ASMR je nový trend na Youtube kanáli. Vlogeri vo videách šepkajú, vraj to poslucháča vzrušuje

ASMR je nový trend na Youtube kanáli. Vlogeri vo videách šepkajú, vraj to poslucháča vzrušuje

Špekanie vo videách si denne vypočujú milióny ľudí. Technika ASMR je označovaná aj ako mozgový orgazmus. Zistili sme, čo sa za tým skrýva.

 

Možno ste ho už tiež zažili – príjemné chvenie, stav uvoľnenia alebo brnenia niekde v oblasti hlavy či krku po tom, ako ste začuli tichý šepot, klopkanie nechtov na dreve, mľaskanie, škrabot na papieri či prevracanie stránok knihy.

Na tomto princípe stavia aj fenomén okolo techniky ASMR, ktorá má poslucháčovi privodiť stav relaxácie aj príjemné zimomriavky. Stačí na to zvuk, ktorý vás utíši, uvoľní, ale možno aj vzruší.

Čaro ukryté v tichosti

Skratka ASMR vznikla v roku 2010 a označuje autonómnu senzorickú meridiánovú reakciu (Autonomous Sensory Meridian Response). Podstata tejto techniky spočíva v tom, jednotlivé spúšťače (napr.šeptanie, mľaskanie, škripot) z okolia vyvolajú u ľudí psycho-fyzické pocity.

ASMR je pojem pre pocit, ktorý ľudia získavajú, keď sledujú podnecujúce videá alebo sa zúčastňujú iných aktivít. Poslucháči popisujú tento pocit ako “tingles”, ktoré prechádzajú cez chrbát hlavy a chrbtice. Iní hovoria, že sa dokážu lepšie uvoľniť alebo rýchlejšie zaspať.

Treba však podotknúť, že primárnym cieľom techniky ASMR nie je vyvolať sexuálnu túžbu, hoci nie je vylúčené, že sa tak nestane. Vlogeri nahrávajú rôzne zvuky najmä z toho dôvodu, aby sa poslucháči zrelaxovali alebo sa vedeli lepšie sústrediť.

Úspešný biznis na YouTube

Tisícky ľudí na najväčšom videoportáli nahrávajú ASMR videá a ďalšie nespočetné množstvo ľudí ich sleduje a najmä počúva.

Niektoré videá ASMR sú okrem iného aj plné bizarností. Vlogeri sa natáčajú pri tom, ako obedujú, chrúmu cencúle a jedia snehhrajú sa s plastelínou alebo igelitom, iní zase šeptom čítajú z kníh a robia desiatky ďalších činností, ktoré vydávajú príjemné zvuky.

My sme pre vás vybrali ASMR videá, ktoré nás najviac zaujali. Môžete sa inšpirovať:

 

Zdroj:

zena.sme.sk / Michaela Žureková

vox.com / German Lopez 

Avatar

Redaktorka magazínu Klocher – študuje masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Pravidelne píše pre magazín o zdravom životnom štýle Fitshaker. Jej články nájdete aj na Refresher Blogu či na portály Cvičte.sk. Vytvorila blog Ženuškáreň a vydala knihu Tvoja kniha do kabelky. Spolupodieľala sa na bestselleroch Z fitka do kuchyne, Fitness diár a Fitness kalendár.