Najočakávanejší film roka? Aquaman vplával do našich kín

Najočakávanejší film roka? Aquaman vplával do našich kín

Snímka Aquaman prichádza do našich kín už dnes 13. decembra a slovenskí diváci sa v nej môžu tešiť na akčné dobrodružstvo v dych vyrážajúcom podmorskom svete.

Ďalší superhrdina zo sveta DC Comics poodhalí svoj pôvod.

Jason Momoa, predstaviteľ hlavnej úlohy, našiel s postavou Aquamana – Arthura Curryho – hneď niekoľko osudových prepojení. „Tak ako Arthur, som miešanec, rozpoltený medzi Iowou a Havajom, takže s tým som sa vedel jednoznačne stotožniť. A od Filipín po Havaj, cez Tahiti a Fiji… Mnoho ostrovov má svojich bohov mora, ktorých oslavujú. Okamžite to vo mne zarezonovalo,“ spomína a dodáva, že svojho času dokonca na univerzite študoval morskú biológiu.

Možno ho prirovnať k bohovi

Arthur Curry (Jason Momoa) je z polovice človek a z polovice obyvateľ bájnej Atlantídy, ktorý na svojej životnej ceste musí čeliť pravde nielen o tom, kým v skutočnosti je, ale či si zaslúži byť tým, kým sa narodil. Hrdinom.

Snaha Arthura Curryho zjednotiť dva svety sa v Aquamanovi začína zaťažkávacou skúškou, ktorá preverí nielen jeho sily, ale aj najlepšie vedomie a svedomie: získať stratený trojzubec z bájnej Atlantídy. Môže patriť jedine skutočnému kráľovi Atlantídy, ale aby ho našiel, musí spojiť sily s Merou, princeznou oceánskeho kráľovstva Xebel na nebezpečnej ceste pevninou i morom.  

Prvú prekážku, ktorú musí Arthur zdolať, predstavuje jeho vlastný nezáujem byť riešením na problémy všetkých – či už obyvateľov Atlantídy, alebo ľudí. Doteraz spokojne fungoval ako mocný vlk samotár, vyberal si podmorské bitky a vyhýbal sa všetkým svetovým vojnám.

Vizionársky režisér a tvorca James Wan sa s nadšením chytil nezávislých čŕt tejto komplexnej postavy. Aquaman je veľmi silný chlapík, ktorého možno prirovnať k bohovi.  Najviac sa mi však na ňom páči to, že ten skutočný drive vychádza z jeho ľudskej časti,“ hovorí. „Najdôležitejší je pre mňa príbeh, ktorý rozprávam, a záujem publika o postavy, ktoré chcú sprevádzať na ich dobrodružstve.“   

Komiks z roku 1941

Hoci čitatelia komiksov spoznali Aquamana už v roku 1941, filmový príbeh napísaný Wanom a vedúcim produkcie Geoffom Johnsom vychádzal najmä z Johnsovho komiksu Aquaman z The New 52 a série z roku 2011, v ktorej DC nanovo spustili jeho éru superhrdinu.  

Johns na margo toho hovorí: „Arthur vyrastal na pevnine a nikdy netušil o svojom dedičstve, až keď po rokoch navštívil Atlantídu a objavil jej úžasnú podmorskú spoločnosť, záhady oceánov a tvory rôznych rás, bytostí, ktoré žijú priamo na Zemi, ale sú cudzie rovnako ako mimozemské tvory.

Vo filme sa okrem ústrednej dvojice objaví aj množstvo ďalších známych hereckých tvárí, medzi nimi napríklad držiteľka Oscara Nicole Kidman, pre ktorú ide o celkom prvý superhrdinský film, legendárny Willem Dafoe, alebo akčná superhviezda Dolph Lundgren.

Snímku Aquaman do slovenských kín vo verzii 2D, 3D aj IMAX prináša distribučná spoločnosť Continental film.

Avatar

Autor:

Editor magazínu Klocher – vyštudoval masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Je občasným fotografom a kameramanom. Píše o filme a uskutočňuje rozhovory na celospoločenské témy. Za rozhovor „Moderátor Václav Moravec: Nenávidíme cudzincov, ale vládnu nám Slovák a Polojaponec“ bol ako spoluautor nominovaný na Novinársku cenu 2018 a na Cenu nadácie otvorenej spoločnosti.