, ako množstvo medu a arabská kuchyňa bez alkoholu.

Nádherné pyramídy v Egypte.
Nádherné pyramídy v Egypte. Zdroj: Michaela Galušová

Maroko

Rekreačné stredisko Agadir je obkolesené pomerne špinavým Atlantikom, ale kto obľubuje extrémne teplo, tak sa v destinácii nachádza na správnom mieste. Prímorské mesto Agadir je atraktívne obrovskou promenádou pozdĺž pobrežia, kde rodiny s deťmi trávia svoj voľný čas rekreáciou v podobe campingu.

Blšie trhy nájdeme aj v Maroku.
Blšie trhy nájdeme aj v Maroku. Zdroj: Michaela Galušová

Zaujímavá je tiež krásna mešita Kutubíja, ako aj nádherné záhrady Majorelle Garden. Domáca kuchyňa v Maroku je známa morskými plodmi a prekvapivo aj množstvom olív. Z nápojov sa  prevažne konzumuje čaj a v malom množstve víno. Z atrakcií je zakázané fotiť si kráľovské paláce, ale krátkotrvajúci zážitok našťastie vykompenzuje rozsiahla ZOO. Čo sa týka náboženstva, v Maroku uctievajú Alaha, preto je na kopci nad Agadirom umiestnený obrovský nápis Alah. V noci je vysvietený, čím obyvateľom aj turistom ponúka nádherný výhľad na mesto.

Exotické rastliny v Majorelle Garden.
Exotické rastliny v Majorelle Garden. Zdroj: Michaela Galušová

Holandsko

V meste Amsterdam sa nachádza druhé najväčšie múzeum voskových figurín v centre, a to Madame Tussauds. Vychýrenou atrakciou je aj Kráľovský palác. Amsterdam je charakteristický množstvom kaviarní, v ktorých podávajú lahodné holandské pivo. Niektoré kaviarne sú viditeľne označené zeleným ornamentom, čo pre obyvateľov znamená, že je v nich povolené fajčiť hašiš.

Zaujímavá architektúra mesta Amsterdam.
Zaujímavá architektúra mesta Amsterdam. Zdroj: Michaela Galušová

Z cestovného ruchu je potrebné spomenúť rozsiahle kanály, cez ktoré neustále prechádzajú obrovské lode aj turisti na menších lodiach. V meste Keukenhof sa môžete pokochať rozsiahlymi záhradami, ktoré sú plné farebných tulipánov. V krásnych tulipánových poliach je umiestnený aj starý mlyn a iné historické pamiatky v podobe veterných mlynov. Z kuchyne sú známe holandské syry Gouda a pivo Amstel. Iným zaujímavým miestom v Holandsku je tiež administratívne mesto Haag, ktorý sa vyznačuje mnohými štátnymi budovami a medzinárodným súdnym dvorom.

Nádherné tulipánové polia.
Nádherné tulipánové polia. Zdroj: Michaela Galušová

Nórsko

Ako vyspelá krajina sa vyznačuje krásnou nedotknuteľnou prírodou, kde sa nachádza kazateľnica Preikestolen, ktorá obyvateľom aj turistom ponúka nádherný pohľad na morské zálivy – fjordy. Ak sa chystáte navštíviť Nórsko, mali by ste myslieť na fakt, že je to pomerne drahá krajina. V mestečku Oslo je unikátnym miestom Vigelandov park s mnohými sochami a nádherným prístavom.

Celá oblasť sa vyznačuje novodobou architektúrou a moderným štýlom. Ak patríte k milovníkom športu, určite sa potešíte stredisku športovcov (Holmenkollen), kde sa nachádza lyžiarsky mostík. V rámci nórskej kuchyne jednoznačne na prvom mieste kraľujú ryby.

Aj takéto obrovské skaly nájdeme v Nórsku.
Aj takéto obrovské skaly nájdeme v Nórsku. Zdroj: Michaela Galušová
Avatar

I keď študujem Marketingovú komunikáciu, už od začiatku ma to vďaka predmetu onlinovej žurnalistiky, lákalo písať články. Zameriavam sa na oblasť lifestylových článkov. V minulosti som pracovala v marketingovej agentúre ako social media pracovník a copywriter.