7 vecí o pansexuáloch, ktoré by si mal vedieť

Pansexualita je pojem, ktorý v poslednom čase vzbudil u ľudí veľký rozruch. Mnohí si myslia, že ide bisexualitu. Nie je tomu však presne tak. Pansexualita je niekedy tiež popisovaná ako schopnosť romanticky milovať osobu bez ohľadu na pohlavie. Niektorí pansexuálovia tvrdia, že pohlavie nie je pre nich nedôležité.

Kto to vlastne pansexuál je?

Je to osoba, ktorá je emocionálne alebo sexuálne priťahovaná k niekomu inému bez ohľadu na pohlavie. K pansexualite sa už priznalo i viacero celebrít. Jednou z nich je i Miley Cyrus.

,,To, s kým som, nemá vôbec nič spoločné s pohlavím. Som otvorená všetkému. Pansexuál, to som proste ja.” (Miley Cyrus)

Pansexualita môže byť vnímaná ako sexuálna orientácia, ale tiež býva vnímaná ako sexuálna identita nachádzajúce sa v spektre bisexuality.

Toto sú veci, ktoré by ste o tejto orientácií mali vedieť:

1. Pansexualita nie je bisexualita. Toto slovo je gréckeho pôvodu, “pan” je v preklade “všetko”. Takže pansexuála nepriťahujú iba muži a ženy, ale i transexuáli.

zdroj: curiousmindmagazine.com

 

2. Pansexualita naozaj existuje, aj keď ju mnohí popierajú. Čím skôr ju spoločnosť prijme za reálnu, tým viac uľahčia jedincom s touto orientáciou začlenenie sa a dajú možnosť viesť plnohodnotný život bez predsudkov.

3. Pansexuáli nie sú promiskuitní. Môže ich síce priťahovať akékoľvek pohlavie, to však neznamená, že si začnu s hocikým. Pri výbere sú rovnako precízni, ako človek bežnej orientácie.

4. Občas sa stane, že z bisexuála sa môže stať pansexuál. Rovnako ako v prípade Miley Cyrus alebo Janelle Monáe.

5. Pansexuáli chcú mať vzťah tiež. Rena McDaniel, odborníčka na sexuálnu orientáciu tvrdí, že označenie pansexuálov za zhýralých a sebeckých jedincov, ktorí sa nechcú viazať, je najčastejším obvinením konzervatívnej spoločnosti, ktorá jej existenciu nevie pripustiť.

zdroj: curiousmindmagazine.com

6. Pohlavie nemá nič s pansexualitou. Často si zamieňame rodovú indentitu so sexuálnou orientáciou a inak tomu nie je ani pri tejto. Štúdia však dokazujú, že mladá generácia dokáže pansexualitu skôr identifikovať ako tá staršia. Tí radšej používajú už vyššie spomínanú bisexualitu.

7. Termín pansexualita vznikol len nedávno, takže je pomerne nový.

 

Zdroj: curiousmindmagazine.com

Avatar

Autor:

Venujem sa najviac článkom, ktoré sú politické. Sarkastickým jazykom sa snažím priblížiť čitateľovi, no zároveň upozorniť na dôležité kauzy, ktoré nemajú strácať na závažnosti. Nahrávam podcasty, reportáže a relácie, v ktorých sa venujem šikovným a zaujímavým ľuďom.