Bohempia, Uashmama, Créeme. Poznáte tieto ekologické značky?

Bohempia, Uashmama, Créeme. Poznáte tieto ekologické značky?

Niektorí si šijú oblečenie doma sami, iní nakupujú iba v e-shopoch a ďalšia skupina strávi v nákupných centrách hodiny. Nájdu sa však aj takí, ktorí nedajú dopustiť na ekológiu a premietnu ju všade okolo seba – od jedla cez kozmetiku až po oblečenie. Dbáte na to, čo si dáte na seba?

Na trhu sú také značky oblečenia, ktoré to robia už roky a dobre po všetkých stránkach. Od materiálov, výroby cez marketingovú stratégiu až po samotný predaj. To všetko s ohľadom na zákazníka a jeho potreby. Oblečenie značky ,,eko” by malo spĺňať určité kritériá, to najdôležitejšie je však funkčnosť a čo najmenšia záťaž pre životné prostredie vzhľadom na jeho recykláciu. Viete, ktoré značky sa špecializujú na ekologické oblečenie a kde si ho môžete kúpiť?

1. BOHEMPIA

Česká značka Bohempia to v posledných rokoch riadne rozbehla. Ukázala, ako na to a jej produkty sa dodnes tešia veľkému úspechu, nielen medzi mladými ľuďmi, ale všetkými, ktorým záleží na životnom prostredí. Zároveň chcú mať istotu, že to, čo majú na nohách, je kvalitné a maximálne pohodlné.

Tenisky tejto značky, ktoré sa vyrábajú zo 100 % konopného a prírodného kaučuku a nelepenou technológiou, takzvanou vulkanizáciou, získali dokonca vegan-friendly certifikát PETA.

Na oficiálnej stránke spoločnosti sa píše: ,,Konope je prírodné vlákno, ktoré je možné ekologicky pestovať i v našich klimatických podmienkach. Je to síce tradičná rastlina, ktorá sa kedysi využívala skôr na výrobu papiera, lana, rôznych olejov alebo jedla, dnes sa využíva najmä v lekárstve, stavebníctve, kozmetike a taktiež na výrobu oblečenia a obuvi.”

Ak by ste konope porovnali s tradičným materiálom, bavlnou, zistili by ste, že: 

  • konope potrebuje pri pestovaní o 50 % menej vody,
  • je menej náročné na pôdu,
  • potrebuje menej pôdy k rastu,
  • potrebuje o 95 % menej agrochemikálií ako bavlna.

Zákazníci si obľúbili i tričká, ktoré sa dajú nosiť všade –  vhodné sú do posilňovne, na beh, zumbu či jogu. Keďže základom každého kúsku je konope, o funkčnosti materiálu niet pochýb – v lete príjemne chladí a pohlcuje škodlivé žiarenie, v zime zas príjemne zahreje.

,,Našou dizajnovou filozofiou je jednoduchosť a minimalizmus. Všetky produkty sú ekologické, pohodlné na nosenie a našim zákazníkom ponúkajú množstvo benefitov, ktoré konope ako výrobný materiál ponúka,” uviedli zakladatelia značky Bohempia.

Konope sa v súvislosti s oblečením a obuvou pripisujú tieto vlastnosti:

  • je antimikrobiálne, a tým udržuje chodidlá svieže a bez zápachu,
  • má vynikajúce savé schopnosti – odvádza pot z chodidiel a udržuje tak chodidlo v suchu,
  • má výrazne techmoregulačné vlastnosti – v lete ochladí, v zime zahreje.

Na ďalšie benefity prídete časom určite aj sami.

2. UASHMAMA

Počuli ste už o papierovej móde? Nemáme na mysli origami a ani oblečenie ušité z papiera, ktoré si dáte na seba raz a už nikdy viac. Na trhu je totiž značka Uashmama, ktorá sa na podobnú techniku špecializuje – šije kabelkynákupné tašky i tašky na notebookbatohymini ruksačikykôš na špinavé prádlotaštičky na kľúče, ako aj doplnky vhodné i do domácností, napríklad originálne kvetináčetácky na bylinky i na jedlo potrebné na piknikhrniec na varešky alebo podnos pod víno

Výhodou je, že všetky tieto výrobky môžete pokojne aj oprať, nezáleží na tom, či v rukách alebo v práčke, a stále budú ako nové.

Takýto netypický papier spoločnosť Uashmama vyrába v Toskánsku tradičnou remeselnou metódou výhradne z odpadového dreva a ich produkty sú vďaka tomu šetrné k prírode.

,,Prateľný papier vyzerá na prvý pohľad ako koža, no na dotyk je mäkký a poddajný ako textil. Keďže ide o papier, kabelky sú veľmi ľahké a vy tak do nich môžete doslova nahádzať všetko, čo ste bežne zvyknutí nosiť so sebou, bez ohľadu na to, aby ste neustále mysleli na to, že by sa vám mohla roztrhnúť,” napísali na svojej webovej stránke príslušníci rodinnej firmy z Toskánska.

Celý príbeh papiera si môžete pozrieť tu:

3. CRÉEME

Určite sa, milé dámy, zhodneme na tom, že prvá vrstva, ktorú si každé ráno obliekame a bez ktorej si nevieme predstaviť deň a už vôbec nie život, by mala byť z organického materiálu. To isté si povedali aj Soňa Vidiečanová a Katarína Kobušová, návrhárky, ktoré stoja za mladou značkou Créeme. Ich snahou bolo vyplniť voľné miesto na slovenskom i českom trhu so spodnou bielizňoubody a pánskymi tričkami vyrobenými výhradne z organickej bavlny. Podprsenky sú bez umelých kostíc a výstuži. 

Celkový vzhľad, spôsob šitia a farebnosť zodpovedá jednoduchosti, čím necháva vyniknúť samotnému materiálu a vašej postave.

,,V značke sa zameriavame na výrobu naturálnej každodennej spodnej bielizne a pánskych tričiek z prirodzene béžovej bavlny. Naším cieľom je vyrábať oblečenie, ktoré je zdravé pre teba a šetrné k prírode. Preto používame len certifikovanú nefarbenú bavlnu, a mosadz na kovové komponenty, ktorá nielen tvorí dizajn, ale je momentálne podľa EÚ najzdravšia forma pre spodnú bielizeň. Takže stopercentne zdravý kúsok pre teba,” napísali zakladatelia Créeme. Celú kolekciu z organickej bavlny si môžete pozrieť na stránke spoločnosti. So Soňou a Katkou sme prednedávnom spravili aj rozhovor, v ktorom nám povedali o niečo viac, ako nájdete na stránke. Nech sa páči, prečítať si ho môžete tu.

Predsavzatie na rok 2019 znie nasledovne: Budem si kupovať viac ekologického oblečenia!