Chcete spáliť prebytočné tuky? Vyskúšajte cvičenie Tabata

Chcete spáliť prebytočné tuky? Vyskúšajte cvičenie Tabata

Tabata – cvičenie na spaľovanie tukov

Počuli ste už o tabate? Ide o nové tréningové cvičenie, pri ktorom spaľujeme tuky, ale je náročné a  nevhodné pre začínajúcich športovcov.

Toto cvičenie je pomenované po japonskom lekárovi menom Izumi Tabata, ktorý so svojím tímom urobil výskum  na dvoch skupinách športovcov. Prvá skupina športovcov cvičila hodinový tréning strednej intenzity 5 dni v týždni po dobu 6 týždňov. Druhí cvičili intenzívny tréning Tabata: 4 dni v týždni tiež počas 6 týždňov. Po 6 týždňoch boli výsledky prvej skupiny také, že sa im zlepšil kardiovaskulárny systém, ale svalová stránka mala takmer nulové výsledky. Čo sa týka druhej skupiny, zlepšil sa kardiovaskulárny systém o 14% a anaerobný sa zlepšil o 28%. Takže tabata jednoznačne vyhrala.

Tabata je metódou intenzívneho cvičenia, ktorá je naozaj účinná a rýchla. Ide o kardiovaskulárny tréning zlepšujúci výkonnosť a fitness vo veľmi krátkom čase a to 14 minút. Vybrať si môžeme z viacerých druhov cvičení.

Tabata tréning sa skladá zo šiestich až ôsmych 20 sekundových cvikov, ktoré musíme prevádzať na 100% , pričom doba odpočinku je 10 sekúnd. Práve krátke odpočinky medzi cvičeniami sú kľúčom k efektívnemu cvičeniu. Odporúča sa cvičenie opakovať aspoň 2-3krát, pričom medzi jednotlivými celkami by mala byť 3 minúty pauza. Môžeme očakávať, že poslednú sériu cvikov už nebudeme cvičiť s takým nasadením ako na začiatku. Dôležité je, aby sme sériu dokončili a nevzdali sa. (Zo začiatku môžeme skúsiť cvičiť minúty denne a výsledky by sa mali čoskoro dostaviť.)

Toto cvičenie prináša rýchly spôsob, ako sa dostať do formy do 4 minút vďaka vysokej intenzite cvičenia. Cvičiací režim tabaty je veľmi vysilujúci, pretože bola pôvodne navrhnutá pre olympijských atlétov, ktorí dokážu siahnuť až na dno svojich síl. Preto je tabata vhodná pre ľudí, ktorí majú celkom dobrú kondičku a hlavne výborný zdravotný stav.

Pre toto cvičenie nepotrebujeme nejaké extra drahé veci. Stačí nám uterák, voda, hodiny a samozrejmé niečo, v čom sa nám bude cvičiť dobre.

Na tejto stránke si môžeme vyskúšať tabata tréning:  http://www.intervaltimer.com/timers/7056820-tabata-timer

Avatar

Autor:

Volám sa Lenka a pre web klocher.sk píšem od jeho začiatku, takže som akýsi "inventár" tejto stránky. :D Moje články sú zamerané najmä na témy žena, láska, rodina a deti, ale rada píšem aj články ohľadom rôznych testov, hlavolamov či vtipných videách. Medzi moje záľuby patrí šport, relax a trávenie času s blízkymi a priateľmi. Aktuálne začínam žiť novú životnú etapu a pripravujem sa na jednu z najväčších výziev - materstvo, tak držte palce, aby sme to s manželom zvládli :)