Nemôžete vaše dieťatko uspať? Vložte ho do dojčenského spacieho vaku a dajte do krabice

Nemôžete vaše dieťatko uspať? Vložte ho do dojčenského spacieho vaku a dajte do krabice

Ženy na materskej dovolenke a budúce mamičky, ktoré svoje dieťatko zatiaľ nosia pod srdcom, určite uvítajú pár „vychytávok”, ktoré im vedia celú situáciu v starostlivosti o dieťa od oblečenia, hračiek, jedla až po samotné uspávanie uľahčiť.

Ako už možno tušíte, v tomto článku sme sa zamerali práve na posledné z napísaného – uspávanie, ktoré je občas poriadna fuška. Dieťatku čítate, recitujete, spievate, púšťate hudbu a nezabúdate ani na televízor a nič nepomáha. Stále je rovnako hravé, ako keď ste ho uložili spať. 

Aj vám sa už stalo, že ste uspávali dieťa a namiesto neho ste uspali seba?

Neexistuje rodič, ktorému by sa to nestalo. Nič nepoteší mamu viac, ako keď vidí svoje dieťa pokojne spinkať (a nielen preto, že má konečne čas na seba). Ak ste už pri uspávaní skúsili všetko (vrátane nosenia z izby do izby alebo z okna do okna) a nič nepomohlo, vyskúšajte ísť na to inak – cez dojčenský spací vak. Nie však hocijaký, ale ten značky zCushVaky sa vyrábajú ručne, sú mäkké, teplé, veselé a prekvapia originálnym prevedením, navyše nestoja viac ako 35 libier, čo je necelých 40 eur. 

Dieťatku sa vo vaku spinká ako v bavlnke. Zdroj: zcush.com
Zapínanie si budú pochvaľovať všetky mamičky, ktoré vďaka tomu ušetria mnoho času. Zdroj: zcush.com

Motívy sú rôzne

Ak máte doma malú žabku, môžete zvoliť motív žabky, ak malú opičku, zvoľte motív opičky, a ak, naopak, malého anjelika, uložte ho do oblakov, kde sa mu bude určite snívať niečo krásne. Alebo ho rovno odovzdajte do rúk hviezd a jeho osud bude spečatený. Ako sme už naznačili, vyberať si môžete z niekoľkých motívov (sova, opička, kačiatko, ovečka, žabka, macko) a farieb (tmavo- i bledožltá, tmavo- i bledomodrá, ružová, zelená). Záleží iba na vás, či máte doma malého žabieho princa, ktorý už teraz čaká na svoju princeznú, alebo kačiatko, z ktorého časom vyrastie krásna labuť. Vak stojí 35 dolárov, čo je len niečo vyše 30 eur (na Slovensko však nedovážajú, tak treba vymyslieť nejaké iné riešenie).

Vyberať si môžete až zo šiestich motívov v rôznych farbách. Zdroj: facebook.com/zCush

Tak či onak, každý rodič chce, aby bol spánok pre dieťatko radosť a aby sa počas neho cítilo pohodlne a spokojne. Niet nad to, keď sa dieťaťu spí ako v bavlnke a zobudí sa pokojné a vyspinkané doružova. Veď ako sa hovorí, keď je dieťa spokojné, je spokojná aj jeho mama, a naopak. 

Pohodlné dojčenie pre mamičku aj dieťatko. Zdroj: Zdroj: facebook.com/zCush
Radosť sa pozerať. Zdroj: facebook.com/zCush

Vedeli ste, že vo Fínsku dávajú deti do krabice?

Takto zabalené dieťa môžete uložiť spať do kočíka, na pohovku, posteľ a v neposlednom rade do krabice. Nie, nepomýlili sme sa, čítate správne. To iba vo Fínsku používajú niečo, čo je na Slovensku ešte v plienkach – krabicu, do ktorej uložia dieťa. A nielen to, rodičia v nej nájdu kompletnú výbavičku pre novorodenca, od látkových i obyčajných plienok (takzvaných „pampersiek”), tielka, dupačiek, body, ponožiek, zimnej kombinézy, rukavičiek, čiapky cez hračky, obrázkovú knižku až po hygienické potreby, ako uterák, pyžamko, župan v neutrálnych farbách – vhodné pre dievčatká i chlapcov.

Cumlíky a fľašky by ste v krabici, baby boxe, hľadali márne. V posledných rokoch ich fínska vláda zakázala, chcela tým apelovať na ženy, aby čo najdlhšie pokračovali v dojčení, nuž a… podarilo sa.

V krabici nájde budúca mamička všetko, čo bude jej novorodenec potrebovať. Zdroj: kreativita.info

Takto vyzerá vybaľovanie baby boxu v praxi

Po vyprázdnení krabice je jej osud jasný – pokým dieťa nevyrastie a už viac sa do nej nezmestí, slúži ako postieľka. Dno krabice tvorí matrac, ktorý je určený presne pre detský chrbátik. 

Náš tip: Ak by tomu však rodičia neverili a matrac by sa im zdal aj napriek tomu nepohodlný, môžu dieťa uložiť do dojčenského spacieho vaku a až potom ho do nej vložiť. Jednoduché, však?

Dieťatko sa tu cíti rovnako dobre ako v postieľke. Zdroj: kreativita.info

Pôvod tejto krabice, baby boxu, možno nájsť v histórii. V 30. rokoch minulého storočia bolo Fínsko chudobnou krajinou s vysokou úmrtnosťou novorodencov (z 1000 bábätiek zomrelo až 65). Fínska vláda preto v roku 1938 prišla s geniálnym nápadom: poslať zadarmo budúcim mamičkám – bez ohľadu na ich ekonomickú situáciu –  materský balíček s najnutnejšími potrebami pre novorodenca. Jedinou podmienkou bolo, aby najneskôr do 4. mesiaca tehotenstva navštívili svojho lekára. Štát chcel tak zabezpečiť primeranú starostlivosť o dieťa od jeho začiatku až do konca. Výsledok? Fínsko dnes vykazuje najmenšiu úmrtnosť dojčiat na svete.

Zdroj: facebook.com/zCushzcush.comkreativita.info

Video: YouTube.com