
Dojčenská kolika môže potrápiť aj vaše dieťa. Dávajte si na ňu veľký pozor
Po narodení bábätka sa toho v domácnosti veľa zmení. Všetko sa bude musieť prispôsobiť potrebám dieťatka, čo rodičom, samozrejme, nebude robiť problém. V prvých mesiacoch si ale rodičia budú musieť zvykať na nočné vstávanie, kúpanie bábätka a mamičky zase na dojčenie.
Takéto „spoznávanie“ rodičov s dieťaťom vie ale veľmi znepríjemniť dojčenská kolika, ktorá sa začína veľmi obyčajne – bolesťami bruška.
Nezvyčajné bolesti bruška
Dojčenská kolika sa prejavuje neprestajným plačom a silnými bolesťami bruška. Dieťatko neviete utíšiť a plače nezávisle od toho, či je noc, alebo deň. Dojčenskú koliku spoznáte aj podľa toho, že dieťatko priťahuje nožičky k brušku. Maličké dvojmesačné dieťatko vám nepovie, čo ho bolí. Bolesť a celkovo nespokojnosť dáva najavo silným plačom.
Intolerancia laktózy
Častou príčinou vzniku dojčenskej koliky môže byť aj nedostatok enzýmu laktáza. Nemusíte sa ale báť, že by intolerancia laktózy robila vašim deťom problémy aj v dospelosti.
Intolerancia laktózy môže zaskočiť aj vás v dospelosti. Vtedy ide ale skôr o prebytok vyššie spomínaného enzýmu. Intolerancia spôsobuje proces kvasenia v črevách, čo vedie k nepríjemnému nadúvaniu. Sami veľmi dobre viete, aké je nadúvanie nepríjemné. Predstavte si, aké to musí byť bolestivé a nepríjemné pre niekoľkomesačné dieťatko.
Nepríjemná intolerancia laktózy vám môže narobiť problémy. Poraďte sa však s pediatrom a podávajte dieťatku liek na intoleranciu laktózy.
Začnite od seba
Mamičkám odporúčame sledovať si to, čo zjedia. Aj strava matky má vplyv na trávenie dieťatka. Nezabúdajte, že dieťatko je stále dojčené.
Jedzte zdravú stravu a vyhnite sa potravinám, ktoré by stav dieťatka mohli ešte zhoršiť. Medzi tieto potraviny patrí kel, brokolica, uhorky, paprika, káva, cibuľa a korenené jedlá.
Všímajte si prvé príznaky dojčenskej koliky a riešte ich s pediatrom. Ten vám najlepšie poradí, ako pomôcť vášmu dieťatku.
Foto: ilustračné